Radovan Vítek

Radovan Vítek | foto: David Port, MF DNES

Sazka požádala o ochranu před věřiteli, Vítek asi hlasování zablokuje

  • 86
Sazka již požádala o ochranu před věřiteli. Žádost o moratorium ale musí schválit nadpoloviční většina věřitelů Sazky, tedy držitelé závazků v hodnotě 5,3 miliardy Kč. Radovan Vítek, který získal mezi věřiteli nejsilnější slovo, hlasování zřejmě zablokuje.

"Požádali všechny věřitele, kteří si teď dávají dohromady svá jednotlivá stanoviska," sdělil serveru iHned.cz zdroj z jedné z úvěrujících bank.

Žádost o moratorium bude nyní rozhodovat insolvenční soud. Musí ji schválit nadpoloviční většina věřitelů Sazky, tedy držitelé závazků v hodnotě 5,3 miliardy Kč.

Moratorium je jakousi dobou hájení, v níž by se firma měla opět postavit na nohy. Má Sazce poskytnout čas na tři měsíce, než se jí podaří uzavřít stabilizační dohody s věřiteli. Zpráva o žádosti o moratorium zatím nebyla vyvěšena ani na stránkách justice.cz.

Pro stabilizaci Sazky je klíčová dohoda firmy s držiteli dluhopisů. Sazka se pokouší svou finanční tíseň vyřešit snížením dluhů a prodloužením splatnosti dluhopisů. To se mělo původně projednat na valné hromadě do půli února, hlasovat se bude již toto pondělí.

Restrukturalizaci by muselo schválit 75 procent držitelů dluhopisů. Vítek v pátek koupil další velký desetiprocentní balík dluhopisů od fondů Black River, takže je teď schopen dohodu bezpečně zablokovat.

"Hlasování probíhá přes správce emise elektronickým dotazem, já budu proti," odpověděl Vítek serveru iHNed.cz na dotaz, jak bude hlasování o dluhopisech probíhat. Vítek uvedl, že je v současnosti největím držitelem dluhopisů, které sazka vydala v celkové hodnotě 215 milionu eur.