Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Rychlý oběd? Na Jarmarku

  12:23
Před deseti lety postával Jan Mužátko na Karlově mostě a prodával žíznivým turistům občerstvení. I dnes pomáhá jednatřicetiletý podnikatel zahnat lidem hlad a žízeň, jen rozměr v jakém podniká se řádově zvětšil. Sítí jeho samoobslužných restaurací Jarmark a pizzerií Coloseum projde v celé republice ročně na 5,5 milionu zákazníků.

Cesta Jana Mužátka mezi přední české restauratéry začala v roce 1994, kdy převážně z našetřených peněz otevřel v Praze první pizzerii Coloseum. "Ta myšlenka vzešla z požadavků trhu. Chtěl jsem prodávat pizzu takovou, jaká se dělá v Itálii. Tehdy byly v Praze takové opravdové pizzerie snad jen tři nebo čtyři," vzpomíná Mužátko.

Teď by se s podobným podnikatelským záměrem v hlavním městě dalo prosadit už jen ztěží, v polovině devadesátých let se však Janu Mužátkovi podařilo vystihnout chutě potenciálních klientů. Okruh hostů se rychle rozrůstal a Mužátko cestoval po Evropě, kde hledal inspiraci pro další rozvoj svého podniku.

Našel ji v myšlence samoobslužného fast foodu, jaký provozuje v cizině například Mövenpick pod jménem Marché. "Z mixu zahraničních inspirací a vlastních nápadů přizpůsobený na český trh se zrodil Jarmark. Ale když jsme s ním v roce 1998 začínali, žádný průzkum trhu jsme po ruce neměli. Bylo to čistě intuitivní rozhodnutí," tvrdí Mužátko.

První restaurace Jarmark, kde si hosté u jednotlivých stánků vybírají saláty, těstoviny či steaky, které pak přímo před nimi kuchař připraví, si mezi věčně spěchajícími Pražany našla své příznivce. Netradiční možnost, jak rychle poobědvat, využívají podle firemních průzkumů ve všední dny hlavně zaměstnanci z kanceláří v centru města.

Úspěch v hlavním městě dal základy pro další expanzi do dalších částí republiky. Mužátkova společnost Bakare gastroservis postupně otevírala další restaurace v Brně, Zlíně a Ostravě. V současné době jí patří čtyři pizzerie Coloseum a sedm restaurací Jarmark a zaměstnává 256 lidí. "Oslovily nás společnosti, které na Moravě stavěly nákupní centra. Proto jsme zamířili právě tam. Navíc ten, kdo je někde první, má vždycky výhodu oproti těm, kteří následují. Na Moravě se konkurence dosud příliš nevytvořila. I to je důvod, proč nás z českých měst zatím zajímá především Praha," říká Mužátko.

Bakare gastroservis všechny restaurace přímo vlastní. Systém frančízingu používaný například firmou McDonald's, tedy pronájem značku a firemního know-how drobným podnikatelům, se u Jarmarku ani Colosea nevyužívá. "Frančíza je dobrá věc, ale Coloseum i Jarmark jsou na vybudování dost drahé a je tedy těžké sehnat zájemce. Proto jsou restaurace naše a vždy než je spustíme, školíme personál i manažery v Praze," vypráví Mužátko.

Vzápětí však s úsměvem dodává, že realita, s níž se zaměstnanci v moravských restauracích setkávají, se od pražských zkušeností často značně odlišuje. "Spotřební návyky jsou rozdílné. V Praze hosté například žádají mnohem více zeleninové saláty nebo těstoviny. Tohle na Moravě stále zaostává za klasikou - masem s přílohou. V Praze se prodává více vína a sektu, zatímco na Moravě, kde má spousta lidí vinohrad, je o ně zájem mnohem menší," vysvětluje.

V příštích pěti letech plánuje Jan Mužátko otevřít dalších deset až patnáct restaurací. Zaměřit se chce především na nákupní centra a významné dopravní uzly. "Obzvlášť po vstupu do Evropské unie dopravní provoz výrazně posílí. A třeba na trase Brno-Ostrava není moc příjemných zastávek k jídlu," naznačuje možný prostor pro další expanzi.

Rozvoj sítě financuje Mužátko pouze z peněz, které jeho společnost sama vydělá. "Kdybychom měli nějaké cizí zdroje, bylo by to dobré, ale gastronomie je u bank pořád na prvním místě černé listiny. Když si chcete půjčit na restauraci, banka vám na vašich vložených sto korun půjčí tak sedmdesát a to budete rád," říká.

Na nedostatek kapitálu si ale stěžovat nemůže. Po loňském obratu šedesát milionů korun, očekává společnost letos nárůst až na 160 milionů a patnáctimilionový zisk.

Pizza Coloseum

Restaurace Jarmark

Dojíždění do Prahy obstarají nové soupravy. Mají dva oddíly první třídy

  • Nejčtenější

Mallorkou se promenoval turista jen v plavkách, místní už toho mají dost

14. května 2024  14:48

Po měsících protestů na Baleárských ostrovech, včetně hladovek před hotely nebo vlny graffiti,...

Belgie jako druhé Řecko. Zadlužení země rychle roste, řešení v nedohlednu

13. května 2024

Belgie se už dlouhé roky řadí mezi nejvíce zadlužené ekonomiky Evropské unie. Svůj dluh tato...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do britských hospod dorazil americký zvyk, spropitné. Pivaři jsou zmatení

11. května 2024

Pro návštěvníky britských hospod bylo donedávna největší dilema zda si dají whisky, nebo pivo. A...

Muž využil mezery v systému aerolinek. Získal zdarma 58 letenek

15. května 2024

Právník Tyrone Barugh poukázal na mezeru v akční nabídce australské letecké společnosti Jetstar....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za peníze si štěstí koupíš. Kolik utratí swifties během turné své bohyně

15. května 2024  12:29

Zpěvačka Taylor Swiftová je celosvětový fenomén a současná nezpochybnitelná královna popu. Blížící...

V Indii se rozmáhá nové a téměř nevyčerpatelné biopalivo. Kravský trus

18. května 2024

Alternativou k zemnímu plynu a dalším fosilním palivům čím dál více představuje také bioplyn. Ten...

Rusko dál „luxuje“ cizí banky, kvůli sankcím přišly o majetek ty německé

18. května 2024  18:16

Ruský soud ve sporu kolem plynárenského projektu nedokončeného kvůli protiválečným sankcím...

McDonald´s ve Spojených státech zlevňuje menu. Láká šetrné zákazníky

18. května 2024

McDonald’s má v plánu v amerických pobočkách nabízet menu za pět dolarů (115 Kč). Od kroku si firma...

Volný čas je dnes pro zaměstnance důležitější než peníze, říká manažerka

18. května 2024

Petra Čopová vedla vlastní advokátní kancelář, ale příčilo se jí čekat měsíce i roky na výsledek a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...