Ekologové volají po zákazu rybolovu v Baltu. Tresce hrozí vyhynutí

  10:05aktualizováno  10:05
Nevládní organizace vyzývají ministry pro rybolov všech členských států EU, aby okamžitě ukončili rybolov ve východním Baltském moři. Z nejnovější vědecké zprávy vyplynulo, že tamní populace tresky obecné je na kriticky nízké úrovni.

Treska obecná (Gadus morhua Linnaeus, 1758) je mořská ryba z čeledi treskovitých, která může dorůstat velikosti až 2 m a hmotnosti 90 kg. | foto: Profimedia.cz

Podle Mezinárodní rady pro průzkum moří (ICES) klesl výskyt tresky obecné ve východním Baltském moři na tak nízkou úroveň, že se už nedokáže sama rozmnožovat. V ohrožení je tak výskyt populace v celé oblasti, uvedl web německého rádia Deutsche Welle.

ICES na závažnou situaci upozornila už na regionálním setkání odborníků na rybolov letos v lednu. Vědci zde prezentovali údaje z průzkumu Baltic International Trawl 2018, podle kterých rybáři zaznamenali rekordní počet prázdných vlečných sítí.

„Populace tresky ve východní Baltském moři je ve stavu akutní krize. Někteří odborníci, včetně nás, by řekli, že to není žádná novinka,“ upozornil Nils Höglund z koalice Clean Baltic.

Bod zvratu

„Vědecké údaje i úlovky naznačují, že již dříve špatný stav zásob se dá nyní označit za kolaps. V podstatě se dá říct, že už žádné zásoby nejsou,“ dodal Höglund.

Jak uvedl server Under Current News, úlovky tresky obecné ve východním Baltském moři klesají už 30 let. Od mimořádného stavu v roce 1984, kdy se ročně vylovilo 400 tisíc tun, až po stav v roce 1992, kdy se za rok vylovilo jen 57 tisíc tun.

Treska přitom není jediný ohrožený druh. Ještě hůř je na tom v Baltském moři sleď, jehož populace dosáhla rekordního minima již v roce 2016 a 2017.

Podle politického poradce společnosti Oceana Andrzeje Bialase je treska v Baltském moři velmi důležitým druhem, a to nejen kvůli výdělku, ale také kvůli správnému fungování ekosystému. „Obnovení populace tresky by mělo mít nejvyšší prioritu,“ varuje Bialas.

Treska obecná je navíc dlouhé roky zdrojem velkých zisků pro rybářský i zpracovatelský průmysl. „Je těžké si představit letní dovolenou u Baltského moře bez tamní oblíbené pochoutky - smažené tresky,“ dodává Bialas.

Jak situaci vyřešit?

Höglund proto vyzval Evropskou komisi a členské státy, aby jednaly. „Žádáme nouzová opatření, která umožní okamžité ukončení rybolovu. Tato pravidla by měla platit i v následujících letech, až do jejich odvolání.“

Politika EU v oblasti rybolovu zahrnuje i článek, který byl vypracován přesně pro tento typ akce. Konkrétně se jedná o článek 12 společné rybářské politiky (SZP). „Článek ovšem nebude uzákoněn automaticky,“ vzkazuje Höglund.

A upozorňuje, že treska se bude snažit třít už v květnu, proto je potřeba udělat všechna možná opatření co nejdřív. Běžný proces rozhodování o rybolovu podle něj trvá příliš dlouho a obvykle se uzavírá v říjnu, což je pozdě.

„Už vím, že Evropská komise je stavem velmi znepokojena a bude pravděpodobně jednat. V tomto ale potřebuje podporu členských států,“ říká Höglund.

„Budeme-li čekat na obvyklý politický proces, bude to znamenat konec tresky obecné ve východní části Baltického moře,“ varuje ve svém prohlášení nevládní koalice Clean Baltic, Duetsche Umwelthilfe, Oceana, Our Fish a Světový fond na ochranu přírody (WWF).

Baltské moře

Baltské moře

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Další z rubriky

Poctivci doplatí na flákače a simulanty, tvrdí šéf Hospodářské komory

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý

Na 31. celostátním sněmu Hospodářské komory ČR její šéf Vladimír Dlouhý ostře kritizoval odbory. Na zasedání 250...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Kellnerova PPF loni vydělala přes 22 miliard. Čistý zisk stoupl o čtvrtinu

Sídlo společnosti PPF miliardáře Petra Kellnera v pražských Dejvicích.

Skupině PPF stoupl v roce 2018 čistý zisk o 25 procent na 22,2 miliardy korun (865 milionů eur). O rok dříve firma...

Najdete na iDNES.cz