Šéf měnového fondu si získal autoritu

S myšlenkou na nutné reformy přebíral na jaře roku 2000 Horst Köhler křeslo nejmocnějšího muže Mezinárodního měnového fondu. Hned od začátku zdůrazňoval, že se mocná a často kritizovaná instituce poskytující podporu ekonomikám v krizi musí změnit.

Köhler, který v květnu 2000 vystřídal po třinácti letech na postu jedničky Francouze Michela Camdessuse, prosazuje zaměření fondu spíš na krátkodobé než dlouhodobé půjčky. Osmapadesátiletý muž, který do fondu přišel po více než ročním šéfování Evropské bance pro obnovu a rozvoj, také prohlašuje, že fond musí strávit více času posouzením situace v zemi, než jí poskytne finanční injekci.

Podle něho musí změny fondu vycházet spíš zevnitř než z vnějších vlivů. Pozorovatelé soudí, že jsou to velmi ambiciózní plány na člověka, který o křeslo šéfa MMF vůbec neusiloval. Köhler nebyl v boji o předsedání MMF ani německým favoritem. Jako náhradník nastoupil až poté, co americký prezident Bill Clinton zablokoval prvního německého kandidáta - náměstka na spolkovém ministerstvu financí Caio Koch-Wesera.

Köhler však podle odborníků nepostrádá zkušenosti s obtížnými politickými a ekonomickými rozhodnutími. Při pádu berlínské zdi před deseti lety byl poradcem tehdejšího spolkového kancléře Helmuta Kohla. Vedl také jednání o restrukturalizaci miliardových dluhů zanechaných zkolabovaným sovětským impériem.

V Německu je považován za člověka, který hrál jako číslo dvě na spolkovém ministerstvu financí klíčovou roli při znovusjednocování země v devadesátých letech. Své schopnosti prokázal i při dohlížení na privatizaci státních podniků v bývalé NDR a podílel se i na přípravách startu eura. "Köhler je bezesporu pro nejvyšší funkci dost kvalifikovaný. Prosadit rozsáhlé změny fondu ale nebude jednoduché," soudí viceprezident Institutu světové ekonomiky v německém Kielu Rolf Langhammer.

Profesionální kvality Köhlera, který přišel do EBRD těsně po začátku ruské finanční krize v roce 1998, zhodnotil pozitivně i český zástupce v představenstvu banky Igor Očka: "Na počátku to snadné neměl. Přesto se pod jeho vedením banka s dopadem ruské krize vyrovnala, stabilizovala a vrátila se do mírného zisku."

Jaký je Köhler, který se narodil za druhé světové války v polském Skierbieszówě, v práci a v soukromí? Podle jeho dlouholeté kolegyně, která ho následovala i do pražského Kongresového centra, Köhler pracuje velmi tvrdě. "Do kanceláře nepřijde později než v osm a většinou zůstává do osmi nebo devíti večer. Už jsem ho ale viděla odcházet i později," říká.

Köhler je podle ní přímý a otevřený. "Po svých spolupracovnících vyžaduje, aby mluvili k věci, což je i jeho styl. Občas, když je pod silným tlakem, je na něm poznat, že je netrpělivý," říká usměvavá Němka. Köhler podle ní udělal velmi dobrý dojem na všechny zaměstnance fondu.

"Všichni si cenili, když jim řekl, že na světě není jen práce, ale důležité je, aby si našli čas i na své koníčky. Mluvila jsem nedávno s jeho manželkou Evou, která je bývalá učitelka. Působila na mě velmi skromně," vzpomíná. Čeho si užívá otec dvou dětí Köhler, když zrovna nepracuje? Prý rád lyžuje a chodí na procházky.