Rozjet firmu trvá v Česku dlouho

  0:01aktualizováno  0:01
Hrdinům Vernova románu trvalo osmdesát dní, než objeli svět. Kdyby si za stejnou dobu chtěli v Česku založit firmu, nejspíš by se jim to nepodařilo. Podle nové studie Světové banky, provedené ve ve 132 zemích světa, to v Česku trvá osmdesát osm dní a je k tomu potřeba deset různých úředních úkonů.

Je pravda, že cesta k vlastní firmě je v Česku rychlejší než v nejhůře hodnoceném Kongu, kde vyřízení všech náležitostí trvá 215 dní. V Austrálii je však totéž možné za pouhé dva dny. A v Mongolsku za 31 dní.

Pokud jde o zrušení firmy, dopadlo Česko ještě hůře, bylo čtvrté nejhorší. Vernovi hrdinové by končili 42. kolečko kolem Země a podnikatel v Česku by svůj podnik stále likvidoval.

Rozjet firmu v Česku trvá déle než v Etiopii
Australanovi stačí udělat dvě úřední operace a zaplatit v přepočtu 5600 korun a za dva dny má zaregistrovanou firmu. Dán za to samé nemusí platit vůbec nic a má podnik zapsaný za čtyři dny.

V Česku je však k založení firmy s ručením omezeným potřeba operací deset a trvá to téměř 90 dní, neboli tři měsíce. K tomu došla analýza Světové banky 'Doing Business in 2004' zveřejněná 7. října, která zařadila Česko podle doby založení firmy až na stosedmou příčku ze 132 zemí.

Podnikatelé v Česku se mohou těšit z toho, že - co se týče výše poplatků potřebných ke startu firmy - jsme se umístili v lepší polovině. V tuzemsku to vyjde na 11,7 procenta hrubého národního důchodu, což je v přepočtu asi 20 tisíc korun, zatímco relativně nejdráž založí firmu v Sieře Leone, za 1297,6 procenta hrubého duchodu na hlavu.

Ještě hůř dopadlo Česko v hodnocení doby, za kterou se dá podnik zlikvidovat. S 9,2 roku se Česko umístilo jako čtvrtá nejpomalejší země, nepočítaje 21 převážně rozvojových zemí, kde se bankroty vůbec neprovádějí.

"Tohle je naprostý základ pro fungování ekonomiky. Jak rychle můžete začít a přestat podnikat, je vizitka flexibility ekonomiky a prostředí k podnikání," říká Luděk Vrána, právník mezinárodní kanceláře Linklaters& Alliance, jež se na studii částečně podílela.

"A u nás to bohužel trvá. Mohou za to hlavně obchodní rejstříky, ale také funkce notářů. Pro Česko je typické, že tady na všechno potřebujete notáře."

Experti washingtonské instituce zkoumali také flexibilitu v najímání a propouštění zaměstnanců, vymahatelnost smluv, získávání úvěrů a rušení podniků. Využili informací právníků, soudců i regulačních orgánů ve všech zemích a porovnali je s výsledky dalších analýz.

A k čemu došli? Více regulace znamená větší náklady, vyšší nezaměstnanost, více korupce, ale nezvyšuje kvalitu. "Přehnaná regulace má perverzní efekt právě na ty, které má regulovat. Bohatí a ti s dobrými kontakty se mohou přísným regulacím vyhnout, nebo se jimi dokonce chránit. A na ty ostatní dopadá regulace o to více," uvádí se v analýze.

Přesně k tomu dochází i v Česku. "Je jasné, že u nás je to problém," říká Lubomír Lízal, šéf ekonomického ústavu CERGEEI. "Proto se to obchází, a hospodářství se tak stává netransparentní." I když doba 9,2 roku na likvidaci firmy se může zdát přehnaná i na české poměry, Lízal dodal, že v Česku se likvidace často odsouvá. "Tady se firma raději prodá, a tím se problém odsouvá do budoucna," říká.

Přitom nemusí vždy znamenat, že čím chudší země, tím je regulace větší. Lotyši jsou devátí nejrychlejší, v Rize to trvá jen 11 dní. Pákistán nedávno zavedl nový elektronický systém a zrychlil registraci firem z 53 na 22 dní.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Česku hrozí arbitráž za převzetí OKD, podle exvlastníka šlo o znárodnění

Horníci NWR. Ilustrační snímek

Britská společnosti Jenner & Block, která je likvidátorem společnosti New World Resources (NWR), označila státní...

V Česku startuje Apple Pay, čeká se nová vlna zájmu o mobilní placení

Ilustrační snímek služby Apple pay.

Čeští zákazníci mohou od úterý využít novou platební metodu pomocí telefonů iPhone či dalších zařízení od společnosti...

Steaky nebyly z Argentiny. Další dvě restaurace klamaly, zjistila inspekce

Další dvě pražské restaurace klamaly s původem masa.

Další dvě pražské restaurace klamaly hosty záměnou masa. Na případy upozornila Státní zemědělská a potravinářská...

Najdete na iDNES.cz