Jak umělá inteligence, tak domácí systémy využívající obnovitelné zdroje energie (OZE) patří mezi nejskloňovanější slova poslední doby. Spojení obou technologií nyní připravuje společnost Schlieger. Na veletrhu For Arch již představila nové komponenty pro domácí instalace OZE, které jsou připravené pro propojení se systémem umělé inteligence. Tento systém vyvíjejí desítky odborníků z IT oddělení společnosti.
SCHLIEGER SMART A.I. BOX přijde na trh v roce 2024. V první fázi bude systém dostupný výhradně pro domácnosti, firemní sektor bude následovat později. Firma ho chystá i pro očekávaný boom komunitní energetiky. Celý systém využívá inteligentní software s umělou inteligencí. Jeho podstatnou vlastností je schopnost učit se podle vzorců chování uživatelů.
„Kromě vzorců chování a preferencí členů domácnosti bude centrální SMART A.I. BOX v nakládání s elektřinou zohledňovat například i stín dopadající na solární panely v průběhu dne nebo předpověď počasí,“ říká technický a produktový ředitel společnosti Schlieger Petr Němeček.
Úspora nákladů i pohodlí
Výrazně rychlejší návratnost investiceInteligentní systém dokáže přesně odhadnout spotřebu domácnosti a za optimálních podmínek přebytky vyrobené energie nabídnout na trhu v momentu, kdy je spotová cena nejvyšší. Očekávaná úspora celkových nákladů by měla být značná, Schlieger předpokládá až o 30 procent rychlejší návratnost investice do celého domácího systému. A to je jistě velmi zajímavý výsledek. |
Systém bude v maximální míře využívat energie ze solárních panelů. Takže určité domácí rutiny, jako je například praní, bude spouštět v době, kdy je z obnovitelných zdrojů dostatek energie. Podobně bude optimalizovat dobu a výkon dobíjení elektromobilu a další energetické nároky domácnosti.
Jednoduché ovládání zajistí jednotný ovládací panel, který bude postupně ovládat více a více zařízení v domácnosti. Nejvhodnější energetické rutiny nebude omezovat pouze na velké spotřebiče, ale i na drobnější smart zařízení, jakými jsou žaluzie či rolety, světla, vrata, brány, zásuvky, zabezpečení a tak dále. Navíc počítá i s možností hlasového ovládání prostřednictvím Google/Apple Home a Amazon Alexa.
Ale úspora nákladů není jediným účelem integrace umělé inteligence do domácího energetického systému. Systém se naučí teplotní preference uživatelů domácnosti i obvyklý čas, kdy se pohybují doma. „Zároveň však zvládne vyhodnocovat i nestandardní situace, změny v tradičním režimu obyvatel domu – jako je návrat mimo běžné hodiny. V takovém případě, bude-li mít povoleno sledování jejich polohy, začne vytápět či ohřívat vodu v okamžiku, kdy bude někdo na cestě domů,“ vysvětluje fungování systému SCHLIEGER SMART A.I. BOX Petr Němeček.
Komponenty jsou už pro AI připravené
Přestože systém využívající umělou inteligenci bude k dispozici příští rok, už nyní Schlieger představil na veletrhu For Arch komponenty, které jsou pro SMART A.I. BOX připravené. Na vývoji některých těchto produktů spolupracuje Schlieger s univerzitami ČVUT Praha, VUT Brno a také Laboratoří tepelných čerpadel Buštěhrad.
AI ready komponenty zahrnují nová výkonná tepelná čerpadla SCHLIEGER PREMIUM PRO, designové stohovatelné baterie SCHLIEGER TOWER H pro fotovoltaické elektrárny a výkonný hybridní asymetrický střídač SCHLIEGER ASYMO HYBRID.
Nový asymetrický střídač dokáže generovat do jedné fáze až polovinu celkově vyrobené energie z fotovoltaických panelů. To v praxi znamená, že nebude nutné při zapojení více spotřebičů na jedné fázi odebírat energii ze sítě. Funkce Head START 160 umožní navíc získávat energii pomocí fotovoltaických panelů již od 160 V, tedy i při nižší intenzitě slunečního záření. Elektřinu tak lze vyrábět dříve a déle než v případě domácnosti s běžnými střídači na trhu.
Modulární, stohovatelné baterie SCHLIEGER Tower H jsou postavené na technologii LiFePo4 třetí generace. Tu doplňuje technologie Smart Shield pro zvýšení životnosti bateriového úložiště. Tato technologie sleduje úroveň vybití a také jeho rovnoměrnost, což je podstatné, protože garantuje rozložení čerpání energie z jednotlivých článků. Baterie zvládnou přes 6 tisíc nabíjecích cyklů a jejich vybíjecí proud je 50 A, takže lze z baterie dobíjet i elektromobil. Maximální kapacita baterií je 75 kWh při paralelním zapojení na jeden střídač.