Šéf ČSTV: Sazku zničilo Hušákovo nesmyslné utrácení

  15:00aktualizováno  15:00
Šéf ČSTV Miroslav Jansta označil za největšího viníka pádu loterijní firmy bývalého šéfa Aleše Hušáka a jeho nesmyslné rozhazování peněz v době, kdy firma měla splácet úvěr za předraženou O2 arenu. "Sazku nezničila výstavba haly, ale absolutně špatné hospodaření Sazky a její vedení," řekl v rozhovoru iDNES.cz.

Miroslav Jansta, nový předseda Českého svazu tělesné výchovy | foto: ČTK

Z podkladů, které Jansta přednesl na sobotní valné hromadě ČSTV, podle něj vyplývá, že Sazka mohla při rozumném hospodaření v klidu žít a nadále "snášet sportovcům zlatá vejce". V čele loterijní firmy by však musel sedět někdo jiný než Aleš Hušák, který podle Jansty může za pád Sazky vůbec nejvíc.

Kvůli čemu Sazka zkrachovala?
Sazka padla kvůli tomu, že byla špatně vedena a nesmyslně rozhazovala peníze v době, kdy měla splácet úvěr za O2 arenu. Že firma špatně hospodařila, ukazují i čísla nových vlastníků, kteří na provozu proti roku 2008 ušetřili miliardu korun. Za tu dobu jsme mohli splatit 4 miliardy z neskutečné ceny haly, které chyběly jakékoliv parametry výstavby a neměla žádné ekonomické mantinely (původní odhadované náklady se z částky 2,75 miliardy Kč vyšplhaly na 9 miliard).

GRAFIKA: Sazka

Za co Sazka nesmyslně utrácela?
Nejvíce mě překvapilo vyhazování peněz za mzdové náklady - to nebyly mzdy, ale dary, které vůbec neodpovídaly práci v monopolní organizaci, která nemusí vyvíjet takovou odbornou péči jako ostatní společnosti na volném trhu (samotný Hušák si za poslední 4 roky vydělal téměř 275 milionů Kč). A pak to byla řada nesmyslných projektů, které se tam kupily v době, kdy měla Sazka splácet dluh, ale namísto toho utratila zhruba miliardu za nevydařené akce typu nové hry Starport či nevydařenou akvizici Ukrajinské národní loterie.

Kdo nesl za špatné hospodaření největší vinu?
Velkou odpovědnost měli akcionáři, protože to celé dovolili. Nechali se částečně zblbnout, částečně zkorumpovat, částečně zastrašit a obelhat. Část z nich se těšila, že si půjde sednout do představenstva či dozorčí rady, a tak mlčela. Druzí v pořadí přicházejí na řadu samotní členové představenstva. Ale vůbec největší odpovědnost má bývalý generální ředitel a předseda představenstva Aleš Hušák.

Hušákova reakce

Reakci Aleše Hušáka se redakci iDNES.cz nepodařilo získat. MF DNES však jeho vyjádření ve svém pondělním vydání přinesla. Hušák v něm říká, že sobotní (Janstovy)informace o hospodaření Sazky byly "urválkovský teátr bez možnosti se hájit". Na detaily zprávy nehodlá bývalý šéf Sazky zatím reagovat a počká si na žalobu. "Nicméně je v ní řada lží, výmyslů a polopravd," dodal v deníku.

Proč nese největší díl viny právě on?
Za dobu svého působení vytvořil ze Sazky stát ve státě, kterému vládl jen on. Dokázal lidi udržovat v nevědomosti a předcházet si je tak, aby byl neodvolatelný. Hlídal si, kdy má jaký funkcionář narozeniny, a potřebným lidem posílal vína, dary a za peníze všech sportovců pozval vybrané lidi na olympijské hry. Sám si za poslední čtyři roky vydělal téměř 275 milionů korun, čemuž jsem nejdříve ze zprávy auditorů nemohl uvěřit. Předpokládal jsem, že to bude v řádech desítek milionů, ale toto jsem nečekal. Chci ale dodat, že prvních pět let Hušákova působení v Sazce bylo pro firmu pozitivní.

Budete se snažit hnát bývalé vedení k odpovědnosti a vymoci z něj zpět nějaké peníze?
Ano. Podáme žalobu na Aleše Hušáka na náhradu škody, která vznikla Sazce a tím i jejím akcionářům (ČSTV držel 67,98 procenta), a to v důsledku porušování povinností člena představenstva vykonávat svou působnost s péčí řádného hospodáře. Žaloba bude mířit jen na něj, protože z dokumentů, které jsme získali, vyplývá, že hlavní odpovědnost nesl právě on.

O jakou částku se budete soudit?
Konkrétní sumu nechci zveřejňovat. Na žalobě nyní pracují právníci a měla by být hotova do dvou měsíců. Dovedu si ale představit částku v rozmezí desítek milionů korun až jedné miliardy.

Neotočí se žaloba i proti bývalým zástupcům sportovců, kteří seděli v orgánech Sazky?
Žaloba bude směřovat jen proti Hušákovi, pokud přeskočí jinam, to nemohu ovlivnit, nejsem tu od toho, abych zkoumal detailně vinu jednotlivých lidí. Mou povinností je sledovat zájem sportovců, kteří byli zneužívaní.

Jak chcete dále získávat peníze pro sport?
Chceme nastolit nový systém financování - čitelnější, kontrolovatelnější, takový, který nebude rodit nové Hušáky. Chceme však zároveň, aby se na financování sportu více podílela veřejnost. Český sport je ve vztahu k Evropě podfinancován a my bychom chtěli, aby se například změnil loterijní zákon tak, že by část příjmů z kurzových sázek šla přímo sportovním svazům a ne do státního rozpočtu. Rádi bychom také iniciovali změnu daňového systému, který by umožnil větší odpočet za dary do sportu, ať už od firem či od fyzických osob. Budeme čekat, jak se politická scéna k našim výzvám postaví.

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

Poplatek za ubytování se bude týkat i Airbnb. Poslanci se hádali o jeho výši

Ministryně financí Alena Schillerová

Ubytovací poplatek se bude od příštího roku vztahovat i na ubytovatele v soukromí, tedy na Airbnb. Sněmovna to...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Když důchod nestačí. Senioři v nájmu mají problém vyjít s penězi

Důchodkyně

Zůstat ve stáří sám znamená pro desítky tisíc lidí také existenční pohromu. Zatímco osaměle žijící muži-senioři zaplatí...

Najdete na iDNES.cz