Zvýšení daně na pivo by vychýlilo trh, řekla v Rozstřelu Schillerová

  • 340
Ve Sněmovně leží daňový balíček, který mj. zvedá spotřební daň na tvrdý alkohol či tabák. Například u piva však sazba zůstane stejná. „Její zvýšení by vychýlilo trh,“ uvedla v úterním Rozstřelu ministryně financí Alena Schillerová. Největší konzumenti piva, jako například Německo, mají totiž podle ní tuto sazbu srovnatelnou nebo nižší.

Sazba zůstane stejná i u vína, zvyšování spotřební daně by podle Schillerové znevýhodnilo tuzemské vinaře. Podraží však tvrdý alkohol a tabák, kde se ceny zvednou v průměru o 13 procent.

„Spotřební daně jsou nejvíc harmonizované daně EU, u tabákových výrobků jsme dnes v situaci, že nedodržujeme ani tu minimální sazbu,“ zdůvodnila navýšení ministryně.

Fotogalerie

V rámci projednávaných změn se však v současnosti nejvíc hraje o zdanění rezerv pojišťoven. „Dnes už jde jenom o to, zda bude účinnost balíčku od prvního ledna nebo později,“ řekla Schillerová. U spotřebních daní by podle ní takto mohlo dojít k menšímu výpadku příjmů rozpočtu v případě, že se účinnost o jeden či více měsíců zpozdí. 

„Zdanění rezerv pojišťoven je ale součástí novely o dani z příjmu, která musí být účinná k prvnímu lednu,“ dodala Schillerová. Proto se podle ní hraje o to, zda pojišťovny dostanou rok „navíc“. S příjmem ze zdanění rezerv počítá rozpočet pro rok 2021.

Zpomalování ekonomiky

Už v příštím roce by česká ekonomika měla zpomalit, což vyplývá i z odhadů ministerstva financí. „Máme za sebou šest let ekonomického zázraku,“ uvedla Schillerová. Pro letošní rok ministerstvo zatím počítá s růstem o 2,4 procenta, v příštím roce by měl zpomalit na 2,2 procenta.

„To už je lehce pod dlouhodobým průměrem, nicméně ekonomika je připravená. Veřejné finance i státní dluh jsou stabilní,“ míní ministryně.

Státní rozpočet pro rok 2020 se setkal s vlnou kritiky, hlavně kvůli plánovanému 40miliardovému schodku. V dobách ekonomického růstu by podle mnohých neměl být deficitní, právě kvůli přípravě na možné zpomalení.