Elektroenergetické datové centrum spustilo provoz začátkem srpna, od té doby se mohli zájemci o sdílení elektřiny v Česku u EDC registrovat. Fakticky sdílení začalo fungovat od září. Dosud je zaregistrováno přes 5 120 výroben a 5 508 odběrných míst.
Sdílení elektřiny v Česku zavedla loňská novela energetického zákona Lex OZE II. Sdílení je možné v rámci komunit nebo v případě vlastní vyrobené elektřiny, kterou lze posílat na jiné předávací místo, například z chalupy do bytu.
Sdílení elektřiny v Česku začalo, počet žádostí o registraci roste |
„Celým procesem až k podpisu smlouvy dosud prošlo celkem 10 044 účastníků sdílení. Ti se sdružili do více než 4 300 skupin sdílení, mezi něž patří takzvaní aktivní zákazníci, bytové domy a energetická společenství,“ řekl předseda představenstva EDC Petr Kusý. Jak dodal, za první tři měsíce centrum eviduje již téměř 12 000 registrací do portálu EDC.
Kusý upozornil, že s postupnou nižší intenzitou slunečního svitu očekává v nejbližších měsících spíše menší objemy sdílené elektřiny. Výraznější nárůst předpokládá opět na jaře.
Mezi skupinami sdílení dominuje režim tzv. aktivního zákazníka, který EDC eviduje u téměř 4 200 osob. Největší zájem je o sdílení v rámci jedné nebo více vlastních nemovitostí. To se týkalo téměř každé druhé nově uzavřené smlouvy.
V říjnu centrum zaregistrovalo také první energetické společenství. Ta obecně umožňují sdílet elektřinu mezi větším počtem členů, ale proces jejich registrace je náročnější a vyžaduje i zapsání u Energetického regulačního úřadu. „Výraznější nárůst počtu energetických společenství proto předpokládáme zhruba v polovině příštího roku,“ uvedl Kusý.
V dočasném modu
Elektroenergetické datové centrum v současné době funguje v dočasném modu, který umožňuje sdílení elektřiny v rámci komunitní energetiky mezi aktivními zákazníky, výrobci elektřiny a v energetických společenstvích. S plným provozem, který bude zahrnovat také služby akumulace či agregace elektřiny, se počítá od poloviny roku 2026.
V Česku startuje sdílení, elektřinu půjde posílat z chalupy do městského bytu |
Cílem EDC je napomáhat transformaci tuzemské energetiky, zajišťovat sběr dat, jejich standardizaci a sdílení. Do budoucna se jeho kompetence rozšíří také do dalších oblastí nové energetiky, jako jsou akumulace, flexibilita nebo agregace. Na svých webových stránkách poskytuje informace pro zájemce o sdílení elektřiny, včetně například videonávodů.