Odvolaný šéf ŘSD chtěl zlevnit opravy. O systému rozhodne nové vedení

  4:32aktualizováno  4:32
Minulý týden odvolaný šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) David Čermák připravil novinku, která může ušetřit státu peníze. Jde o zcela nový systém zadávání zakázek na opravy silnic, proti jehož spuštění však už dříve protestovali někteří politici.

Nový šéf Ředitelství silnic a dálnic Pavel Kočica (vpravo). | foto:  Michal Šula, MAFRA

Nově by mělo ŘSD ve všech krajích uzavřít podle soutěže rámcové smlouvy s firmami na opravy silnic a pak každou zakázku soutěžit zvlášť. To je proti současné praxi velký posun: dosud velká část oprav končí v podlimitních opravách pod tři miliony korun, kde se vybírá jen ze tří firem, které ŘSD osloví. "Materiál je prakticky připraven k zahájení soutěže," potvrdil Čermák, kterého minulý týden ministr dopravy Zdeněk Žák odvolal kvůli údajné malé razantnosti.

Čermák měl představu, že v každém kraji bude smlouva s tolika firmami, kolik by se běžně přihlásilo do otevřeného řízení. "Je to krok k většímu zprůhlednění," dodal. S plánem přišel přitom už před rokem, narazil však na ministerstvu dopravy především kvůli lobby některých poslanců za ODS.

Opravy silnic teď ovšem přebere na ŘSD muž spjatý s dobou vládnutí ministra dopravy Aleše Řebíčka, nominovaného ODS (více čtěte zde).

Provozním ředitelem bude od pondělí Tomáš Kaas, někdejší šéf výstavby na ŘSD v letech 2008 a 2009, tedy v období, kdy se stavělo výrazně dráž než nyní. Jmenuje ho nový šéf ŘSD Pavel Kočica.

Nová pravidla řeší i "malé" výdaje na svodidla a sekání křovin

Kaas podle svých slov nezná detaily Čermákova návrhu, s rámcovými smlouvami však problém nemá. "V principu je to pro stát výhodné, mít takové smlouvy uzavřené," uvedl Kaas.

Opravami silnic a dálnic ročně proteče kolem 5,5 miliardy korun, z velké části se peníze rozdělují v soutěžích, do kterých mají přístup jen vybrané firmy.

Nová pravidla se mají týkat i například na první pohled malých výdajů na sekání křovin kolem silnic či ve středových pásech nebo svodidel. "Je pro mě těžko pochopitelné, že ceny se liší v rámci krajů i o desítky procent," upozornil Čermák.

Systém zadávání oprav už ŘSD změnilo u dálnic. I díky tomu se letos opravilo rekordních téměř 60 kilometrů dálnic. Za stejnou cenu přitom ještě loni ŘSD opravilo jen dvacet kilometrů, dříve to bývalo ještě méně.

ŘSD ustoupilo od systému, kdy se dálnice opravovaly často jen po několika stovkách metrů v neprůhledných podlimitních zakázkách. K větším souvislým opravám, často až pětikilometrovým, přistoupilo ŘSD i kvůli vysokým cenám za uzavírky či pronájem dočasného značení.

Letos naposledy by se navíc měly silnice opravovat nejintenzivněji na podzim, jak se stalo v posledních letech zvykem. Už od srpna je hotový plán na opravy silnic pro příští rok, jednotlivé správy ŘSD tak podle Čermáka už budou opravy soutěžit tak, aby se s nimi na jaře mohlo začít. Podobné plány však mělo ŘSD už loni. Nakonec se ovšem ukázalo, že začít se sestavováním plánu v listopadu bylo příliš pozdě.

Autor:

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Další z rubriky

Euro pomáhá, míní podle průzkumu většina Čechů. Ale pouze firmám

Euro s německou orlicí

Zavedení eura by tuzemským podnikům zjednodušilo obchodování a administrativu, myslí si 55 procent Čechů. Vyplývá to z...

KOMENTÁŘ: Odborář Středula jde proti zaměstnancům

PENÍZE, NEBO STRAVENKY: Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout...

Bitva o stravenky a novou podobu zaměstnaneckých obědů se přiostřuje. Autorka navržené změny, ministryně financí Alena...

Dvojí vyúčtování. Státní dotace karlovarskému festivalu nejsou v pořádku

Končící ministr kultury Antonín Staněk a premiér Andrej Babiš po společném...

Ministerstvo kultury rozdělilo v letech 2016 až 2018 celkem 112 milionů korun bez výběrových řízení. Na řadu akcí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz