Středa 21. října 2020, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. října 2020 Brigita

Ekonomové: Navrhovaný deficit je obrovský, zastíní i Německo

  16:09
Návrh státního rozpočtu pro příští rok s deficitem 320 miliard korun považují ekonomové za realističtější odhad než dosud uvažovaných 116 miliard. Vzhledem k řadě proměnných však očekávají, že konečná podoba může ještě doznat změn, třeba kvůli plánovanému konci zdanění superhrubé mzdy.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Návrhem schodku ve výši 320 miliard se ministerstvo financí vrací zpět do reality. Schodek ve výši 116 miliard, který vyhlíželo dosud, byl opravdu jako z planety snů a byl nerealisticky nízký,“ konstatoval analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Tím, že rozpočtový návrh neobsahuje dosud Sněmovnou neprojednané a neschválené zrušení daně z tzv. superhrubé mzdy, nemusí být navíc odhad schodku konečný. „Pokud by byly započítány, deficit může činit až zhruba 400 miliard korun. Stále tak nelze vyloučit, že schodek v příštím roce bude vyšší než schodek v roce letošním, který by se mohl pohybovat kolem 350 miliard,“ míní Kovanda.

Propad rozpočtu zpomaluje, na konci září byl v mínusu 257 miliard

Pro letošní rok poslanci vládě odhlasovali deficit 500 miliard, ukazuje se však, že zřejmě této výše nedosáhne, mimo jiné proto, že se nepodaří uskutečnit všechny zamýšlené investice. Pokud by se tento scénář naplnil, mohl by paradoxně v roce 2021 rozpočet skončit v nejhorším deficitu v historii, a to navzdory tomu, že má příští rok přijít ekonomické oživení.

Právě jeho výše je dalším nejistým faktorem, který úvahy o rozpočtovém deficitu ovlivňuje. Ministerstvo financí je zatím v rychlosti růstu optimističtější než například ČNB, někteří ekonomové však namítají, že v některých odhadech mohli být úředníci i odvážnější.

„Daňové příjmy včetně výběru pojistného na sociální zabezpečení by podle nás mohly být zhruba o 30 miliard korun vyšší vzhledem k naší mírně optimističtější prognóze růstu ekonomiky pro příští rok,“ soudí ekonom Komerční banky František Táborský.

Vládě však vyčítá především nepředvídatelnou komunikaci a nejasné úvahy, které za propočty stojí. „Z pohledu finančních trhů již delší dobu vnímáme nečitelnou komunikaci ministerstva financí, které původně představilo deficit ve výši 116 miliard a následně jej téměř ztrojnásobilo,“ dodává.

Záměrně přestřelený deficit?

Podle něj je tedy i možné, že se resort jen kryje před možnými budoucími výkyvy a deficit záměrně přestřeluje. Tento názor sdílí i Jan Bureš z ČSOB. „Je možné, že se ministerstvo snaží být kvůli nejistotě v plánech opatrnější. Pokud by pandemie pokračovala napříč celým rokem 2021, bude ekonomika podle našich odhadů spíše stagnovat na nízkých úrovních. Problém je, že opatrnost by měla být jasně přiznaná. Například tak, že ministerstvo představí dva až tři scénáře ekonomiky a s nimi konzistentní odhady rozpočtových příjmů a vládního hospodaření,“ dodává.

Mamutí díra v českých veřejných financích ještě víc vynikne při porovnání s prognózami německého hospodářství. „Návrhu německé vlády na schodek pro rok 2021 by po přepočtu na velikost ekonomik odpovídal schodek české vlády kolem 150 miliard korun. Vyvstává tedy otázka, v čem bude pozice české ekonomiky o tolik horší, že musí být zdejší schodek oproti německému více než dvojnásobný,“ zamýšlí se ekonom České spořitelny Michal Skořepa.

Ekonomové: Strach je skrytou brzdou, může za půlku poklesu ekonomiky

Na nepoměr vůči Německu upozorňuje ve své zprávě i Národní rozpočtová rada. Vládě vyčítá, že vůbec neřeší, jak dostat státní hospodaření zpět pod kontrolu. „Rozpočet je nastaven jako velmi silně expanzivní, aniž by bylo specifikováno, jakým způsobem proběhne návrat veřejných financí na udržitelnou úroveň. Při dodržení těchto parametrů hrozí, že český schodek státního rozpočtu bude v letech 2022 a 2023 dokonce nominálně vyšší než v případě nepoměrně většího Německa,“ stojí ve zprávě.

Kabinet navíc podle Národní rozpočtové rady vláda navzdory významnému zvýšení výdajových rámců neponechává vůbec žádný prostor pro řešení nenadálých a neočekávaných událostí.

Za této situace považuje Michal Skořepa zvažované odpoutání daně z příjmů od superhrubé mzdy za nepřijatelné, protože by zhoršilo dlouhodobě neudržitelné směřování českých veřejných financí. „Zdůvodnění tohoto opatření podporou spotřeby navíc nedává smysl. Spotřeba domácností nijak zvlášť nekolabuje a v odvětvích, kde je slabší, je tomu tak spíše ze zdravotních důvodů, které nižší daní z příjmů být vyváženy nemůžou,“ dodává.

Navzdory druhému nejhoršímu, případně i nejhoršímu schodku v dějinách by však příští rok neměly nastat potíže se splácením, stát si ale postupně bude nucen půjčovat stále dráž.

„V případě, že by vláda dodržela navrhovaný deficit 320 miliard, nabídka státních dluhopisů v příštím roce s velkou pravděpodobností převýší tu letošní. Ta by se však stále potkala s dostatečnou poptávkou, která by ale byla již nižší než letos. Tomu by měl odpovídat i postupný nárůst výnosů a prodražování dluhové služby státu,“ dodává Táborský.

Česko je zatím stále „miláčkem“ finančních trhů, řekl prorektor VŠFS:

28. července 2020

Autor:
  • Nejčtenější

Nejbohatší Čech celý v černém a roušce. Petr Kellner se ukázal na Twitteru

Nejbohatší Čech a majoritní vlastník společnosti PPF Petr Kellner se ukázal na Twitteru celý v černém a v černé roušce....

Vaříme zadarmo, zoufají si restauratéři. Za rozvoz platí 30 procent

Restauratéři i Svaz obchodu a cestovního ruchu kritizují provize rozvozových firem. Vyzvali je, aby projevili...

Pivo zdarma a panák za půlku. Podniky lákaly na poslední akci před zavřením

České restaurace, bary a hospody se večer snažily na poslední chvíli nalákat hosty před druhým letošním uzavřením....

Máte u nás balíček, píše se v podvodných mailech s logem České pošty

Do mailových schránek přicházejí lidem zprávy, které vypadají jako od České pošty. S podnikem ale nemají nic...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Státy se připravují na nejhorší. Ve velkém se zásobují potravinami

Kvůli koronavirové pandemii mnoho států změnilo způsob uvažování nad vlastními rezervami potravin a ve velkém se...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Generace 60+ objevuje nakupování na internetu, přinutila je pandemie

Digitální služby v Česku využívá stále víc lidí, pandemie nárůst urychlila. Přibývá také seniorů, kteří pravidelně...

Krize snižuje chuť na byznys, firem v Česku vzniklo nejméně za čtyři roky

Od začátku letošního roku čeští podnikatelé založili 20 093 nových firem, to je o desetinu méně než v roce 2019 a...

Pracovat z domova může každý třetí, tvrdí studie. Záleží však na odvětví

Práci z domova by mohla vykonávat až třetina českých pracovníků. V případě vysokoškolsky vzdělaných osob a těch, kteří...

Úřadům práce chybí personál, hrozí kolaps vyplácení dávek

Úřady práce se potýkají s výpadkem personálu, v polovině října jim chybělo téměř 1 150 pracovníků. Zaměstnanci zůstali...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...

Vypadá jak matka třicátnice, co má ráda víno, kritizuje Billie Eilish bloger

Autor herních recenzí, Angličan Chris (29), zkritizoval zpěvačku Billie Eilish (18) kvůli jejímu vzhledu na momentce,...