Část exekucí lze zastavit, jen to lidé nevědí, prozradil v Rozstřelu expert

  16:00aktualizováno  19. listopadu 13:35
Vánoce jsou obdobím klidu, ale zároveň i časem, kdy se Češi rádi zadlužují kvůli tomu, aby sobě nebo ostatním udělali radost. Jenže to občas přeženou. Na možná rizika upozornil v diskusním pořadu Rozstřel expert na dluhovou problematiku Daniel Hůle.

„Vánoce jsou pro úvěrové společnosti svátkem. Společnost bohužel hodně staví na konzumních hodnotách a obecně se má za to, že když blízkým nekoupím to nejnovější, tak je vlastně nemám rád. Velkou měrou se na tom samozřejmě podílí reklamní tlak z médií,“ řekl v Rozstřelu Daniel Hůle.  

Nemyslí si však, že by pomohla regulace úvěrových společností v médiích nebo nějaké upozornění během reklam na půjčky. „Vzpomeňte si na to, zda například varování u tabákových výrobků pomohlo tomu, že by lidé začali méně kouřit,“ položil si před moderátorem otázku.

Fotogalerie

„Ve třetině evropských států funguje regulace lichvářství. Ovšem jde také o kulturní záležitost. V protestantských zemích jako je Belgie nebo Holandsko jsou lidé zvyklí žít střídměji. A to není něco, co se dá změnit během pár měsíců,“ upozornil Hůle, podle kterého je ovšem primární chyba na straně věřitele, který poskytuje službu, kterou by poskytovat neměl.

Sám platí hypotéku a má tak pro lidi se zadlužením částečně pochopení. „Jsou dvě skupiny lidí. Jedna opravdu vyjde jen tak tak s příjmem a když se jim rozbije něco v domácnosti, tak jim nezbývá, než si půjčit. I proto si myslím, že se půjčky zakázat nemají. Ovšem pak je tu další množina lidí, která si žije nad poměry a věří tomu, že je normální jezdit na drahé dovolené a utrácet půjčené peníze. A primárně na to doplácí celá společnost,“ varoval.

„Dlouhodobě se mělo za to, že si člověk nejprve půjčuje u banky a až potom teprve u menších úvěrových společností. Nyní se ale ukazuje, že spousta lidí bere úvěry u malých společností, aby měli peníze hned. U banky totitž schválení úvěru trvá déle. A půjčují si hodně lidé ze střední třídy.“

Takové chování považuje Hůle za velmi nezodpovědné. „Podle zákona o úvěrech pro spotřebitele můžete do 14 dnů úvěr vrátit, pak už nastávají problémy. Vždyť v ČR je asi 300 tisíc exekucí vedeno neoprávněně. A jediný, kdo to může zastavit, je dlužník, který o tom ale většinou vůbec neví! Ten systém je velmi složitý,“ pokračoval expert, který vidí chyby i u špatných rozhodnutí některých politiků.

Hůle: Dluhové pasti spustil ministr Němec

Klíčovou roli podle něj sehrál především někdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec, který stál v roce 2001 u zrodu exekučního řádu a poté ještě zvýšil odměny právníků za vymáhání dluhů. „Když z jedné koruny můžete mít jednou 20 tisíc, tak je to pořádný byznys. Naštěstí pak ministr Pelikán schválil snížení odměn advokátům na stejnou úroveň jaká je v Německu, dříve to byl několikanásobek,“ dodal Hůle.

Podle statistik inkasní společnosti M.B.A. Finance se domácnosti dostávají do dluhů po Vánocích a následné chřipkové epidemii, která je načas vyřadí z pracovního života a sníží jejich příjmy. „Významná část dlužníků se dostává do problémů se splácením zhruba do dvou až čtyř měsíců po vánočních svátcích,“ uvedla analýza, která zkoumala data 540 tisíc dlužníků.  

Mezi ty nejzbytečnější příčiny pádu do dluhové pasti patří i půjčky na pořizování vánočních dárků. Půjčky na Vánoce každoročně zvýší počet běžících exekucí. „Půjčky na Vánoce lákají na radost pro druhé, ale přinášejí spíš smutek z pozdější exekuce. Už nyní má exekuci téměř 900 tisíc lidí a ze započtením partnerů a dětí je to už více než dva miliony lidí,“ říká Hůle. 

Autoři: ,

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Nejsou lidé ani dřevo. Bednáři vymírají, ale zájem o jejich výrobky roste

A se všemi z nich umí pracovat.

Poslední český bednář se vyučil v 70. letech. V současnosti se ruční výrobě dřevěných sudů a dalších nádob věnuje pouze...

Sencor svolává do opravy dva modely mobilní klimatizace, hrozí zkrat

Mobilní klimatizace Sencor, kterou společnost Fast ČR stahuje z trhu

Společnost Fast ČR, která je v tuzemsku autorizovaným distributorem spotřebičů Sencor, informuje o problému dvou modelů...

Bankovní umělá inteligence hodnotí lidi i podle toho, jaký mají mobil

Ilustrační snímek

Odložených plateb a nákupů na splátky po internetu přibývá a spolu s tím rostou nároky na ověřování klientů v reálném...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz