Část exekucí lze zastavit, jen to lidé nevědí, prozradil v Rozstřelu expert

  16:00aktualizováno  19. listopadu 13:35
Vánoce jsou obdobím klidu, ale zároveň i časem, kdy se Češi rádi zadlužují kvůli tomu, aby sobě nebo ostatním udělali radost. Jenže to občas přeženou. Na možná rizika upozornil v diskusním pořadu Rozstřel expert na dluhovou problematiku Daniel Hůle.

„Vánoce jsou pro úvěrové společnosti svátkem. Společnost bohužel hodně staví na konzumních hodnotách a obecně se má za to, že když blízkým nekoupím to nejnovější, tak je vlastně nemám rád. Velkou měrou se na tom samozřejmě podílí reklamní tlak z médií,“ řekl v Rozstřelu Daniel Hůle.  

Nemyslí si však, že by pomohla regulace úvěrových společností v médiích nebo nějaké upozornění během reklam na půjčky. „Vzpomeňte si na to, zda například varování u tabákových výrobků pomohlo tomu, že by lidé začali méně kouřit,“ položil si před moderátorem otázku.

Fotogalerie

„Ve třetině evropských států funguje regulace lichvářství. Ovšem jde také o kulturní záležitost. V protestantských zemích jako je Belgie nebo Holandsko jsou lidé zvyklí žít střídměji. A to není něco, co se dá změnit během pár měsíců,“ upozornil Hůle, podle kterého je ovšem primární chyba na straně věřitele, který poskytuje službu, kterou by poskytovat neměl.

Sám platí hypotéku a má tak pro lidi se zadlužením částečně pochopení. „Jsou dvě skupiny lidí. Jedna opravdu vyjde jen tak tak s příjmem a když se jim rozbije něco v domácnosti, tak jim nezbývá, než si půjčit. I proto si myslím, že se půjčky zakázat nemají. Ovšem pak je tu další množina lidí, která si žije nad poměry a věří tomu, že je normální jezdit na drahé dovolené a utrácet půjčené peníze. A primárně na to doplácí celá společnost,“ varoval.

„Dlouhodobě se mělo za to, že si člověk nejprve půjčuje u banky a až potom teprve u menších úvěrových společností. Nyní se ale ukazuje, že spousta lidí bere úvěry u malých společností, aby měli peníze hned. U banky totitž schválení úvěru trvá déle. A půjčují si hodně lidé ze střední třídy.“

Takové chování považuje Hůle za velmi nezodpovědné. „Podle zákona o úvěrech pro spotřebitele můžete do 14 dnů úvěr vrátit, pak už nastávají problémy. Vždyť v ČR je asi 300 tisíc exekucí vedeno neoprávněně. A jediný, kdo to může zastavit, je dlužník, který o tom ale většinou vůbec neví! Ten systém je velmi složitý,“ pokračoval expert, který vidí chyby i u špatných rozhodnutí některých politiků.

Hůle: Dluhové pasti spustil ministr Němec

Klíčovou roli podle něj sehrál především někdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec, který stál v roce 2001 u zrodu exekučního řádu a poté ještě zvýšil odměny právníků za vymáhání dluhů. „Když z jedné koruny můžete mít jednou 20 tisíc, tak je to pořádný byznys. Naštěstí pak ministr Pelikán schválil snížení odměn advokátům na stejnou úroveň jaká je v Německu, dříve to byl několikanásobek,“ dodal Hůle.

Podle statistik inkasní společnosti M.B.A. Finance se domácnosti dostávají do dluhů po Vánocích a následné chřipkové epidemii, která je načas vyřadí z pracovního života a sníží jejich příjmy. „Významná část dlužníků se dostává do problémů se splácením zhruba do dvou až čtyř měsíců po vánočních svátcích,“ uvedla analýza, která zkoumala data 540 tisíc dlužníků.  

Mezi ty nejzbytečnější příčiny pádu do dluhové pasti patří i půjčky na pořizování vánočních dárků. Půjčky na Vánoce každoročně zvýší počet běžících exekucí. „Půjčky na Vánoce lákají na radost pro druhé, ale přinášejí spíš smutek z pozdější exekuce. Už nyní má exekuci téměř 900 tisíc lidí a ze započtením partnerů a dětí je to už více než dva miliony lidí,“ říká Hůle. 

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Ekonomika poroste o 3 procenta. Investujte, radí firmám Hospodářská komora

Ilustrační snímek

Růst české ekonomiky letos dosáhne tří procent, pokud nebude ohrožen mezinárodní obchod kvůli brexitu nebo obchodním...

Další zářez v terénu. Veterináři našli v Praze páchnoucí neznámé maso

Ilustrační snímek

Sto třicet kilogramů masa s nejasným původem našla Státní veterinární správa při kontrolách v Praze 10. Páchnoucí...

Česku hrozí arbitráž za převzetí OKD, podle exvlastníka šlo o znárodnění

Horníci NWR. Ilustrační snímek

Britská společnosti Jenner & Block, která je likvidátorem společnosti New World Resources (NWR), označila státní...

Najdete na iDNES.cz