Rusové pijí méně lihovin, drahé vodky ale koupí více

  15:11aktualizováno  15:11
Ruským výrobcům kvalitní vodky se bude v příštích pěti letech dařit. Podle studie Renaissance Capital zveřejněné na serveru BusinessDaily.com jim mají vzrůstat každoročně tržby téměř o šest procent. Do roku 2011 tak mají dosáhnout 20,5 miliardy dolarů (asi 420 miliard korun) z loňských 15,2 miliardy.

Spotřeba alkoholu v Rusku klesá, prodej vodky však prý bude v dalších letech růst šestiprocentním tempem. | foto: Profimedia.cz

"Spotřebitelé se budou stále více obracet k nákupům prémiových značek, protože jejich reálné příjmy rostou," řekl Victor Dima, který vedl tým analytiků společnosti Renaissance.

"Vodka je pro Rusy více než jen alkoholický nápoj, je to spíše historický zvyk, který se stal součástí kulturní tradice," dodal.

Ruský trh s lihovinami je od roku 1999 druhým nejrychleji rostoucím trhem s alkoholem hned po Indii. V příštích pěti letech má růst o šest až sedm procent ročně.

Přispívají k tomu hlavně rostoucí příjmy, díky kterým spotřebitelé obracejí svůj zájem na dražší lihoviny, které si dříve nemohli dovolit, uvádí studie.

Mzda průměrného Rusa stoupla v červnu o patnáct procent a zhruba stejným tempem posílily i tržby obchodníků.

Rusové pijí méně lihovin, na vodku to ale neplatí
Růst prodeje dražší vodky by tak měl podle studie překonat i očekávaný úbytek spotřeby lihovin, která oslabuje o dvě až tři procenta ročně kvůli poklesu obyvatel a přesunu některých Rusů k pivu a nápojům s nízkým obsahem alkoholu.

Nejdražší vodka stojí v Rusku 550 rublů, tedy asi 440 korun. Naopak nejlevnější značky se prodávají za méně než 70 rublů, přibližně 56 korun. Renaissance odhaduje, že do roku 2011 stoupne podíl dražších značek na celkovém prodeji na pět procent z loňských 2,3 procenta.

Ilegální prodej má oslabit na polovinu
Nelegální prodej lihovin, který ukrajuje zhruba čtyřicet procent trhu, by se měl podle odhadů Renaissance do roku 2011 klesnout na dvacet procent díky nové kontrole výroby, distribuce a prodeje alkoholu.

Plánovaný růst tržeb by měl podle studie prospět hlavně sedmi největším místním výrobcům. Ti se loni na celkovém prodeji podíleli 32 procenty. V roce 2011 by to už mělo být 80 procenty. K růstu jim pomůže rozšíření výrobních kapacit a akvizice menších konkurentů, uvedla studie.

Ruští výrobci na prodeji alkoholu loni utržili 37,5 miliardy dolarů. Lihoviny se na celkové částce podílely téměř polovinou, vodka z nich pro sebe zabrala více než devadesát procent.

Rusko je druhým největším konzumentem vodky na světě za Spojenými státy.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Veterináři našli 700 kilo polského masa se salmonelou. Dovozy se zpřísní

Ilustrační snímek

Do České republiky se dostala dodávka zhruba 700 kilogramů hovězího masa z Polska, které obsahovalo bakterii...

Popelnice ke každému domu. Eko-kom má vlastní recept, jak zvýšit recyklaci

Toto jsou nové podzemní kontejnery za skoro milion korun. Někteří jihlavští...

Barevné popelnice k rodinným domům a větší dotřiďování směsného odpadu jsou hlavními návrhy Eko-komu, společnosti...

Zelená úsporám pláče. Programu hrozí, že se stane obětí vládních škrtů

Instalace panelu ve zkušebním areálu firmy SunEdison

Stát hodlá šetřit. Jednou z obětí rozpočtových škrtů, které se kvůli pomalejšímu růstu ekonomiky valí na Česko, má být...

Najdete na iDNES.cz