Sbírka známek Lamberta Krejčíře se prodala za 13,65 milionu korun

  8:45aktualizováno  15:34
Dva se perou a třetí se směje. Tak dnes ráno vypadala dražba známek zmizelého Lamberta Krejčíře, otce uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Alespoň zvenčí. Také mohlo jít o předem připravenou akci, jak vyšponovat cenu. A to se dařilo. Sbírka se prodala za 13,65 milionu.

Ukázka z katalogu známek Lamberta Krejčíře | foto: www.czechstamp.com

Vyvolávací cena 8,5 milionu korun se během přibližně tří minut vyšplhala na třináct milionů zásluhou dvou dražitelů, kteří se nekompromisně přetahovali a dávali příkazy po telefonu.

Dalších třicet sekund trvalo, než se cena navyšovaná po padesáti tisících zastavila na 13,5 milionech. A zde přišlo první zaváhání.

Jednomu ze zájemců na telefonu už se zřejmě nechtělo moc přihazovat a toho využilo do té doby mlčící dražební číslo 3005.

Vztyčil se s ním Miloš Hauptman, profesionální agent, kterého si najímají movití klienti, aby se přímo nemuseli účastnit aukce. Nabídl třináct milionů a šest set padesát tisíc a po chvíli už si mohl vyslechnout verdikt "po třetí".

"Mohl jsem jít až na pětadvacet milionů," uvedl po dražbě Hauptman, jenž zároveň odmítl sdělit jméno muže, pro něhož sbírku známek získal.

Podle organizátora dražby Jiřího Majera jde o movitého podnikatele, kterému ještě nebylo ani čtyřicet let.

"Buduje významnou sbírku, je to investor a panu Pytlíčkovi tady vyrůstá velký konkurent," vzpomenul Majer nejslavnějšího českého sběratele Ludvíka Pytlíčka.

Ve sbírce byly i padělky
Pozůstalost po Lambertu Krejčířovi obsahuje i několik unikátů, které by při jednotlivém prodeji mohly přesáhnout milionovou hodnotu.

Unikátní známky ze sbírky Lamberta KrejčířeNapříklad chybotisk 50/50 Doplatit má katalogovou hodnotu 1,5 milionu, v Česku existuje pouze v počtu 17 kusů. Vzácný je i rohový čtyřblok 20f Magyar posta, za nějž prý Krejčíř zaplatil 1,4 milionu.

Na druhou stranu ovšem obsahuje sbírka i falzifikáty, které však nebyly zahrnuty v její katalogové ceně 15,5 milionu korun. - více o kvalitě sbírky čtěte zde

Samotné známky v aukční síni nebyly. Po celou dobu jsou uloženy v bezpečnostní schránce České spořitelny. Po složení jistiny milion korun si je ještě před aukcí prohlédlo 14 zájemců.

Soubor dala do dražby Naděžda Krejčířová, manželka zmizelého sběratele a matka uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Ten se od loňského dubna ukrývá před českou justicí v JAR, před tím byl na Seychelách.

Krejčířův otec zmizel na podzim roku 2002. Skupina šesti mužů podle policie podnikatele unesla, odcizila mu větší množství peněz v hotovosti a také ho nutila uhradit dluhy jeho syna. Během únosu Lambert Krejčíř údajně zemřel, jeho tělo se ale nikdy nenašlo.

"Pro paní Krejčířovou to bylo rozloučení s manželem a sběrateli, které znal. Zřejmě už nevěří, že je naživu," řekl novinářům organizátor dražby Majer.

Peníze by mohly pomoci Radovanu Krejčířovi
Nový majitel ve skutečnosti za sbírku zaplatí 15,27 milionu korun, podotkla ČTK. K ceně dosažené při dražbě se totiž připočítá desetiprocentní aukční přirážka a DPH. Peníze musí složit do 15. dubna.

"Jsem mimořádně spokojen a spokojena je také paní Krejčířová. Sbírka je nyní v těch nejlepších rukou," řekl ČTK Majer.

Spekuluje se o tom, že prodej sbírky ve skutečnosti nezajistí Naděždu Krejčířovou, ale pomohou jejímu synovi Radovanovi. Ten podle některých zdrojů ve svém exilu zápasí s finančními problémy kvůli v ČR obstavenému majetku.

Právo napsalo, že právě Krejčíř mohl aukci organizovat. Týden.cz se pozastavuje nad tím, že finanční policie a státní zastupitelství alespoň navenek nijak aktivně utržené peníze nesledují. O aukci instituce prý ani pořádně nevěděly.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Boeingy 737 MAX nesmějí v Evropě létat, rozhodla bezpečnostní agentura

U SmartWings je zavazadlo do 15 kilogramů zdarma, nadváha vyjde ale na třicet...

Evropská agentura pro bezpečnost letectví pozastavila provoz všech Boeingů 737 MAX v Evropě. Rozhodla tak kvůli havárii...

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Tvrdý zákaz. Dva české boeingy nesměly do Evropy, piloti otočili směr

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Úřední zákaz letů do Evropy zastihl ve vzduchu na cestě do Prahy dva boeingy společnosti Smartwings se stovkami lidí na...

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Další z rubriky

Daňový formulář jde zjednodušit, ale je to na politicích, říká daňařka

Lucie Wadurová z Komory daňových poradců ČR v diskusním pořadu Rozstřel. (19....

Za dva týdny vyprší lhůta pro podání daňového přiznání za loňský rok. Na co při vyplňování formuláře nezapomenout...

Evropa upletla bič na řetězce. Český zákon je však ještě přísnější

Ilustrační snímek

EU se rozhodla, že bude chránit dodavatele před nekalými praktikami obchodníků. Obdobu směrnice, kterou přijal minulý...

Řetězce vyhlásily válku igelitkám . Výrobci papírových tašek však nestíhají

Ilustrační snímek

Ryszard a Halina Marciniakovi začínali před 25 lety s výrobou svačinového papíru. V současnosti jejich společnost...

Najdete na iDNES.cz