Část exekucí lze zastavit, jen to lidé nevědí, prozradil v Rozstřelu expert

  16:00aktualizováno  19. listopadu 13:35
Vánoce jsou obdobím klidu, ale zároveň i časem, kdy se Češi rádi zadlužují kvůli tomu, aby sobě nebo ostatním udělali radost. Jenže to občas přeženou. Na možná rizika upozornil v diskusním pořadu Rozstřel expert na dluhovou problematiku Daniel Hůle.

„Vánoce jsou pro úvěrové společnosti svátkem. Společnost bohužel hodně staví na konzumních hodnotách a obecně se má za to, že když blízkým nekoupím to nejnovější, tak je vlastně nemám rád. Velkou měrou se na tom samozřejmě podílí reklamní tlak z médií,“ řekl v Rozstřelu Daniel Hůle.  

Nemyslí si však, že by pomohla regulace úvěrových společností v médiích nebo nějaké upozornění během reklam na půjčky. „Vzpomeňte si na to, zda například varování u tabákových výrobků pomohlo tomu, že by lidé začali méně kouřit,“ položil si před moderátorem otázku.

Fotogalerie

„Ve třetině evropských států funguje regulace lichvářství. Ovšem jde také o kulturní záležitost. V protestantských zemích jako je Belgie nebo Holandsko jsou lidé zvyklí žít střídměji. A to není něco, co se dá změnit během pár měsíců,“ upozornil Hůle, podle kterého je ovšem primární chyba na straně věřitele, který poskytuje službu, kterou by poskytovat neměl.

Sám platí hypotéku a má tak pro lidi se zadlužením částečně pochopení. „Jsou dvě skupiny lidí. Jedna opravdu vyjde jen tak tak s příjmem a když se jim rozbije něco v domácnosti, tak jim nezbývá, než si půjčit. I proto si myslím, že se půjčky zakázat nemají. Ovšem pak je tu další množina lidí, která si žije nad poměry a věří tomu, že je normální jezdit na drahé dovolené a utrácet půjčené peníze. A primárně na to doplácí celá společnost,“ varoval.

„Dlouhodobě se mělo za to, že si člověk nejprve půjčuje u banky a až potom teprve u menších úvěrových společností. Nyní se ale ukazuje, že spousta lidí bere úvěry u malých společností, aby měli peníze hned. U banky totitž schválení úvěru trvá déle. A půjčují si hodně lidé ze střední třídy.“

Takové chování považuje Hůle za velmi nezodpovědné. „Podle zákona o úvěrech pro spotřebitele můžete do 14 dnů úvěr vrátit, pak už nastávají problémy. Vždyť v ČR je asi 300 tisíc exekucí vedeno neoprávněně. A jediný, kdo to může zastavit, je dlužník, který o tom ale většinou vůbec neví! Ten systém je velmi složitý,“ pokračoval expert, který vidí chyby i u špatných rozhodnutí některých politiků.

Hůle: Dluhové pasti spustil ministr Němec

Klíčovou roli podle něj sehrál především někdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec, který stál v roce 2001 u zrodu exekučního řádu a poté ještě zvýšil odměny právníků za vymáhání dluhů. „Když z jedné koruny můžete mít jednou 20 tisíc, tak je to pořádný byznys. Naštěstí pak ministr Pelikán schválil snížení odměn advokátům na stejnou úroveň jaká je v Německu, dříve to byl několikanásobek,“ dodal Hůle.

Podle statistik inkasní společnosti M.B.A. Finance se domácnosti dostávají do dluhů po Vánocích a následné chřipkové epidemii, která je načas vyřadí z pracovního života a sníží jejich příjmy. „Významná část dlužníků se dostává do problémů se splácením zhruba do dvou až čtyř měsíců po vánočních svátcích,“ uvedla analýza, která zkoumala data 540 tisíc dlužníků.  

Mezi ty nejzbytečnější příčiny pádu do dluhové pasti patří i půjčky na pořizování vánočních dárků. Půjčky na Vánoce každoročně zvýší počet běžících exekucí. „Půjčky na Vánoce lákají na radost pro druhé, ale přinášejí spíš smutek z pozdější exekuce. Už nyní má exekuci téměř 900 tisíc lidí a ze započtením partnerů a dětí je to už více než dva miliony lidí,“ říká Hůle. 

Autoři: ,

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Další z rubriky

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Sklo je v módě, sklárny nestíhají vyrábět obaly na nápoje a potraviny

Sklárna O-I Czech Republic v Dubí

Potravináři a nápojáři soutěží o volné kapacity na výrobu obalového skla. Kvůli vysokému zájmu v posledních letech...

Hospoda na každém rohu. Gastronomii je v Česku daří

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Počet restaurací v Česku se za posledních devět let zdvojnásobil. Podle analýzy poradenské společnosti Bisnode je...

Najdete na iDNES.cz