ČEPS odvolala předsedu představenstva Kalinu. Vyměnila šéfa dozorčí rady

  13:22aktualizováno  13:22
Dozorčí rada společnosti ČEPS odvolala dosavadního předsedu představenstva Jana Kalinu. Nástupce se vybere ve výběrovém řízení. Novým předsedou dozorčí rady se stává René Neděla, dosavadní náměstek ministryně průmyslu a obchodu pro suroviny a energetiku.

Jan Kalina, bývalý předseda představenstva ČEPS | foto:  Dan Materna, MAFRA

V představenstvu ČEPS končí také Jakub Skavroň, který byl zodpovědný za strategii společnosti. Zároveň dozorčí rada jmenovala do funkce člena představenstva společnosti ČEPS Martina Ďurčáka, bývalého člena představenstva petrochemického holdingu Unipetrol, který vzešel z výběrového řízení.  V minulosti působil také jako šéf čerpacích stanic Benzina.

O personální změně informovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (MPO), přes které stát vlastní 100 procent akcií firmy. Na změny ve vedení firmy upozornil web Lidovky.cz. 

„Ministerstvo průmyslu a obchodu bude i nadále prosazovat stabilní a konzervativní obchodní politiku ČEPS s cílem zajistit bezpečný, spolehlivý a efektivní provoz, obnovu a rozvoj přenosové soustavy České republiky včetně mezinárodního propojení přenosové soustavy,“ uvedl mluvčí MPO Milan Řepka.

René Neděla (38)

Vystudoval obor automatizované řízení na Ústavu přístrojové a řídicí techniky Strojní fakulty ČVUT v Praze a Masarykův ústav vyšších studií. Do pozice člena Dozorčí rady ČEPS byl jmenován ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou jako  její náměstek pro energetiku. 

Před nástupem na pozici náměstka působil René Neděla v Energetickém regulačním úřadu, kde postupně zastával několik pozic od specialisty regulace v energetice, vedoucího oddělení strategie a poradců, ředitele odboru teplárenství až po ředitele sekce regulace. 

Společnost ČEPS působí v České Republice jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od ERÚ. Udržuje, obnovuje a provozuje 42 rozvoden se 75 transformátory a vedení o celkové délce přes 5 600 kilometrů. Firmě loni meziročně stoupl zisk před zdaněním o 39,8 procenta na 2,9 miliardy korun. Celkové výnosy vzrostly o 5,7 procenta na 20,1 miliardy korun.

Jan Kalina působil na postu předsedy představenstva od dubna roku 2016. „Během uplynulých dvou let ČEPS naplňovala své poslání zajistit bezpečný a spolehlivý provoz a rozvoj elektroenergetické přenosové soustavy, i svou povinnost vůči akcionáři, tedy zvyšovat hodnotu společnosti,“ uvedl Kalina. Skavroň byl členem představenstva ČEPS od letošního června. Některá média ho tehdy označovala za člověka blízkého premiéru Andreji Babišovi (ANO). 

Autoři: ,

Nejčtenější

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Další z rubriky

Světové módní značky končí s prodejem pravých kožichů, Češi je následují

V závěru přehlídky došlo i na kožichy.

Sehnat kožich z pravého norka je čím dál těžší. Čeští i zahraniční prodejci se kožešinovým zvířatům vyhýbají. Najít je...

Češi rádi sladké, na zdravější nápoje si zvykají jen pomalu

Ilustrační snímek

Stále častěji se na etiketách nejrůznějších výrobků objevují nápisy lákající na produkty bez cukru či nízkokalorické...

Počet návštěvníků pražské O2 areny překročil 10 milionů

Chinaski na závěrečném koncertu turné k desce Není nám do pláče 16. listopadu v...

Branami největší české multifunkční haly prošel v neděli návštěvník s pořadovým číslem 10 milionů. Návštěvnost haly...

Najdete na iDNES.cz