Schodek v srpnu dosáhl 15,4 miliardy korun. Loni byl rozpočet v plusu

  14:20aktualizováno  14:20
Česká republika ke konci srpna hospodařila se schodkem 15,4 miliardy korun. Loni za stejnou dobu ve státní kase přebývalo 14,8 miliardy korun. Podle ministerstva financí letos výsledek negativně ovlivnily prostředky z EU a finanční mechanismy.

Ministryně financí Alena Schillerová | foto:  Petr Topič, MAFRA

Pro letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 40 miliard korun.

„V prvních měsících loňského roku totiž inkasoval státní rozpočet mimořádně prostředky ve výši téměř 21 miliard korun, a to ve formě závěrečných plateb vztahujících se k programovému období 2007–2013,“ uvedlo ministerstvo.

Fotogalerie

Navíc objem předfinancování na společné programy ČR a EU je letos vyšší o 16,4 miliardy, tedy o 28,7 procenta. Ovlivnilo to i nárůst investic o dvacet miliard.

„Vzhledem k plánovanému růstu rodičovských příspěvků a průměrné výše důchodů od příštího roku lze předpokládat, že výdaje na sociální dávky se budou dál skokově navyšovat,“ upozornil hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Podle Lukáše Kovandy z Czech Fund je schodek nejvýraznějším od krizového roku 2013. „Vládě se stále nedaří hospodařit dle představ, byť oproti uplynulým měsíců se situace například v oblasti inkasa DPH pozvolna zlepšuje. Na vině je pomalejší ekonomický růst, než s jakým vláda počítala, a loňské rozsáhlé plošné přidávání na platech a důchodech,“ uvedl.

Česká republika měla ke konci srpna příjmy 969,8 miliardy korun a výdaje 985,2 miliardy. Na dani z přidané hodnoty se vybralo 186,7 miliardy korun, meziročně o pět procent víc. Inkaso spotřebních daní kleslo o 0,8 miliardy na 101,4 miliardy korun.

Výdaje byly o 11,2 procenta vyšší než loni, a to zejména kvůli růstu výplat sociálních dávek o 30,1 miliardy korun, dále kvůli vyšším výdajům na regionální školství.

Na sociálních dávkách bylo letos zatím vyčerpáno 400,2 miliardy korun z celkem rozpočtovaných 601,9 miliardy korun na celý rok. Z dávek nejvíce rostou výdaje na důchody (o 25,7 miliardy korun, tedy 8,9 procenta).

„Výdaje na důchody v roce 2019 rostou i díky zvýšení základní výměry důchodu z 9 procent na 10 procent průměrné mzdy a také procentní výměry důchodů o 1000 Kč u příjemců důchodů starších 85 let,“ uvedl resort.

Autor:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Další z rubriky

CK Fischer mění majitele. Vznikne kolos s třetinovým podílem na trhu

ilustrační snímek

Německý majitel Exim Tours nebo supermarketů Billa chce v Česku vytvořit turistického obra. Od investiční skupiny KKCG...

Letecké linky mezi Českem a Ruskem budou pokračovat bez omezení

Letoun Suchoj SSJ-100 společnosti Aeroflot (30. dubna 2019)

Letecké úřady Česka a Ruska se v pátek dohodly na tom, že letecký provoz mezi oběma zeměmi bude fungovat bez omezení....

Miliony neutečou. Auditor mýta bude i bez tendru

Ilustrační snímek

Až v lednu odstartuje nový systém kamionového mýta na bázi satelitní technologie, musí na výběr někdo dohlížet. Jinak...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz