Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V rozpočtu přebývá 26 miliard korun. Loni v říjnu to byl čtyřnásobek

  • 38
Státní rozpočet skončil v říjnu s přebytkem 26,5 miliardy korun. Loni touto dobou byl v plusu 98,3 miliardy korun. Zhoršení ministerstvo financí přičítá především nižším příjmům z Evropské unie. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 60 miliard korun.

V září v rozpočtu přebývalo 17,4 miliardy korun. Příjem peněz z EU klesl ke konci října meziročně o 79,5 miliardy korun. Po očištění příjmů i výdajů o evropské peníze skončil rozpočet letos ke konci října v přebytku 16,8 miliardy korun, zatímco loni ke konci října to bylo 13,5 miliardy korun, uvedlo ministerstvo financí.

Ke konci října příjmy rozpočtu meziročně klesly o 21,5 miliardy na 1045,2 miliardy korun. Výdaje stouply o 50,4 miliardy na 1018,8 miliardy korun. Celkové daňové příjmy bez sociálního zabezpečení stouply meziročně o 34,8 miliardy na 560,8 miliardy korun.

Sociální demokracie pomůže hnutí ANO schválit rozpočet, slíbil Chovanec

Příjmy rozpočtu z daně z přidané hodnoty (DPH) meziročně stouply o zhruba osm procent na 219,3 miliardy korun. Za posledních sedm měsíců tak roste podle MF inkaso DPH kolem úrovně deseti procent. A to přesto, že růst výdajů na konečnou spotřebu vlády a domácností je mírně pod šesti procenty. Vyšší tempo růstu výběru DPH je tak podle úřadu důsledkem hlavně loňského zavedení kontrolních hlášení a elektronické evidence tržeb (EET).

Ministerstvo dále informovalo, že celkový dopad EET na inkaso DPH za leden až září byl na úrovni veřejných rozpočtů 3,2 miliardy korun. Celoroční plán přitom počítá se 4,3 miliardy korun. „Na základě dosavadního vývoje odhadujeme, že skutečný celoroční rozpočtový dopad EET na konci roku dosáhne více než pět miliard korun,“ uvedlo ministerstvo financí.

Výběr spotřebních daní, včetně takzvaných energetických daní a odvodu z elektřiny ze slunečního záření, stoupl o dvě procenta na 128,5 miliardy korun. Inkaso daní z příjmů právnických osob dosáhlo 91,9 miliardy korun, což znamenalo meziroční růst o 3,2 procenta.

Nejvíce peněz je v rámci běžných výdajů každoročně vynakládáno na sociální dávky. Koncem října na ně šlo 440 miliardy korun, což znamená meziroční růst o 15,7 miliardy korun. Na tom se podílely zejména výdaje na důchody s růstem o zhruba 14 miliard korun.