Rozjet firmu trvá v Česku dlouho

  0:01aktualizováno  0:01
Hrdinům Vernova románu trvalo osmdesát dní, než objeli svět. Kdyby si za stejnou dobu chtěli v Česku založit firmu, nejspíš by se jim to nepodařilo. Podle nové studie Světové banky, provedené ve ve 132 zemích světa, to v Česku trvá osmdesát osm dní a je k tomu potřeba deset různých úředních úkonů.

Je pravda, že cesta k vlastní firmě je v Česku rychlejší než v nejhůře hodnoceném Kongu, kde vyřízení všech náležitostí trvá 215 dní. V Austrálii je však totéž možné za pouhé dva dny. A v Mongolsku za 31 dní.

Pokud jde o zrušení firmy, dopadlo Česko ještě hůře, bylo čtvrté nejhorší. Vernovi hrdinové by končili 42. kolečko kolem Země a podnikatel v Česku by svůj podnik stále likvidoval.

Rozjet firmu v Česku trvá déle než v Etiopii
Australanovi stačí udělat dvě úřední operace a zaplatit v přepočtu 5600 korun a za dva dny má zaregistrovanou firmu. Dán za to samé nemusí platit vůbec nic a má podnik zapsaný za čtyři dny.

V Česku je však k založení firmy s ručením omezeným potřeba operací deset a trvá to téměř 90 dní, neboli tři měsíce. K tomu došla analýza Světové banky 'Doing Business in 2004' zveřejněná 7. října, která zařadila Česko podle doby založení firmy až na stosedmou příčku ze 132 zemí.

Podnikatelé v Česku se mohou těšit z toho, že - co se týče výše poplatků potřebných ke startu firmy - jsme se umístili v lepší polovině. V tuzemsku to vyjde na 11,7 procenta hrubého národního důchodu, což je v přepočtu asi 20 tisíc korun, zatímco relativně nejdráž založí firmu v Sieře Leone, za 1297,6 procenta hrubého duchodu na hlavu.

Ještě hůř dopadlo Česko v hodnocení doby, za kterou se dá podnik zlikvidovat. S 9,2 roku se Česko umístilo jako čtvrtá nejpomalejší země, nepočítaje 21 převážně rozvojových zemí, kde se bankroty vůbec neprovádějí.

"Tohle je naprostý základ pro fungování ekonomiky. Jak rychle můžete začít a přestat podnikat, je vizitka flexibility ekonomiky a prostředí k podnikání," říká Luděk Vrána, právník mezinárodní kanceláře Linklaters& Alliance, jež se na studii částečně podílela.

"A u nás to bohužel trvá. Mohou za to hlavně obchodní rejstříky, ale také funkce notářů. Pro Česko je typické, že tady na všechno potřebujete notáře."

Experti washingtonské instituce zkoumali také flexibilitu v najímání a propouštění zaměstnanců, vymahatelnost smluv, získávání úvěrů a rušení podniků. Využili informací právníků, soudců i regulačních orgánů ve všech zemích a porovnali je s výsledky dalších analýz.

A k čemu došli? Více regulace znamená větší náklady, vyšší nezaměstnanost, více korupce, ale nezvyšuje kvalitu. "Přehnaná regulace má perverzní efekt právě na ty, které má regulovat. Bohatí a ti s dobrými kontakty se mohou přísným regulacím vyhnout, nebo se jimi dokonce chránit. A na ty ostatní dopadá regulace o to více," uvádí se v analýze.

Přesně k tomu dochází i v Česku. "Je jasné, že u nás je to problém," říká Lubomír Lízal, šéf ekonomického ústavu CERGEEI. "Proto se to obchází, a hospodářství se tak stává netransparentní." I když doba 9,2 roku na likvidaci firmy se může zdát přehnaná i na české poměry, Lízal dodal, že v Česku se likvidace často odsouvá. "Tady se firma raději prodá, a tím se problém odsouvá do budoucna," říká.

Přitom nemusí vždy znamenat, že čím chudší země, tím je regulace větší. Lotyši jsou devátí nejrychlejší, v Rize to trvá jen 11 dní. Pákistán nedávno zavedl nový elektronický systém a zrychlil registraci firem z 53 na 22 dní.

Autoři:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

V Evropě bude třeba sto nových spaloven, říká král odpadů

Jean-Marc Boursier, topmanažer skupiny Suez pro oblast recyklace a přepracování...

Podle Jeana-Marca Boursiera ze skupiny Suez se evropské odpadářské společnosti budou muset ze skládek rychle...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Další z rubriky

Krycí jméno Albánie. Brusel měl připravený plán pro odchod Řecka z eurozóny

Drama o budoucnost Řecka pokračuje. Hra je ve finále.

Od dob filmu Vrtěti psem všichni vědí, že když je třeba odlákat pozornost kohokoliv od čehokoliv, hodí se k tomu...

Tři čtenáři vyhráli v soutěži iDNES.cz sběratelskou eurobankovku s Gottem

Karel Gott na pamětní eurobankovce, která se začne prodávat v den jeho...

iDNES.cz vylosoval trojici čtenářů, kteří správně odpověděli na otázku, kdy získal Karel Gott poprvé ocenění Zlatý...

Sencor svolává do opravy dva modely mobilní klimatizace, hrozí zkrat

Mobilní klimatizace Sencor, kterou společnost Fast ČR stahuje z trhu

Společnost Fast ČR, která je v tuzemsku autorizovaným distributorem spotřebičů Sencor, informuje o problému dvou modelů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz