Sdružení „za plzeňskou dvanáctku“ se soudí s pivovarem o kvalitu piva

  15:09aktualizováno  16:05
Může být prémiové pivo Plzeňského Prazdroje označováno za dvanáctku, nebo ne? Kuriózním sporem mezi nejznámějším tuzemským pivovarem a občanským sdružením "Za poctivou plzeňskou dvanáctku" se začal zabývat plzeňský soud.
Plzeňský Prazdroj - Pilsner Urquell.

Plzeňský Prazdroj - Pilsner Urquell. | foto: Profimedia.cz

Občanské sdružení podalo na pivovar žalobu, kterou se domáhá, aby ležák Pilsner Urquell nemohl být propagován jako dvanáctka. Podle sdružení nesplňuje parametry pro toto označení. Opírá se o výsledky laboratorních výzkumů, podle nichž je pivo "pouhou" jedenáctkou.

Sdružení navíc tvrdí, že během uplynulých let kvalita prémiového plzeňského piva neustále klesá, čemuž chce sdružení zabránit.

"Donuťme výrobce, aby nás nešidil na kvalitě, ale naopak, aby vyráběl pivo takové, jaké v minulosti bývalo! Nebo ať z nás firma alespoň nedělá blbce a neoznačuje toto pivo jako dvanáctku," vyzývá sdružení na internetu a k jeho výzvě se už přes Facebook přihlásilo kolem 85 tisíc lidí.

Co znamená stupňovitost piva

Označení, zda je pivo osmičkou či desítkou nebo dvanáctkou atd. vyjadřuje zjednodušeně řečeno hustotu extraktu původní mladiny, z něhož je uvařené.

Čím vyšší je hodnota, tím více sladu bylo při výrobě piva použito. Pivo označované jako 10° je vyrobeno z mladiny, která obsahuje 10 % extraktu.

Čím vyšší stupeň, tím je pivo plnější a hutnější. Ale nemusí mít více alkoholu. Ten záleží i na stupni prokvašení.

Že plzeňský ležák je jedenáctkou, prokázal loni i průzkum MF DNES, kdy laboratorní test ukázal hodnotu tzv. stupňovitosti piva 11,69. To je pro označení dvanáctka málo.

"Naměřená hodnota je nejnižší, kterou se nám podařilo v celé historii plzeňského piva dohledat," konstatuje Jiří Žák na webových stránkách.

Opírá se o odborné historické prameny, kde nacházel různě staré chemické rozbory plzeňského piva prokazující vždy stupňovitost vyšší než 12, v roce 1972 například 12,08.

Mluvčí plzeňského pivovaru Jiří Mareček označil iniciativu sdružení za útok proti dobré pověsti plzeňského ležáku. Tvrdí, že prezentované materiály obsahují nepravdivá a nezákonná tvrzení.

"Žalobu proto považujeme za neopodstatněnou," konstatoval Mareček.
 
Zdůraznil, že plzeňský pivovar odjakživa vaří pivo nejen v souladu s tradicí, ale také plně v souladu s platnou českou legislativou. Trvá na tom, že kvalita a chuť plzeňského ležáku je neměnná, stejně jako receptura a varní postupy.

Dělení na jedenáctky, dvanáctky atd. je minulost

Podle výkonného ředitele Českého svazu pivovarů a sladoven Jana Veselého je spor o to, zda je plzeňská dvanáctka skutečně dvanáctkou či jedenáctkou ve skutečnosti malicherný.

Rozdělení piv na desítky, jedenáctky, dvanáctky bylo totiž československou specialitou, která neměla nikde ve světě obdoby, a ani u nás se už oficiálně nepoužívá.

Na etiketě plzeňského piva se na rozdíl od minulosti už nepíše, že to je dvanáctka. Toto označení používají spíš jen hostinští.

"Už více než deset let platí legislativní úprava, která hovoří o tom, že pivo dělíme na dvě hlavní skupiny: pivo výčepní a pivo ležák. A pivo ležák jsou jedenáctky a dvanáctky dohromady," vysvětlil Veselý.

Také on vidí za vyvoláním dnešního soudního sporu snahu o poškození značky. Navíc se obává toho, že se mezi lidmi může rozšířit falešné povědomí, že už ani pivo není poctivé, což může ublížit celému českému pivovarnictví jako takovému.

Obě strany se dnes u soudu nedokázaly dohodnout na mimosoudním narovnání. Soudkyně vyzvala sdružení, aby doplnilo, jakého rozhodnutí se po soudu domáhá a jednání odročila na červenec.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Obce nechtějí stavět průmyslové haly. Kromě hluku z nich nic nemají

Firma Witte Automotive nechává stavět novou halu v ostrovské průmyslové zóně.

Velký byznys často podnikatelé rozjíždějí v garáži. Když už její plocha nestačí, začínají hledat náhradní prostor....

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Zdraví jednoho Čecha stojí ročně přes 36 tisíc, sám nejvíc zaplatí za léky

Ilustrační snímek

Zdravotní péče v Česku stála v roce 2017 v průměru přes 36 500 korun na jednoho obyvatele, přitom v roce 2010 to bylo o...

Najdete na iDNES.cz