Ovoce, zelenina, maso, ryby a mléčné výrobky. To jsou komodity, kterých může být najednou na evropském trhu příliš a nahromaděné zásoby budou vytvářet tlak na pokles cen potravin. Čeští zemědělci a potravináři se bojí toho, že obchodní řetězce si vyberou levnější dodavatele ze zahraničí.
Rusko zakázalo dovoz potravin ze Západu |
„Zcela logicky je zde velká hrozba, že tyto výrobky skončí s podporou jejich národních vlád za dumpingové ceny na trzích nových členských zemí, tedy i ČR,“ říká mluvčí Agrární komory ČR Dana Večeřová.
Strach z toho, že se propadnou ceny potravin, které mimo jiné chránily ČR před deflací, jsou silnější než obavy, že na sankcích budou výrazně poškozeni tuzemští dovozci do Ruska. Nejvíce Češi do Ruska vyváží pivo, ale toho se embargo netýká, stejně tak se netýká vajec.
Silným trhem je Rusko například pro společnost Hamé, ta má však v Rusku svou továrnu a dováží do této země jen některé paštiky a kojeneckou výživu.
Ovocnáři se bojí levných jablek z Polska
Agrární vývoz do RuskaRuská federace je jedenáctým nejdůležitějším partnerem pro ČR. Vývoz zemědělských komodit a potravin z ČR do Ruska se v posledních letech mírně zvyšuje. V roce 2011 jeho hodnota činila zhruba 1,9 miliardy korun, o rok později 2,2 miliardy korun a vloni 2,4 miliardy korun. Nejdůležitějším vývozním artiklem jsou pivo, vejce, přípravky k výživě zvířat, cukrovinky, sýry, slad. |
Silným exportérem „zakázaných“ komodit do Ruska je však zejména Polsko, Německo, Francie, Dánsko či Španělsko. Polsko je jedním z největších producentů ovoce v EU, do Ruska vyváží ročně polovinu své úrody. V objemech to znamená na 700 tisíc tun ovoce, což je pětkrát víc než celá produkce ČR. Čeští ovocnáři se proto bojí, že tuzemské obchody zavalí levnější polská jablka a jiné ovoce.
„Na trhu jsou ještě zásoby a dá se očekávat, že když jablka zůstanou v Evropské unii, ceny se propadnou,“ řekl iDNES.cz tajemník Ovocnářské unie ČR Roman Chaloupka. Zemědělské svazy v EU teď podle něj intenzivně jednají o tom, jak problémům předejít.
Jednou z možností je, že by Brusel využil jednoho ze svých nástrojů a spustil intervenční nákupy potravin. Z trhu by se tak stáhly přebytečné potraviny a tím by uměle zabránilo poklesu cen.
Embargo trvale naruší obchod s Ruskem, míní Veleba
Poklesu cen se bojí i mlékaři a zelináři. Tuzemští mlékaři navíc do Ruska vyvážejí. „Je to pro nás jeden z důležitých trhů,“ uvedl předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček. Například Madeta loni vyvezla do Ruska zboží za 150 milionů Kč. Vyváží zejména sýr Niva. Kopáček se také bojí, že bude trh přesycený. „Například Poláci, kteří nás mají vedle, se mohou podbízet, aby výrobky udali za každou cenu,“ řekl.
Podle senátora a bývalého šéfa Agrární komory Jana Veleby navíc embargo trvale naruší obchodní vztahy s Ruskem. „Putin má vysokou podporu obyvatel, kolem 70 procent. Mám obavy, že i poté co embargo na dovoz potravin přestane platit, Rusové už nebudou ochotni si výrobky z Evropské unie kupovat.“
Mlékaři počítají škody v stovkách milionů Kč
Ruské sankce se citelně dotknou českých mlékařů. "Tam se počítají ztráty na několik stovek milionů korun, propad ve výrobě bude několik stovek tun týdně," řekla iDNES.cz Dana Večeřová z Potravinářské komory. O tom, kdo bude za ztráty zodpovědný, se bude jednat.
Mlékaři zatím čekají na více informací, jakých výrobků přesně se bude zákaz dovozu týkat. "Na podporu českého mléka v Rusku jsme proinvestovali nemalé prostředky, které se měly vrátit v budoucnu, až se obchod realizuje," odhaduje další ztráty Jiří Kopáček z Českomoravského svazu mlékárenského.
Minimální dopad mají sankce na největší českou potravinářskou skupinu Agrofert (jejím majitelem je Andrej Babiš, jenž vlastní vydavatelství MAFRA, do kterého patří i portál iDNES.cz - pozn. red.). „Export potravin do Ruska nemáme nijak zásadní, jsme orientováni na jiné trhy. Loni jsme vyvezli do Ruska trvanlivé salámy zhruba za 7 milionů korun, je to zlomek našeho exportu do zahraničí a našeho obratu,“ řekl iDNES.cz mluvčí společnosti Karel Hanzelka.