Ministryně financi Alena Schillerová na schůzi Poslanecké sněmovny

Ministryně financi Alena Schillerová na schůzi Poslanecké sněmovny | foto: ČTK

Schodek není obří jen kvůli koronaviru. Přidalo se na dálnice i na kůrovce

  • 74
Poslanci ve středu schválili zvýšení schodku státního rozpočtu na 500 miliard. Hlavním důvodem takto vysokého zadlužení je snaha o podporu ekonomiky po epidemii covid-19, za zvýšení schodku však nemůže jen ona. Peníze půjdou také třeba na boj s kůrovcem, ochranu před dopady sucha či na rozvoj infrastruktury.

Pandemie nemoci covid-19 udělala do státního rozpočtu silný zásek. Ochranná opatření proti šíření viru a následné kompenzace živnostníkům a firmám dohromady stály stát bezmála devadesát miliard, propad příjmů ve zdravotnictví pak zase rozpočet připravil o dalších 27 miliard.

Nikdo nebyl na takovou zkoušku připraven, hájí Babiš schodek půl bilionu

Vláda tak již potřetí v krátké době Sněmovně navrhla zvýšení jeho schodku. Původně Babišův kabinet počítal se schodkem 40 miliard, Sněmovna mu pak odsouhlasila zvýšení nejdříve na 200, pak na 300 miliard. Nově odsouhlasený rozpočet schodek „nafoukl“ o dalších dvě stě miliard.

Ekonomické dopady pandemie však nejsou jediným důvodem, proč vláda schodek zvýšila. Peněz navíc se totiž dočkají i jiné oblasti – některé dokonce i více než ministerstvo práce, které pomoc živnostníkům a firmám po šíření viru řeší. Z nových dvou set miliard mu totiž připadne navíc „jen“ zhruba 18 miliard.

Doprava, zemědělství i kraje

To je o čtyři miliardy méně, než dostane například ministerstvo dopravy. „Návrh umožní realizovat rekordní investice financované státním rozpočtem,“ hájí nový rozpočet mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Na modernizaci železnic, silnic a dálnic dostane dalších 20 miliard, plánované výdaje na opravy silnic druhé a třetí třídy vláda zvýšila o dvě miliardy.

Na další miliardy se pak může těšit i ministr zemědělství Miroslav Toman. Sedm jich vláda jeho resortu vyčlenila na zmírnění škod způsobených kůrovcem, přes 2,5 miliardy dostane i na boj se suchem. Stát se navíc plánuje více podílet i na podpoře rozvoje venkova – ministerstvo na něj dostalo další více než tři miliardy.

Téměř pět a půl miliardy navíc pak dostane ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Většina z nich půjde na programy pro podporu regionů, například Podpora rozvoje regionů, Podpora revitalizace území nebo Bezbariérové obce. Jedna miliarda z nich pak připadne na podporu lázní, které se jako jediná pohostinská zařízení dočkají vládou slibovaných voucherů.

Navýšila se i kontroverzní vládní rozpočtová rezerva, a to o 33,8 miliardy korun. V původním návrhu se zvedala o mnohem více, 137 miliard korun, což se nelíbilo opozici. Ta se s vládou nakonec dohodla na jejím rozdělení mezi jednotlivá ministerstva.

Předčasné, tvrdila rozpočtová rada

Ministryně financí Alena Schillerová v minulosti v rozhovoru pro MF DNES řekla, že vláda se chce z krize po pandemii proinvestovat. Podle informací z jejího ministerstva by však schodek nejspíše rostl i bez celosvětového šíření viru. „Jen makroekonomický vývoj bez vlivu přijímaných opatření a změn bude v letošním roce znamenat o téměř 130 miliard Kč nižší příjmy než loni,“ přiznává Žurovec.

Příjmy státu by podle nového rozpočtu měly letos dosáhnout 1,36 bilionu korun, o více než 200 miliard méně, než s čím vláda původně počítala. Výdaje kabinet odhaduje na 1,86 bilionu Kč, což je oproti plánu kabinetu navýšení o zhruba 235 miliard.

Za brzké zvýšení schodku Babišův kabinet silně kritizovala Rozpočtová rada vlády. Na začátku června jej označila za předčasné, nadměrné a neopodstatněné. Ministerstvo financí však tehdy reagovalo tím, že je novela rozpočtu nutná. „Doporučení rozpočtové rady tak nelze akceptovat,“ uvedl tehdy resort.