Solární boom Česko zaspalo, před námi jsou Poláci i Maďaři, říká expert

  • 89
Návratnost střešních solárních panelů je v současnosti velmi rychlá, podle šéfa Solární asociace Jana Krčmáře je kratší než deset let. Obrovský zájem ovšem vedl na trhu k extrémnímu prodloužení dodacích lhůt, řekl Krčmář v pořadu iDNES.tv Rozstřel.

„Fotovoltaika je dlouhodobá záležitost, životnost panelů je dnes zhruba třicet až čtyřicet let. A návratnost při současných cenách elektřiny je značně pod deset let. Pokud vlastním dům, určitě se hned vyplatí,“ řekl Krčmář.

Další generace budou mít podle něj elektřinu ještě dražší a výhody plynoucí z toho, že budou za deset let odebírat proud z už zaplacené elektrárny je tak značná.

„Bylo by těžké najít případ, kdy by se nějaké elektrárna nerentovala ekonomicky. A i kdyby v domě rodina nechtěla žít další generace, nabízet za několik let k prodeji dům s vlastní elektrárnou bude mít určitě hodnotu,“ dodal.

Také kvůli rychlejší návratnosti a zdražování energií je dnes zájem o střešní panely výrazně vyšší než dříve. „Firmy, které měly loni jednoho zákazníka denně, jich teď hlásí patnáct až dvacet. Než se vám firma ozve a zpracuje nabídku, může to několik týdnů trvat. A na dodávku pak čekáte půl až tři čtvrtě roku,“ odhadl Krčmář.

Solární boom vede v posledních měsících také ke vzniku řady nových firem, které nadbytek zakázek do odvětví láká. Při výběru je tak dobré sledovat i reference, které jednotlivé společnosti mají.

„Je otázka, jestli u firmy, která dva týdny stará, jestli do toho nutně jít. Ale i firma, která působí půl roku, už může mít dostatek referencí, aby se dalo posoudit, jestli je vhodná,“ uvedl šéf asociace.

Výhodou podle něj také je, že už není nutné vybírat jen dodavatelské podniky z okolí, technici jsou běžně ochotní navzdory přetlaku práce za zakázkami dojíždět.„Instalační firmy umí navíc vedle připojení do sítě vyřídit i dotaci, takže to nemusíte řešit vy,“ doplnil Krčmář.

EK má plán, jak se zbavit ruské závislosti: úspory a soláry na novostavbách

Navzdory současnému rozmachu však Česko zaostává v rychlosti nových instalací nejen za vyspělými evropskými zeměmi, ale i sousedy v regionu.

„Jsme v situaci, kdy jsme tu mohli mít stovky tisíc střešních elektráren navíc. V Maďarsku, Polsku i Rumunsku se staví mnohem víc. Loni se v Polsku zprovoznilo asi 2500 MW solárních elektráren, v Rakousku několik set, u nás šedesát,“ upozornil Krčmář.

Ačkoli se nyní panely vyrábějí takřka výhradně v Číně, očekává šéf Solární asociace postupný přesun produkce zpět do Evropy.

„Výroba panelů byla evropskou záležitostí, někdy před patnácti, dvaceti lety. Pak se je naučila vyrábět Čína. Ale návrat solárního průmyslu do Evropy je jedno z klíčových témat. Výrobní kapacity zde chce podporovat i Evropská unie,“ uzavírá Krčmář.

, iDNES.tv