RWE posiluje v zelené energetice. Po žárovkách nabízí soláry na střechu

  1:00aktualizováno  1:00
Energetická společnost RWE začíná nabízet instalace malých solárních elektráren na střechy rodinných domů. Očekává, že fotovoltaické panely budou v Česku v brzké budoucnosti rychle přibývat. Podobně jako ČEZ tak reaguje na proměnu energetiky, ve které stále větší roli hraje decentralizovaná výroba a obnovitelné zdroje.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Jan Zatorsky, MAFRA

Evropští energetičtí obři reagují na proměnu sektoru a od základu mění způsob svého podnikání. U RWE v ČR se to projevuje třeba i tak, že chystá na své sídlo v Praze v Limuzské ulici instalovat 30kilowattovou solární elektrárnu. Vedle toho však začíná nabízet nové typy služeb, které jsou značně vzdálené tradičnímu prodeji plynu a elektřiny.

Začalo to úspěšným pronájmem úsporných LED žárovek, nově nyní RWE přichází s nabídkou instalace malých střešních solárních elektráren do 10 kilowatt instalovaného výkonu. Společnost je plánuje zájemcům nabízet na klíč a vedle dodání a montáže technologie hodlá vyřídit i veškerou administrativu a zažádat o dotaci.

Cena systému se pohybuje od 89 tisíc do 260 tisíc Kč, až polovinu z toho je možné získat na dotacích. Náklady se odvíjí od instalovaného výkonu a především toho, zda zákazník bude chtít pouze základní variantu na ohřev vody, nebo připlatí za nejpropracovanější verzi s moderní lithiovou baterii. „Ačkoliv cena baterií za posledních pět let klesla na polovinu, je to stále poměrně drahá záležitost,“ uvedl produktový manažer inovací RWE František Vašek. Na tom závisí i návratnost, které se podle něj pohybuje mezi osmi až osmnácti lety.

Panely na střechách táhnou dotace, ohrožují je nové tarify

Společnost zatím nabídku představila pouze předběžně na veletrhu Solar v Praze, podle obchodního ředitele Tomáše Varcopa však už zpracovává dvě desítky žádostí. S podobnou službou přišel loni na podzim i ČEZ. Od té doby podepsala smlouvu o instalaci zhruba stovka zájemců. „Připravíme zákazníkovi celý projekt na klíč dle požadavků a lokálních možností. Vyřídíme za něj veškerou administrativu a nabízíme související služby. Fotovoltaická elektrárna je vhodná pro všechny zákazníky s rodinným domem a větší spotřebou během dne,“ vysvětlil mluvčí společnosti Martin Schreier (více čtěte zde).

Rozvoj malých střešních elektráren do 10 kilowatt urychlila nedávná novela energetického zákona. Pro malé zdroje do deseti kilowatt už není potřeba žádat o licenci Energetického regulačního úřadu (ERÚ), což celý proces značně usnadňuje (více čtěte zde).

Zároveň je možné od října čerpat na fotovoltaickou elektrárnu na rodinném domě dotaci z programu Nová zelená úsporám. Ministerstvo životního prostředí navíc v pondělí oznámilo, že nově bude možné na saláry žádat o dotaci také z balíku 250 milionů korun určených na bytové domy. „Letos očekáváme, že z programu přerozdělíme na dotacích pro rodinné i bytové domy zhruba 2 miliardy korun,“ sečetl ministr životního prostředí Richard Brabec. Peníze však nejsou určeny pouze na fotovoltaiky, ale také třeba nákup nových kotlů a další šetrné technologie.

Oproti tomu však ERÚ chystá přelomovou změnu tarifní struktury. Podle návrhu se bude konečný účet za elektřinu v mnohem větší míře odvíjet od velikosti jističe a méně od množství spotřebované elektřiny. To do značné míry snižuje motivaci pořídit si vlastní zdroj a šetřit tak na elektřině ze sítě. „Reforma tarifů má negativní dopad na soběstačnost, vlastní výrobu a úspory energií v rámci domácností,“ přiznává Vašek.

Boom domácích elektráren nastane po roce 2020, věří RWE

Vedení RWE však věří, že se dosavadní návrh v rámci projednávání ještě změní a v konečném důsledku by nemusel pro decentralizované zdroje vyjít tak špatně. Šance jsou relativně velké, případným úpravám se nebrání ani jindy nezlomná šéfka ERÚ Alena Vitásková (více o nových tarifech čtěte zde).

Podle Tomáše Varcopa není přitom nová nabídka pro společnosti nijak zvlášť zisková a primární cílem není vydělat. „Marže není nijak vysoká. Považujeme to však za přirozenou část portfolii služeb a je to něco, co moderní energetická společnost chce nabízet,“ říká Varcop. Společnost si však nemůže dovolit vývoj ignorovat. O tom se už poučil mateřský koncern v Německu, který až příliš pozdě vzal na vědomí proměnu tamní energetiky a dnes se potácí v nemalých problémech.

Rozvoj fotovoltaiky po ukončení dotovaných výkupních cen v Česku v posledních dvou letech spíše stagnuje, RWE však očekává, že se to brzy změní. Podle studie, kterou si nechala společnost vypracovat, začne solárních instalací v domácnostech po roce 2020 rychle přibývat a hlavní boom nastane mezi léty mezi léty 2030 až 2035. V polovině století pak bude 18 procent elektřiny vyrobené v Česku pocházet ze slunce, necelá polovina pak z panelů na střechách.

Autor:
  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Platit se bude za všechny dovezené mobily, řekl šéf OSA v Rozstřelu

Pořadatelé koncertů, média, sportbary, hotely, ale i spotřebitelé, kteří si kupují flash disky nebo CD a DVD nosiče. Ti...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Pošta zbrojí na Vánoce. Na 15 milionů balíků najme pět tisíc brigádníků

Ředitel logistiky České pošty Petr Cinkl v úterý představil detaily o jejím provozu v následujících týdnech. Období...

Místo datového centra letadlo s hangárem. NKÚ prověřil dotace na inovace

Evropské dotace v Česku využívají i firmy se sídlem mimo Evropskou unii. A namísto datového centra si pořídí třeba dron...

Levnější naftu tirákům. České speditéry drtí konkurence, žádají slevy

Podíl českých šoférů na mezistátní přepravě zboží už pátým rokem strmě klesá. Na jejich místa se tlačí společnosti z...

Mall.cz musí zaplatit uživateli 10 tisíc korun odškodného za únik hesla

E-shop Mall.cz musí zaplatit zákazníkovi odškodnění 10 000 korun za únik hesla. Uvedl to server Lupa.cz na základě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz