Schodek rozpočtu klesl na 97 miliard korun

  14:01aktualizováno  16:02
Státu se v říjnu podařilo mírně narovnat rozdíl mezi tím, z čeho získává peníze, a tím, za co je utrácí. Schodek rozpočtu totiž na konci měsíce dosáhl necelých 97 miliard Kč a byl tak téměř o tři miliardy nižší než na konci září. Před rokem byl schodek vyšší o více než 40 miliard Kč.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Státní pokladna se za leden až říjen naplnila částkou 834,5 miliardy korun, oznámilo v čerstvé zprávě o hospodaření státních peněz ministerstvo financí.

Na chod svých záležitostí ale stát za stejné období vydal 931,2 miliardy korun, takže celkově je státní pokladna v minusu 96,73 miliardy Kč, vychází ze zprávy.

Spotřební daně a DPH vynesly více peněz

"Sílící ekonomika začíná plnit státní kasu. Meziroční zrychlování daňových výběrů je patrné u spotřebních daní a DPH, tedy nepřímých daní, které reagují na změny výkonu ekonomiky nejrychleji. K obratu ale dochází i ve výběru sociálního pojistného, a to díky mírnému vzestupu zaměstnanosti," komentoval čerstvá čísla hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Daňové příjmy státu ke konci října stouply o 24,2 miliardy ( růst o 6 %) na 426,8 miliardy korun. Spotřební daně vynesly státní pokladně téměř 108 miliard Kč, o 7,4 procenta více než ve stejném období před rokem. Vyšší DPH zajistila růst příjmů o osm a půl procenta.

Příjem státu na daních od firem meziročně stoupl o 4,5 procenta na téměř 70 miliard Kč. Plány přitom počítají s růstem o více než pětinu. Podle MF je ale daňový výnos ovlivněn dalším poklesem sazby daně z 21 procent na 20 procent. Daně fyzických osob státní pokladně přinesly o necelá dvě procenta více než před rokem a pojistné na sociální zabezpečení stouplo zhruba o procento.

Sociální výdaje mírně narostly

Více peněz ale letos stát vynaložil na sociální dávky. Výdaje na ně stouply o čtyři desetiny procenta na 357,5 miliardy korun. Z toho na důchodech stát vyplatil 286,6 miliardy korun, což je o 5,5 miliardy více než o rok dřív. Naopak na důchodovém pojištění stát vybral necelých 260 miliard korun.

Na obsluhu a úroky státního dluhu stát ke konci října zaplatil v meziročním srovnání o 2,9 miliardy korun méně, tedy 44,1 miliardy korun.

V samotném říjnu skončilo hospodaření státu s přebytkem 2,8 miliardy korun, zatímco loni v říjnu měl rozpočet schodek téměř 51 miliard korun. Výsledek rozpočtu ke konci října podle resortu financí ovlivnily nižší výdaje, což souvisí mimo jiné i s převodem zálohy obcím a krajům na přímé náklady škol na čtvrté čtvrtletí. Letos se totiž tato platba uskutečnila již v září, zatímco loni až v říjnu.

Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 162,9 miliardy korun a podle nedávného vyjádření ministerstva financí bude letos deficit dodržen.

Podle Sobíška je to díky zvyšujícím se příjmům pravděpodobné.

Státní rozpočet
Ukazatel leden až říjen 2009 leden až říjen 2010
Příjmy 809,83 834,51
Výdaje 947,92 931,24
Schodek - 138,09 - 96,3
Zdroj: Ministerstvo financí
Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

ČNB vydá nové výroční dvacetikoruny, o ty první byl mimořádný zájem

Výroční dvacetikoruny vydávané ČNB.

Česká národní banka (ČNB) na konci ledna nabídne zájemcům další trojici příležitostných dvacetikorun, které jsou...

Pomůžeme přírodě, tvrdí zastánci záloh na PET lahve. Výrobci jsou opatrní

Ilustrační snímek

Zavedení zálohového systému na PET lahve by snížilo dopady výroby a recyklace PET lahví na životní prostředí o 28...

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Najdete na iDNES.cz