Rozpočtové provizorium znamená omezení výdajů

  8:48aktualizováno  8:48
- V důsledku odmítnutí návrhu zákona o státním rozpočtu pro rok 2000 Poslaneckou sněmovnou se bude hospodaření České republiky od 1. ledna řídit rozpočtovým provizoriem. To znamená, že se rozpočtové hospodaření řídí podle posledního návrhu státního rozpočtu předloženého vládou, tedy poslanci právě odmítnutým návrhem. Ministerstvo financí pak provede rozpis vládního návrhu a příslušná ministerstva, obce a další orgány státní správy se řídí ve své činnosti těmito rozepsanými ukazateli. Tento stav bude trvat až do schválení, resp. nabytí účinnosti zákona o státním rozpočtu.

Pokud by tedy byl rozepsán schodkový vládní návrh státního rozpočtu a následně v průběhu rozpočtového roku by byl Poslaneckou sněmovnou schválen státní rozpočet s výrazně nižšími výdaji, dostaly by se subjekty závislé na prostředcích ze státního rozpočtu do obtížné situace.

Z tohoto důvodu nebude ministerstvo financí pro první měsíce roku 2000 rozepisovat rozpočtové výdaje podílem 1/12 návrhu státního rozpočtu na jeden měsíc, ale bude uplatňovat nižší podíly.

Přitom mandatorní výdaje, tj. výdaje dané zákonnými normami, představují více než šedesát procent současného návrhu rozpočtu a tyto výdaje není možné krátit.

To znamená, že snížení výdajů bude nutné promítnout ve zbývající části státního rozpočtu. Konkrétně lze např. očekávat, že ministerstvo financí bude po dobu trvání rozpočtového provizoria jen velmi zdrženlivě uvolňovat finanční prostředky na nově zahajované investiční akce.

Ministerstvo financí rovněž nebude moci v prvních měsících roku 2000 poskytovat obvyklé finanční zálohy rozpočtům okresních úřadů a obcí v souvislosti s pravidelně nižšími daňovými výnosy na počátku roku.

Rozpočty obcí jsou na státním rozpočtu závislé asi jenom z 15 procent, protože ale výběr daní, které jim náleží je na začátku roku slabší, vítají obce v prvních měsících každou korunu, kterou jim státní pokladna poskytne.

Rozpočtové provizorium na úrovni státního rozpočtu tedy zákonitě vyvolává situaci rozpočtového provizoria i na úrovni okresních úřadů a obcí.

Provizorium je v každém případě nežádoucí nouzové řešení, které do určité míry destabilizuje plynulost finančních toků v průběhu celého rozpočtového roku a vysílá negativní signály pro zahraniční investory.

Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Všechny účty v jedné aplikaci? Banky váhají, propojení využívá minimum lidí

Středeční odstávka mobilního bankovnictví Komerční banky (19. dubna 2017)

Už je to víc než rok, kdy měly banky umožnit propojení s účty v jiných ústavech. Zatím to však udělaly jen některé....

Internet zaplavují falešné e-shopy. Zboží nepošlou a z karty strhnou víc

Ilustrační snímek

Po předváděcích akcích a energetických aukcích upozorňuje Česká obchodní inspekce (ČOI) na další bobtnající problém -...

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Najdete na iDNES.cz