Ještě na začátku listopadu přitom ekonomové v průzkumu agentury Reuters očekávali, že ruská měna dosáhne storublové hranice vůči dolaru až někdy během jednoho roku. Místo toho už minulý týden poklesla na 32měsíční minimum.
Rubl ztrácí nejen vůči dolaru, ale i vůči jenu, kde se rovněž dostal na nejnižší úroveň od března 2022, tedy od prvního měsíce ruské invaze na Ukrajinu.
Pád rublu umocňuje celkový pokles akciového trhu, který během letoška přišel o více než 20 procent. Investoři totiž přesouvají své úspory z akcií na vklady, které nabízejí úrok vyšší než referenční sazba centrální banky, která nyní činí 21 procent.
Pravda o ruské inflaci. Vlna zdražování otřásá židlí šéfky centrální banky |
„Trh čeká na reakci finančních úřadů,“ uvedli analytici makléřské společnosti BCS. „Nákupy na devizovém trhu připomínají paniku v prostředí nejistoty,“ dodali ve zprávě.
Výzva pro centrální banku
Analytici nyní předpovídají, že rubl může do konce roku dosáhnout i úrovní 115 až 120 za dolar. Někteří vyzývají vládu a centrální banku k přijetí opatření, která by například nařídila exportérům prodávat více deviz.
Pád rublu podporuje inflaci, která by měla v letošním roce překročit odhad centrální banky. Ta odhaduje, že oslabení rublu o deset procent přidá půl procentního bodu k inflaci. Čtyřměsíční pokles rublu by tedy mohl k současné míře inflace přidat 1,5 procentního bodu.
Máslo nad zlato. Ruská ekonomika se přehřívá, Putin dál přikládá pod kotel |
Inflace v Rusku skončila v září jen těsně pod desetiprocentní hranicí, do konce roku se očekává její mírný pokles k osmi procentům.
„Pro centrální banku to představuje výzvu v boji proti rostoucím cenám,“ uvedl ekonom Jevgenij Kogan. Centrální banka ani ministerstvo financí na žádost agentury Reuters o komentář ke kurzu nereagovaly.
Posun rublu ještě zhoršily nové sankce proti ruskému finančnímu sektoru, které narušily zahraniční obchodní platby, zejména za ropu a plyn, a vytvořily tak fyzický nedostatek měny na ruském trhu, uvedli analytici.