Saint Estéphe: silná přitažlivost

  6:17aktualizováno  6:17
Nejsevernější výspou slavných "Grand Cru Classé" z Bordeaux je apelace St. Estéphe. Zatímco v Margaux či Pauillacu se v létě tísní stovky a tisíce vinařských turistů, tichá, venkovská atmosféra městečka St. Estéphe se ani v dobách hlavní sezony příliš nemění.

Zdejší vína mají v porovnání se svými souputníky trochu neotesanější, hrubší charakter - pokud se takový výraz u vín této cenové kategorie vůbec dá použít. Avšak jistá rustikálnost projevu je zřejmá a souvisí se složením půdy, které je proti ostatním elitním bordeauxským apelacím přece jen mírně odlišné. Robustní struktura vín ze St. Estéphe má ovšem svoji nespornou přitažlivost a vytváří si stálý okruh věrných příznivců.

Nacházejí se zde desítky vynikajících cháteau, ale jen pět z nich nese statut Grand Cru Classé. Jména Calon Ségur, Cos Labory a Lafon Rochet patří v této elitní kategorii spíše k dobrému průměru, vynikající, a přesto nedoceněné Ch. Montrose naopak mezi úplnou špičku.

Všechna tato cháteaux jsou zastíněna věhlasem Cháteau Cos d'Estournel. Tento zámek je doslova ikonou oblasti St. Estéphe a jeho vzhled nelze ani přehlédnout, ani zapomenout. V konzervativní a trochu snobské atmosféře bordeauxských zámků vyhlíží jeho čínsko-maurská fasáda jako realizovaný nápad šíleného architekta. Excentrický hrabě Louis Gaspar d'Estournel dal stavbou průchod své vášnivé zálibě v exotických krajích, kam často zajížděl za obchodem.

Ve své vlasti organizoval chov arabských koní a z Persie si k výsadbě přivezl odrůdu Syrah. Aby na zpáteční plavbě vytížil jinak prázdné lodě, pokoušel se naopak do Orientu vyvážet ze svého cháteau sudy s vínem. To v těchto převážně muslimských krajích pochopitelně žádné kupce nenašlo a vracelo se na lodích zpět. Několikaměsíční pobyt sudů pod horkým sluncem byl nicméně zajímavým zdrojem informací o tom, jak víno v podobných podmínkách urychleně stárne. Jeho kvalita byla vynikající.

Přesto hrabě d'Estournel o svůj majetek záhy přišel, k čemuž podle všeho nepřispělo ani tak špatné obchodování s vínem jako jeho další záliba, související s členkami baletního souboru pařížské opery.

V roce 1821 však d'Estournel dokázal své vinice získat zpět, a mohl tak dokončit i své záměry. Nádvoří bizarního zámku ozdobilo několik soch slonů (naštěstí ne v životní velikosti) a celé dílo korunovala brána, dříve zdobící vstup do harému sultána ze Zanzibaru.

Důležitější než podivuhodné stavební aktivity činorodého hraběte bylo a je samo víno, které se svou kvalitou už téměř dvě stě let řadí mezi největší vína Bordeaux.
Možná k tomu dodnes přispívá i původní myšlenka charizmatického zakladatele.

Nejpozoruhodnější na celé stavbě je totiž skutečnost, že cháteau Cos d'Estournel nikdy nebylo určeno k bydlení lidí. Je vlastně nadzemním sklepem, kterému jeho majitel nechal dát zámeckou podobu proto, aby víno při svém zrání získalo na noblese a vznešenosti. Že by to víno v sudech dokázalo vnímat, je sice těžko k uvěření, ale výsledek tak či onak svědčí o tom, že se záměr podařil.

Autoři:
  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Platit se bude za všechny dovezené mobily, řekl šéf OSA v Rozstřelu

Pořadatelé koncertů, média, sportbary, hotely, ale i spotřebitelé, kteří si kupují flash disky nebo CD a DVD nosiče. Ti...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Realitní makléře čekají změny, regulace spěje do finále

Návrh zákona o realitním zprostředkování prošel ve Sněmovně druhým čtením. Legislativa z dílny ministerstva pro místní...

Mall.cz musí zaplatit uživateli 10 tisíc korun odškodného za únik hesla

E-shop Mall.cz musí zaplatit zákazníkovi odškodnění 10 000 korun za únik hesla. Uvedl to server Lupa.cz na základě...

Pošta zbrojí na Vánoce. Na 15 milionů balíků najme pět tisíc brigádníků

Ředitel logistiky České pošty Petr Cinkl v úterý představil detaily o jejím provozu v následujících týdnech. Období...

Levnější naftu tirákům. České speditéry drtí konkurence, žádají slevy

Podíl českých šoférů na mezistátní přepravě zboží už pátým rokem strmě klesá. Na jejich místa se tlačí společnosti z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz