Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Aktualizujeme   16:03aktualizováno  12. prosince 13:14
Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce připlatí až tisícikoruny navíc "Je to neuvěřitelný skok. Elektřina bude luxusní zboží," řekl v pořadu Rozstřel energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán.

Dodavatelé nedávno oznámili dost nepopulární zdražení na rok 2019 v průměru cca o deset procent a u plynu zhruba o pět procent. Znamená to minimálně stokoruny navíc na účtenkách, ale i tisícikoruny u domácností, které elektřinu využívají i k ohřevu vody a vytápění.

„Pokud to jde, radím odejít od elektřiny,“ nabádá Vladimír Štěpán diváky iDNES.cz, jak se bránit rostoucím cenám. „Doporučoval bych přejít na plyn,“ dodal s tím, že s plynem lze ušetřit až polovinu ročních nákladů, což může znamenat zhruba 25 tisíc korun.

Plyn má podle Štěpána nulové emise, naproti tomu elektřina není vůbec čistý zdroj, jak to podle hosta iDNES.cz stát nesprávně prezentuje. „Jsme jeden z největších znečišťovatelů ovzduší na světě, je na to studie. Škoda je kolem 300 miliard korun ročně,“ dodal.

Fotogalerie

Důvodů, proč má elektřina v příštích letech zdražovat, je několik. Mj. má vliv přísné sledování emisí Bruselem a nastavování nových limitů a s tím související prudký nárůst cen emisních povolenek. Ty zpočátku stály dvě eura, později 5, nyní dvacet euro, ale plánuje se zdražení až na 30 eur. To se podle Štěpána promítne do cen elektřiny na burze.

Ne všechny domácnosti ale mají možnost ušetřit přechodem na plyn. Mohou však například investovat do úspornějšího vytápění, které nahradí neefektivní přímotopy, třeba do úsporných panelů. „Budou to investice i v desítkách tisíc, ale velmi rychle se to vrátí,“ myslí si odborník.

Přímotopy podle jeho odhadu mohou využívat statisíce domácností.

Štěpán je neúnavným kritikem státní energetické politiky. ČR podle něj má jednu z nejhorších koncepcí v Evropě, protože se opírá jen o jádro a obnovitelné zdroje. Na takzvanou čistou elektřinu dává stát ročně 45 miliard korun, například v lednu, kdy je to nejvíce potřeba však nevyrobí téměř nic a skladovat se v podstatě nedá.

„Od roku 2030 je to jeden bilion korun zbytečně vyhozený z okna,“ uvedl s tím, že spotřeba elektřiny nebude v budoucnu stoupat, jak někteří předpokládají, ale naopak klesat díky úspornějším spotřebičům. Na OZE každý platí kolem 15 procent ceny na složenkách.

Opřel se také do dotací na zelenou elektřinu, protože údajně pokřivují trh. „Všechno, co spotřebovává elektřinu je dotované. Chytré sítě, tepelná čerpadla, elektromobily... Těmito dotacemi si dále zhoršujeme životní prostředí,“ řekl.

Autoři: ,

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Další z rubriky

Zdravý rozum zvítězí, věří exportéři. Pokud ne, na hranicích budou fronty

Odpůrci brexitu demonstrují v Birminghamu během konference Konzervativní...

Špatná zpráva. Tak hodnotí Asociace exportérů úterní odmítnutí dohody o brexitu v britském parlamentu. Může být ale...

Češi budou víc klikat kvůli jídlu, věří e-shopy. Čekají rychlý růst

Ilustrační snímek

Loňský rok byl pro e-shopy nadmíru úspěšný. Nejvíce narostly ty, které nabízejí jídlo a pití, a to o více než padesát...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Najdete na iDNES.cz