Rozpočtové škrty: peníze mohou chybět na silnice či datové schránky

  8:05aktualizováno  8:05
Ministerští úředníci v těchto dnech horečně přemýšlejí, jak příští rok vyjdou s penězi. Starosti jim dělá státní rozpočet, který musí výrazně zeštíhlet, což znamená méně peněz pro jednotlivé resorty. Peníze budou chybět na silnice, ohrožen by mohl být například i projekt datových schránek. Kostra nového rozpočtu má být hotova v pondělí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ministr vnitra Martin Pecina ve čtvrtek rádiu Česko řekl, že hospodaří s rozpočtem, který je o tři miliardy nižší než loni. To prý může ohrozit existenci pracovišť Czech Point, kam si lidé chodí pro výpis z rejstříku trestů či katastru nemovitostí. Aby totiž nemusel brát peníze určené pro policii, chce Pecina škrtat v oblasti informačních technologií.

"Teď jsou peníze jen na nejnutnější věci. Jestli mi vláda nepřidá peníze, tak systém Czech Point ohrožený být může. Není to na rozhodnutí ministra, ale vlády," řekl rádiu Pecina.

Se stejnými obavami se ministerstvo vyjadřuje i k datovým schránkám, které mají výrazně zjednodušit komunikaci se státní správou. Projekt se rozjel v červenci, od 1. listopadu má být zavedení schránek povinné pro firmy a úřady.

Internetová pošta za miliardu

"Plánované škrty ve státním rozpočtu by samozřejmě projekt ohrozit mohly," sdělila iDNES.cz mluvčí ministerstva vnitra Teresa Babková. Vznik datových schránek však nařizuje zákon, ten by se musel změnit."Pokud by mělo dojít k zrušení (schránek), bylo by to nutné cestou zrušení platnosti tohoto zákona," dodala mluvčí.

Náklady na vybudování datových schránek, které fungují jako internetová poštovní schránka, rozeslání přístupových údajů a vybavení potřebnou technikou, se vyšplhají na 1,4 miliardy korun. Významná část peněz, téměř 1,2 miliardy korun, by měla jít ze strukturálních fondů EU, zbytek z pokladny ministerstva.

Elektronické dopisování má být levnější než papírové, stát by tedy měl na změně v konečném součtu vydělat. Česká pošta, která datové schránky provozuje, odhadla, že jejich zavedením přijde zhruba o 800 milionů korun na tržbách za listovní služby.

Pokud by projekt padl, peníze na něj vynaložené by přišly vniveč. Pošta by navíc po ministerstvu mohla žádat zpět vynaložené náklady v řádu stovek milionů.

Méně peněz na silnice...

S nižším rozpočtem se zřejmě bude muset vypořádat také Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), z něhož se platí stavby silnic. Peníze budou chybět na klíčové projekty. "Musíme konstatovat, že navržené finanční prostředky v rozpočtu SFDI nebudou do budoucnosti stačit pokrýt požadavky na rozhodující investice," stojí v návrhu rozpočtu SFDI.

Na silnice má během následujících tří let přitéct z národních fondů ročně o 8,5 miliardy korun méně. SFDI bude v letech 2010 - 2012 hospodařit ročně s 36,5 miliardami korun. O konečné verzi rozpočtu se má ale ještě jednat.

"Máme příslib od ministra financí, že se tomuto tématu budeme věnovat ještě po skončení vládních prázdnin. Rozpočet na příští rok tedy bude zřejmě nižší než letos, v tuto chvíli ale nelze říct přesně o kolik," uvedl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Už v tuto chvíli je ale jasné, že peníze nebudou na dlouho plánované silniční spojení z Brna do Vídně. Ministr dopravy Gustáv Slámečka už poslal Rakušanům dopis s tím, že rychlostní silnice R52 se příští rok stavět nezačne. - O tématu čtěte více zde

...víc pro lidi bez práce

Rozpočet ministerstva práce a sociálních věcí se příští rok ztenčí asi o 3,2 miliardy. Nemělo by se to nijak dotknout mandatorních výdajů (například důchodů), které jsou dané zákonem. Méně peněz půjde na investice, resort chce šetřit také na provozních výdajích.

Kvůli dopadům ekonomické krize se naopak meziročně zvýší objem peněz určených například na podporu v nezaměstnanosti nebo výdaje na insolvenci.

Ministerstvo průmyslu a obchodu musí příští rok seškrtat asi 20 procent rozpočtu. Uspořit chce na běžných výdajích, investicích nebo mzdových nákladech.

Ovlivnit by to nemělo program na podporu podnikání, mandatorní výdaje nebo prostředky na podporu vědy a výzkumu. "To jsou peníze, které umožní budoucí rozvoj a konkurenceschopnost tuzemských podniků," uvedl mluvčí MPO Tomáš Bartovský.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Vydělávají na státu. Nikdo ale neví, kdo za firmami stojí

Ilustrační snímek

Finanční detektivy trápí, kdo skutečně stojí za firmami, které vyvádějí nelegálně získané peníze do daňových rájů....

ČNB vydá nové výroční dvacetikoruny, o ty první byl mimořádný zájem

Výroční dvacetikoruny vydávané ČNB.

Česká národní banka (ČNB) na konci ledna nabídne zájemcům další trojici příležitostných dvacetikorun, které jsou...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Najdete na iDNES.cz