Nechci, aby realitky nabízely úschovu peněz, řekla Dostálová v Rozstřelu

  17:30aktualizováno  21. března 12:37
Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) by realitní kanceláře neměly klientům nabízet úschovu peněz. Pravidlo by mělo být součástí nového realitního zákona, o němž se debatovalo ve čtvrtečním Rozstřelu. Diskuse se zúčastnili také Robert Hanzl z Asociace realitních kanceláří ČR a ředitel portálu Reality.iDNES.cz Petr Makovský.

Realitní kanceláře podle Dostálové nejsou finanční instituce a neměly by proto klientům nabízet úschovu peněz. „Pokud by se totiž měly regulovat podobně jako banky, schvalování zákona by se neúměrně prodloužilo,“ uvedla.

Fotogalerie

Zákon o realitním zprostředkování z dílny ministerstva pro místní rozvoj nyní leží ve Sněmovně před prvním čtením. Platit by mohl už od začátku příštího roku. Měl by odstranit řadu výtek vůči  službám realitních makléřů v ČR jako nízká kvalifikace, chybné nakládání s penězi zákazníků či nepoctivé jednání.

„Vedla nás k tomu zejména ochrana spotřebitele, nekalých praktik bylo více než dost,“ zdůvodnila potřebu nového zákona Dostálová. „Slibujeme si od něj vrácení prestiže profesi realitního makléře. Zákon musí jasně definovat, co je zprostředkování obchodu, jaké jsou náležitosti smlouvy, výši provize a pojištění odpovědnosti makléřů. Tak, aby se klient cítil bezpečně,“ řekla.

Změna volné živnosti na vázanou

„Nový zákon vítáme,“ reagoval Hanzl. Podle něj ale většina poctivých makléřů už podle nových pravidel dávno funguje. „Některé nešvary, kterých je sice méně než v minulosti, ten zákon nepostihuje,“ dodal. Například částka povinného pojištění by měla být vyšší, míní Hanzl.

„Nikde v okolních zemí není pojištění nastaveno jako vyšší. Pojištění nemůže krýt trestní činnost, má krýt pouze případná pochybení makléře,“ uvedla Dostálová.

Nyní může makléře v Česku dělat kdokoli, komu je minimálně 18 let a má čistý trestní rejstřík.  Vzhledem k počtu obyvatel je v Česku momentálně nejvíc realitních makléřů ze všech zemí EU. Hlavní změnou, kterou by měl nový zákon přinést, je změna volné živnosti na vázanou, což by mělo tento počet snížit.

„Trh se vyčistí od rádoby makléřů, kteří se nevzdělávají a neberou svou profesi vážně,“ míní Dostálová. Podle Českého statistického úřadu má tuto živnost založenou zhruba 15 tisíc lidí. „Podle mě však profesi reálně vykonává šest až sedm tisíc lidí. Nekalí makléři jsou malé výjimky, o kterých se bohužel mluví nejvíc,“ řekl Makovský z Reality.iDNES.cz.

Vzdělání nebo praxe

Podle návrhu bude nově muset mít makléř vysokoškolské vzdělání v oblasti práva, ekonomie, financí, marketingu a obchodu nebo stavebnictví. Další možností je vyšší odborné nebo středoškolské vzdělání s maturitou a tři roky praxe.

„Makléři, kteří v oboru dlouhodobě působí a nemají příslušné vzdělání, mohou absolvovat speciální kurz a akreditaci dostavnou,“ uvedla Dostálová. Makovský však tento přístup odmítá. „Kvalifikace ve formě jediné zkoušky mi nevyhovuje. Jsem pro to, aby zkoušení bylo průběžné, makléři se musí neustále vzdělávat,“ řekl. Namítl, že realitní trh se neustále mění.

Hlasujte v soutěži pro Realiťáka roku 2019

Hanzl naopak míní, že zkouška by měla být pouze jedna, podobně jako u advokátů. „Měli by ji ale absolvovat všichni, včetně makléřů s vysokoškolským vzděláním,“ uvedl.

Autor:

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Studentské koleje jdou na dračku. Výstavba láká developery

DOMEQ - společné prostory 2

Ceny bytů v Česku narazily na strop, takže někteří realitní investoři pokukují po jiných příležitostech, jak by své...

6:0. Česko uspělo v dalších čtyřech solárních arbitrážích za půl miliardy

Villanueva Solar Farm (Mexico)

Česká republika zvítězila v dalších čtyřech arbitrážních sporech, které souvisejí s investicemi do solárních...

Řetězce vozí z větších dálek: zelí z Makedonie, brambory z Francie

Dochází i zelí. Německý diskont ho vozí z Makedonie.

Nejen cibule z Nového Zélandu. Nákupní oddělení obchodních řetězců musejí sahat do větších dálek než jindy i pro jinou...

Najdete na iDNES.cz