Pokud by tento trend pokračoval i ve zbývající části roku, jen na sociálních dávkách by se utratilo bezmála o 11 miliard více, než kabinet naplánoval. Ze schváleného schodku 46,2 miliardy korun by se tak rázem stalo 57 miliard.
Janota navíc upozorňuje, že sociální dávky nejsou jediným slabým místem. Problém je i s výběrem některých daní a vyšší náklady na splácení státních dluhů. Úředníci, kteří mají sociální dávky na starosti, zatím nedokážou přesně vysvětlit, proč se utrácí víc.
Významný vliv má však skutečnost, že vláda podcenila nezaměstnanost. Kabinet postavil letošní rozpočet na očekávání, že bude nižší než loni. Opak je pravdou: lidí bez práce je o 20 tisíc víc než před rokem.
"Celkově jsme na podpory v nezaměstnanosti dostali 4,7 miliardy korun. Žádali jsme víc, ale neuspěli jsme. Do konce dubna jsme už utratili dvě miliardy," říká vrchní ředitel ministerstva práce Jan Kasnar. "Na celý rok budeme potřebovat asi šest miliard korun, to znamená, že rozpočet překročíme zhruba o 1,25 miliardy korun," dodává.
Jen každý třetí ze 456 tisíc lidí bez práce však dostává podporu v nezaměstnanosti. Zbývající dvě třetiny na ni nemají nárok, a tak jim stát platí sociální dávky do výše životního minima. I v sociálních dávkách je tak rozpočet překročen nejméně o půl miliardy korun.
V letních měsících nezaměstnanost díky teplejšímu počasí na nabídce pracovních příležitostí v sezonních oborech, jako je cestovní ruch nebo zemědělství, klesne.
Tím se propad ve vyplacených sociálních dávkách zmírní. S podzimem se však řady nezaměstnaných začnou znovu rozšiřovat a s nimi propad státního rozpočtu.
Největší díra však zeje v nemocenské. Od ledna do dubna se utratilo o 1,8 miliardy více. Ekonomický náměstek České správy sociálního zabezpečení Miroslav Kaufman problémy připouští. "Na jaře jsou lidé vždy nemocní více než v létě. Může se to ještě srovnat. Nemám jasné vysvětlení, proč se utratilo víc," říká Kaufman.
Míní však, že i zde může hrát roli nezaměstnanost. "V místech, kde je vyšší počet lidí bez práce, se často i více marodí. Připouštím, že člověk obávající se o místo se může uchýlit na neschopenku," dodává. Nemocnému člověku totiž nemůže podle českého práva dát zaměstnavatel výpověď.
Rusnok volá po koalici ČSSD s ODS Ministr financí Jiří Rusnok označil za největší úkol pro příští kabinet, který vzejde z červnových voleb, snížení propadu státního rozpočtu. Zároveň si postěžoval, že vláda ČSSD nemohla ve státním rozpočtu, jehož schodky rok od roku zvyšovala, nic výrazného změnit, protože byla vládou menšinovou a neměla pro reformy politickou podporu. "Je potřeba rozpočty konsolidovat, abychom byli schopni splnit maastrichtská kritéria pro přijetí eura. To bude velmi obtížné," řekl Rusnok Financial Times. Proto je podle něj třeba, aby z voleb vzešla silná většinová vláda. Velká koalice mezi ČSSD a ODS by podle něj mohla mít lepší šanci udělat nezbytná rozhodnutí o státním rozpočtu. "Pro vládu sociální demokracie a Koalice by bylo obtížnější hladce spolupracovat," řekl ministr financí. Cesta z rozpočtových schodků vede podle Rusnoka přes penzijní reformu a zlepšení výběru daní, ne přes škrty sociálních výdajů. |