Úterý 19. ledna 2021, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 19. ledna 2021 Doubravka

Živiny ukryté na dně. Využívání bahna z rybníků by pomohlo zemědělcům

  5:05
Na dně českých rybníků leží v průměru čtyřicet centimetrů sedimentů. Česká legislativa na ně pohlíží primárně jako na odpad. Podle řady odborníků se však podceňuje jejich zemědělská hodnota a sedimenty by se měly vracet do orné půdy. Jenže to se často neděje i z důvodu, že ne všechny sedimenty jsou k tomuto vhodné.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vytěžený sediment se třeba vyveze jako odpad na zakrytí skládky, třebaže podle vyhlášky splňuje podmínky pro uložení na ornou půdu. Povinnost využít ho co nejlépe totiž neexistuje.

„Měl by být zákon, který řekne, že pokud sediment vyhoví vyhlášce o podmínkách pro uložení na ornou půdu, tak se musí na ornou půdu vrátit,“ myslí si ekologický zemědělec Jan Šušlík, který apeluje na změnu legislativy u poslanců Asociace soukromého zemědělství.

Povodí Moravy, případně jiný správce toku, se řídí zákonem o veřejných zakázkách, kde je prioritou nejnižší cena. Podle Šušlíka by priorita uložení na ornici měla být zohledněna i v dotacích na těžbu, protože uložení sedimentů na ornou půdu a uvedení ornice do původního stavu je vždy dražší než jeho uložení na skládku.

Projekty jen pro velké

Ukládání sedimentů na pole podobně jako hnojivo z živočišné výroby významně zlepšuje schopnost půdy zadržovat vodu. Je to prospěšné podobně jako chybějící humus, který pozvolna uvolňuje cenné živiny, jako je dusík a fosfor.

Rybníky jsou místo vody plné bláta, na jejich vyčištění chybí peníze

V Česku je na dně rybníků odhadem až 200 milionů metrů krychlových sedimentů. Ne všechny se však dají vrátit do ornice.

Podle Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy bylo v minulosti nutné navrhnout limitní hodnoty pro znečištění, protože se v některých lokalitách potvrdilo nebezpečné znečištění sedimentů potenciálně toxickými kovy. 

Na dvou pozemcích v databázi Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu sedimenty obsahovaly přes tisíc miligramů kadmia na kilogram, limitní hodnoty pro rostlinnou produkci jsou přitom jeden až dva miligramy a přes 20 miligramů už znamená riziko přímého ohrožení lidského zdraví. Kadmium je prokazatelný karcinogen, který je spojen například s výskytem rakoviny plic, prostaty či slinivky břišní.

Současná vláda se v rámci boje proti suchu chlubí podporou odbahňování rybníků, ať už z dotačních titulů ministerstva zemědělství (dotace obcím), nebo životního prostředí. Má to však háček. Moc složitou administrativu, která nahrává větším zemědělským podnikům.

„Když jsem zemědělcům na přednášce vysvětlovala, jaké je papírování s dotacemi na malé vodní nádrže, kde je i odbahnění, říkali, že si raději rybník vybagrují sami,“ popsala realitu Klára Kratochvílová, specialistka na dotace z oblasti životního prostředí ze společnosti Biologica. 

Žádat o dotace na odbahnění rybníků se vyplatí prakticky jen u­ projektů v ceně přesahující jeden milion korun. Úřední martyrium zahrnuje rozbory sedimentů, případně zemědělské půdy, kde má bahno z rybníka skončit, ideálně i­ geologické vrty kvůli možnému poškození podloží. Jen rozbory stojí kolem patnácti tisíc korun.

„Byly s tím šílené problémy. Museli bychom sedimenty odvézt na řízenou skládku do Pardubic kvůli vyššímu obsahu kadmia,“ řekl. Likvidace by ho vyšla na milion korun. Kvůli opravě hráze bláto z rybníka vyvezl na hromadu, ale nakonec ho na dno vrátil. Pokud jsou sedimenty znečištěny toxickými kovy, jako je například arsen, olovo, kadmium či zinek, částka za likvidaci je závratná. To může potvrdit Libor Hlaváček, který si chtěl před třemi lety odbahnit svůj rybník pro chov kaprů ve vesnici Jedlov na Vysočině. Nakonec to vzdal.

Smutný konec usazenin

Naprostá většina sedimentů v rybnících nicméně limity pro další využití splňuje. A odborníci upozorňují, že sediment je jako surovina nedoceněný.

„Máme velmi tvrdou legislativu. Ne že by byla bezúčelná, ale při řešení aktuální situace v krajině je nastavení naprosto zbytečné,“ myslí si Marek Baxa ze zkušební laboratoře ENKI, která provádí rozbory a­ analýzy rybničních sedimentů. Firma odebírá ze dna vzorky, které analyzuje a následně dává doporučení místním úřadům. Ty ve finále rozhodují o dalším osudu usazenin, které končí ideálně v orné půdě a­ v ­nejhorším případě na skládce.

„Pokud sediment překračuje povolenou úroveň nějaké látky o ­malé množství, ještě nemusí představovat zdravotní riziko,“ říká Baxa s tím, že je-li látka na hraně vyhláškou stanovených limitů, pro úředníka tím záležitost často končí.

Suchu mají zabránit malé rybníky, jejich budování bude jednodušší

V některých případech se přitom nabízejí další možnosti. Sediment se třeba může deponovat v katastru rybníka nebo na přilehlých pozemcích, a tím se zvýší šance, že bude třeba za rok využitelný.

Vodní erozí je podle odborníků v­ Česku postižena více než polovina rozlohy zemědělské půdy. Kvalita půdy přitom bude nejspíš klesat. Značná část nejhodnotnější půdy končí podle Radovana Koppa z ­Mendelovy univerzity v Brně jako sediment v nádržích a rybnících.

„Hlavní filozofií hospodaření v ­ČR jsou co nejvyšší výnosy bez ohledu na budoucnost, mizející organická složka je nahrazována hnojením a chemií. Výrazně se snižuje schopnost půdy zadržet vodu, a co nezničí vodní eroze, skončí pod betonem logistických center a supermarketů,“ uvedl Kopp letos na konferenci Rybníky 2019. 

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 připadá na 1. dubna 2021.

  • Nejčtenější

Evropě hrozil masivní blackout. Rakušané narychlo zapojili jádro i uhlí

Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil v pátek Evropě masivní výpadek dodávek...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...

Železničáři zruší stovky přejezdů, řidiče čekají zajížďky

Od Nového roku se Správě železnic otevřela cesta, jak snadno, rychle a hromadně rušit železniční přejezdy. Jen během...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Gates koupil obrovské zemědělské pozemky. Experti řeší, co tam vznikne

Zakladatel Microsoftu a filantrop Bill Gates je podle informací zahraničních médií největším soukromým vlastníkem...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

  • Další z rubriky

Konec boje se šmejdy? Hrozí, že zákon proti energetickým podvodníkům nebude

Premium Stát by rád více ochránil spotřebitele na energetickém trhu, ale nedělá pro to dost. Legislativa, která jejich práva...

Lidl loni opanoval žebříček obchodníků, Češi se přesouvali na web

Koronavirový rok 2020 a prudký nárůst online prodejů vedl k výraznému přeskupení sil na české maloobchodní scéně....

Inflaci v Česku táhnou bydlení a potraviny, to poškozuje především chudé

Více než tříprocentní loňská inflace znamenala pro Čechy nejrychlejší růst cen za posledních osm let. To však...

Provozovatel Electro Worldu rozšiřuje portfolio. Koupil 21 prodejen K+B Elektro

Provozovatel sítě Electro World, skupina NAY, koupil v Česku síť 21 prodejen s elektronikou K+B Elektro. V roce 2020...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...