AirBnB se musí jen zprůhlednit. Regulace potřebná není, říká expert

  17:00aktualizováno  5. listopadu 12:39
Po vleklých sporech mezi službou sdíleného ubytování AirBnB a běžnými nájemníky přichází zástupce českých podnikatelů s desaterem. Nová pravidla mají pomoci si na tento způsob podnikání více posvítit. Další regulace však podle člena představenstva Hospodářské komory Filipa Dvořáka potřeba není.

Podle Dvořáka portál AirBnB výrazně pomohl ekonomice. „Nastartoval skryté rezervy, které dřímaly v mnoha zákoutích měst a světových metropolích,“ říká. 

Vypovídají o tom milionová čísla, která portál eviduje. Loni v Česku využilo tuto formu ubytování 1,02 milionu lidí. „V tomto směru je AirBnB fenoménem v poskytování pobytových služeb, který určitě udělal mnohé,“ dodává Dvořák.

Na Praze 1, kterou člen Představenstva Hospodářské komory ČR zastupuje, je v současné době přibližně 15 300 bytů, přičemž městská část eviduje, že je ubytování skrze poskytováno v 10 procentech přiznaných bytů. To je 1 860 bytů. Ne všichni však služby v tomto odvětví přiznávají. Odhadované číslo je o něco větší, tedy 3 500 bytů.

„Často lidi slýchávám říkat, proč Finanční správa zkrátka do bytů, se kterými je problém, nedojde a neusvědčí je. To je ale téměř nemožné,“ vysvětluje Dvořák. Řešení vidí v úpravě zákona ohledně toho, kdo za ubytování zodpovídá. Doposud to byli lidé, kteří ubytování na portálech nabízí, ne vždy se jedná o vlastníky bytů. „Bonitnější osoba je ale vlastník, protože té je vždy možné něco sebrat. Kdyby se odpovědnost přesunula na tuto osobu, morálka v přiznávání a placení by se výrazně zvýšila,“ dodává Dvořák.

Žádná další regulace ubytovací služby však podle Dvořáka nutná není. „Je potřeba dohledat ty, kteří mají řádně platit, mají být zodpovědní za služby, které nabízejí a mají být řádní sousedé,“ uvádí Dvořák.

Desatero pro poskytovatele služeb

Z toho důvodu přichází zástupce českých podnikatelů se kodexem řádného ubytovatele, který má způsob podnikání zprůhlednit. Jedním z bodů v seznamu je evidence a řádný odvod poplatků. „Ten, který ubytování poskytuje, musí splnit veškeré zákonné povinnosti - přihlásí na příslušném úřadě, vyplní řádný formulář,“ přibližuje Dvořák první pravidlo.

Za krátkodobé nájemce musí v současnosti poskytovatelé služeb AirBnB zaplatit 15 korun za osobu za noc. „Jde o srandovní částku,“ komentuje Dvořák. Ve Sněmovně nyní leží návrh na zvýšení tohoto poplatku. Ten by se mohl zvýšit na 21 korun, v budoucnu dokonce na 50 korun. „Z pohledu města je to správný postup,“ dodává Dvořák.

Podle desatera musí také poskytovatelé služeb podle zákona hlásit ubytované cizince na cizinecké policii. 

„Je nutné si uvědomit, jakou další agendu tyto služby otevírají. Když se někdo rozhodne, že chce něco takového poskytovat, musí splnit určité povinnosti,“ říká Dvořák. Těm, kteří ubytování nabízí, ukládá desatero povinnost předkládat nájemcům závaznou nájemní smlouvu. Nemusí jít přitom o složité dokumentace. Navrhovaný vztah má oběma stranám poskytnout jistotu ohledně jejich práv a povinností.

Dalším důležitým bodem je pak podle Dvořáka i komunikace se sousedy. Rušní návštěvníci a nevynesené odpadky dělají podle něj sdílenému bydlení špatné jméno. „Vyjasnění si pozic a podmínek se sousedy je naprosto klíčové,“ říká Dvořák. 

Poskytovatelé služeb mají také daňovou povinnost a povinnost přihlásit se k EET. Každý by měl také mít k dispozici i technický průkaz bytu. „Doporučujeme, aby ten, který byt pronajímá, měl veškeré informace o bytě dohledatelné a pohromadě - že je pojištěn, že má revize,“ uvádí Dvořák.

Hoteliéři volají po regulaci

Zatímco se sdílené ubytovaní ze strany turistů těší stále větší oblibě, hoteliéři volají po jeho přísnější regulaci. Služby jako AirBnB jim údajně snižují obsazenost hotelů. Z údajů Asociace hotelů a restaurací vyplývá, že o letních prázdninách ve srovnání s loňským rokem klesla obsazenost pražských hotelů v srpnu o 1,9 % a v červenci o 4,4 %. 

Počet turistů, kteří v Praze přenocují, přitom stoupá. Hoteliéři proto viní AirBnB, jehož služby loni v Česku využilo dvakrát více návštěvníků než v roce 2016.

Autoři: ,

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Do obchodu s vlastní taškou. Zvyk ze socialismu se vrací

Svoje příznivce má síťovka i v éře igelitových tašek.

Síťovka byla v dobách socialismu nejlepším přítelem člověka, který šel do samoobsluhy. Teď v dobách konzumu a zároveň...

S klidem půjčují lidem. Bankám ještě zatopíme, tvrdí šéf Zonky

Pavel Novák, šéf Zonky

Vzít si půjčku v bance byl ještě před pár lety proces na několik dní. Technologie pustily do finančního světa další...

Další z rubriky

Pražské letiště mělo rekordní rok. Odbavilo přes 16 milionů cestujících

Vstup do letové haly letiště Václava Havla v Praze

Pražské Letiště Václava Havla v loňském roce odbavilo rekordních 16,8 milionu cestujících, což je meziročně o devět...

Škvára končí na skládce, ale může z ní být silnice, říká ředitel spalovny

Ředitel spalovny v pražských Malešicích Aleš Bláha

Více než dvacet let fungující spalovna komunálního odpadu v pražských Malešicích prochází za provozu rekonstrukcí za...

Zdravý rozum zvítězí, věří exportéři. Pokud ne, na hranicích budou fronty

Odpůrci brexitu demonstrují v Birminghamu během konference Konzervativní...

Špatná zpráva. Tak hodnotí Asociace exportérů úterní odmítnutí dohody o brexitu v britském parlamentu. Může být ale...

Najdete na iDNES.cz