Eva Zamrazilová, viceguvernérka ČNB

Eva Zamrazilová, viceguvernérka ČNB | foto: Petr Kozlík, MAFRA

Schodek vzroste nad 400 miliard, varuje Zamrazilová. Schillerová to nevylučuje

  • 127
Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard korun, uvedla v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová to nevyloučila.

Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanovena koncem února či počátkem března.

„Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit,“ uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. 

Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně v neděli však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet.

Daňový balíček nahradil superhrubou mzdu zdaněním příjmů fyzických osob sazbami 15 a 23 procent. Zvýšil roční daňovou slevu na poplatníka o 3000 korun a snížil sazbu spotřební daně z nafty o korunu na litr. Rozpočet počítá s příjmy 1488,3 miliardy a výdaji 1808,3 miliardy korun. Založen je na předpokladu růstu ekonomiky o 3,9 procenta, což je podle opozice nereálné.

Ministryně uvedla, že česká ekonomika by se navzdory pokračující epidemii koronaviru mohla letos vrátit k mírnému růstu po očekávaném šestiprocentním propadu v loňském roce.

Zamrazilová varovala před hrozícím zdvojnásobením státního dluhu až na tři biliony korun během následující tří let. Česko by pak muselo splácet místo 40 miliard korun ročně 60 až 80 miliard namísto toho, aby peníze vynaložilo účelněji. Všechny politické strany by podle Zamrazilové měly před sněmovními volbami představit své plány, jak chtějí veřejné finance zkonsolidovat a zabránit jejich rozvratu.

Horská se pozastavila nad nárůstem výdajů státu, a to jak mandatorních, tak provozních. Schillerová se proti tomu ohradila. 

„Nesouhlasím s tím, že by mandatorní výdaje dramaticky rostly,“ uvedla. Podle ministryně vzrostly celkové výdaje, „protože jsme nepumpovali peníze do ekonomiky“. Rozpočty podle Schillerové vláda připravila velmi dobře. „Vytvořili jsme si polštář na to, abychom si dnes mohli půjčit,“ dodala Schillerová.

,