Sdružení obrany spotřebitelů přišlo o dotace, nemá peníze na provoz poboček

  17:47aktualizováno  17:47
Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) už zřejmě nebude moci hájit práva zákazníků tolik jako dřív. Kvůli vnitřním sporům přišlo o část dotací od ministerstva průmyslu a obchodu a chybí mu tak peníze na provoz všech dosavadních poboček. Činnost části z nich proto musela zrušit. Podle pracovníků brněnské kanceláře sdružení nefunguje pražská centrála ani pobočka ve Zlíně.
Sdružení obrany spotřebitelů už nejspíš nebude moci hájit práva zákazníků tolik jako dosud. Ilustrační foto

Sdružení obrany spotřebitelů už nejspíš nebude moci hájit práva zákazníků tolik jako dosud. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Největší spotřebitelské sdružení v zemi, které má více než 10 tisíc členů a funguje 18 let, na svých internetových stránkách uvedlo, že od středy až do odvolání zastavilo poskytování služeb veřejnosti s výjimkou poradenství přes internet. Oznámilo také, že jeho pražská centrála nefunguje a její agendu převzala brněnská pobočka. Podle pracovníků brněnské pobočky přestala kromě pražské centrály fungovat i pobočka ve Zlíně.

SOS mělo letos slíbenou dotaci 5,3 milionu korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu ji ale v létě pozastavilo, protože SOS podle úřadu neodstranilo nedostatky zjištěné při kontrole financovaného projektu. Vyplacení dotace navíc na podzim zkomplikovaly personální spory o složení vedení SOS.

Pražské vedení tehdy nechalo dočasně zablokovat účty sdružení a ukončilo pracovní poměr s brněnskou právničkou Martinou Neuročnou, která si předsednický post nárokovala. Situaci v SOS by měl nyní rozhodnout soud, v kauze už prý padla i první trestní oznámení.

Spory se týkají i nynějšího fungování pražské centrály. Zatímco na stránkách sdružení stojí, že zastavila činnost, její zástupce Ivan Urban tvrdí, že funguje dál.

Hrozí zánik celého sdružení?

Kvůli chybějícím penězům pražské vedení SOS podalo soudu návrh na oddlužení, který na začátku prosince po příslibu doplacení dotace vzalo zpět. Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Vlček řekl, že ministerstvo o případném doplacení dotace zatím nerozhodlo.

Zástupce pražské SOS Ivan Urban, který si předsednický post nárokuje stejně jako Neuročnová, tvrdí, že situace je natolik vážná, že sdružení nakonec může hrozit i zánik.

"Bohužel se jedná o situaci, která může v konečném důsledku vést k zániku samotného sdružení, na což by doplatili nejvíce samotní spotřebitelé, neboť by již neměli v ČR zastání u silné organizace bránící jejich zájmy," dodal.

SOS je největší česká organizace zaměřená na práva spotřebitelů. Jeho hlavními prioritami je spotřebitelské vzdělávání, shromažďování, zpracovávání a šíření informací souvisejících s ochranou spotřebitele. Věnuje se také poradenské činnosti a připomínkování zákonů týkajících se ochrany spotřebitele.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Popelnice ke každému domu. Eko-kom má vlastní recept, jak zvýšit recyklaci

Toto jsou nové podzemní kontejnery za skoro milion korun. Někteří jihlavští...

Barevné popelnice k rodinným domům a větší dotřiďování směsného odpadu jsou hlavními návrhy Eko-komu, společnosti...

Nové Dukovany má postavit ČEZ, se státem uzavře smlouvu

Tři zaniklé vsi nemívaly veliké kostely, jen malé kaple, jež patřily pod...

Po letech opatrného našlapování a odsouvání začíná mít stát představu, za jakých podmínek by mohly v Česku vzniknout...

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Najdete na iDNES.cz