Arbitráž kvůli OKD by mohla Česko stát 13 miliard, říká poradce Šnábl

  5:00aktualizováno  15:38
Radek Šnábl v řadě miliardových sporů se zahraničními investory řídil strategii České republiky. Nyní naopak pomáhá zahraničním investorům v arbitrážích proti Česku. „Existuje obrovská pochybnost o tom, jak funguje insolvenční správce OKD Lee Louda,“ tvrdí v rozhovoru pro MF DNES.

Radek Šnábl | foto:  Dan Materna, MAFRA

Pokud někdo arbitráž kvůli OKD rozjede, o kolik by mohl Českou republiku žalovat?
Záleží na tom, jak celkové řešení insolvence dopadne. Výše hypotetické škody osciluje mezi nulou a třinácti miliardami korun plus úrok.

Radek Šnábl

Odborník na mezinárodní arbitráže léta pracoval na ministerstvu financí jako šéf mezinárodněprávního odboru. Řídil strategii České republiky v řadě miliardových sporů se zahraničními investory.

Ministr financí Miroslav Kalousek ho nazval „dobrmanem“ chránícím zájmy státu. Jeho znalostí si cenil tak, že jej na ministerstvu nechal dokonce i poté, co Šnábl dostal v roce 2008 u soudu dvouletou podmínku za trestný čin účastenství na daňovém podvodu, který spáchal jako soukromý byznysmen ještě před nástupem do státních služeb.

Podle soudu v roce 1999 zinscenoval se dvěma dalšími podnikateli fiktivní vývoz hracích automatů do Arménie, za což si od státu nechali vrátit daň 5,5 milionu korun.

V roce 2013 Šnábla Kalouskův nástupce Jan Fischer z ministerstva vyprovodil, od té doby stojí „Kalouskův dobrman“ na druhé straně barikády. Radí soukromým investorům, jak vést spory proti státu. Milardovou výhru nad státem ale zatím na kontě nemá.

Jaký je přesně váš úkol?
Zadání říká zhruba toto: zaznamenali jsme nestandardní chování České republiky v rámci insolvenčního řízení, vnímáme tam velký ekonomický potenciál při možné žalobě na stát. Já mám monitorovat průběh řízení, případně navrhovat strategii, jak využít nesrovnalostí a­distorzí oproti právnímu řádu, které se tam mohou vyskytnout. Případně navrhnout seskládání právního týmu, bude-li potřebný další právní krok.

Kde vidíte nestandardní rysy v­ insolvenci OKD? Postupuje snad insolvenční správce protiprávně?
Existuje obrovská pochybnost o tom, jak správce funguje. Analyzujeme, jestli je způsobilý, jestli má dostatečně velkou pojistku, jestli jeho poradci a poradci managementu jsou dostatečně pojištění a kredibilní.

To je ale pro mě nakonec nedůležité. Podstatné je, co udělá soudce, který bude mít případ na starosti. Protože jednání soudce lze jednoznačně přičíst státu. Záleží na tom, jestli soudce dodržuje literu zákona, ale i jeho duch a právní principy. Proto budeme tento týden zvlášť bedlivě analyzovat postup soudu a podle toho rozhodovat o případné arbitráži (soud bude tento týden v přezkumném řízení kontrolovat, zda správce při popírání pohledávky neudělal chybu - pozn. red.).

Podle vás je protiprávní vyloučit z insolvenčního řízení pohledávku držitelů dluhopisů? Chcete říct, že když ji soud nevrátí do hry, je arbitráž jistá?
Co bude tento týden, bude opravdu klíčové. Samo vedení společnosti OKD, když na sebe podávalo insolvenční návrh, použilo argument, že dluží držitelům dluhopisů třináct miliard korun - a v horizontu několika týdnů úpadce tvrdí, že se tato pohledávka má popřít?! Tady se dostáváme k něčemu, co má velký přesah z českého práva. Bude velmi záležet na tom, jak se k tomu soud postaví.

Rozhodující tedy bude, zda soud vrátí do hry třináctimiliardovou pohledávku z dluhopisů?
Je zvláštní, když se v insolvenčním řízení prakticky nejedná s největšími věřiteli, kterými jsou renomované zahraniční fondy, zato se jedná s běžnými dodavateli náhradních dílů.

Má podle vás insolvenční řízení OKD ještě další nestandardní rysy?Pozoruhodné bylo, že stát před vyhlášením insolvence OKD chystal narychlo novelu insolvenčního zákona, která byla proti největším věřitelům cíleně mířená. (Při bankrotech strategických firem se měl nadřadit zájem státu nad zájem soukromých investorů, bankrot by běžel ve zvláštním režimu pod státní kontrolou - pozn. red.)

Od té novely však vláda couvla, nepustila ji ani do parlamentu...
To není relevantní. Příprava novely, byť neschválené, je nedůležitá pro nějaký vnitrostátní spor. Ale z mezinárodněprávního pohledu je to jinak. Šlo o jasný projev vůle státu, jednání proti duchu zákona. Stejně jako když se před vyhlášením úpadku OKD sešel ministr spravedlnosti s předsedou ostravského krajského soudu - to je přece zjevná snaha o politické ovlivnění insolvenčního řízení.

Cesta OKD k insolvenci

Největší důlní firmu v zemi v roce 2004 ovládl Zdeněk Bakala s dalšími soukromými investory.

Bakala a spol. poté OKD rozparcelovali, část důlních akcií prodali na burze, zbytek rozprodávali postupně. Investice do OKD jim vynesla celkem zhruba 100 miliard korun.

Bakala a spol. OKD zadlužili, mimo jiné vydanými dluhopisy.

V roce 2014 se doly dostaly do finanční krize, Bakala a spol. ale vyjednali odpuštění části dluhu.

Na počátku letošního roku se firma dostala do finančního kolapsu znovu, v únoru její vedení konstatuje „technický default“.

Bakalova skupina odchází, OKD ovládli držitelé dluhopisů: investiční fondy sdružené v uskupení Ad Hoc Group.

V květnu OKD vyhlásily bankrot. Sdělily soudu, že mají 17 miliard korun dluhů, nejvíc vůči držitelům dluhopisů z Ad Hoc Group.

V srpnu insolvenční správce Lee Louda popřel pohledávku Citibank, která zastupuje držitele dluhopisů z Ad Hoc Group.

Příští týden soud rozhodne, zda je vyloučení nároků Citibank z insolvence definitivní. Pokud přezkumné řízení popření pohledávky potvrdí, hrozí miliardový spor zahraničních investorů se státem.

Bude případná arbitráž vycházet z mezinárodních dohod České republiky o ochraně investic?
Nejde jen o ně. Těžba uhlí spadá do sektoru energetiky. A ta se řídí zcela zvláštní takzvanou Dohodou o energetické chartě. Ta dává investorům ještě větší ochranu než běžné dohody o ochraně investic.

Jak se díváte na výzvu prezidenta, aby byl bývalý vlastník OKD Zdeněk Bakala stíhán za tunelování?
Myslím, že není chytré ze strany České republiky pouštět se do míchání případného trestního stíhání Bakaly a insolvence OKD. Je asi v pořádku říct, že vlastník by měl vrátit miliardy, které z firmy vyvedl. Ale stát má být opatrný v tom, řešit to trestně - to nemůže skončit dobře.

Proč?
Pokud měl stát pocit, že někdo tuneluje OKD, což odporuje veřejnému zájmu, měl deset let na to, aby změnil zákon o obchodních korporacích, dividendový tok, aby zabránil sponzorování cyklistické stáje pana Bakaly a podobně. To stát vytvořil prostředí, v němž bylo možné odčerpat významný majetek ekonomického subjektu, který pak skončí v insolvenci. Takže stát napřed OKD prodal, bylo mu jedno, co se tam děje. A když to skončilo průšvihem, stát přijde a řekne, že tu je veřejný zájem a věřitel nebude mít v insolvenčním řízení hlasovací právo. To je neobhajitelné. Pro legislativu musí platit předvídatelnost. V mezinárodním právu totiž platí další důležitá věc: stát se v arbitráži nemůže hájit tím, že dělal vlastní chyby.

Přesun výroby do USA nechystáme, s Trumpem se EU dohodne, věří šéf Linetu v USA

Nejčtenější

Desetikoruna se prodala za 160 tisíc. Vysokou cenu má díky drobnému detailu

V aukci na serveru Aukro.cz se prodala vzácná desetikoruna z roku 1993. Příčinou její vysoké sběratelské hodnoty je snadno přehlédnutelný rozdíl od běžného kusu. Původně měly podobné mince sloužit...

Zatím nic nevíme. Odborníci spekulují, co způsobilo havárii letadla Air India

Video z havárie letadla společnosti Air India naznačuje možné anomálie, které budou nyní zkoumat orgány pro bezpečnost letectví, aby určily příčinu nehody. Odborníci spekulují, že letadlo možná...

Obchod mezi pódii zaujal. Tesco na Rock for People prodalo dvě tuny melounů

Mezi pódia pro vystupující kapely a stánky s pivem a občerstvením se letos na festivalu Rock for People v Hradci Králové vmáčkl i „jednorázový“ supermarket. V areálu vyrostla festivalová prodejna...

Po seznamkách ghosting ovládl i pohovory. Uchazeči o práci se jednoduše vypaří

Personalisty ve firmách stále více trápí nový sílící trend. Uchazeči o práci si totiž domluví pohovor, ale nakonec na něj vůbec nedorazí a nedají ani vědět. Nebo přijdou, projeví o práci zájem a pak...

Chorvatsko levné, nebo drahé? Záleží hlavně na tom, jak si to sami zařídíte

Premium

Od našeho zpravodaje v Chorvatsku Chorvatsko patří mezi nejvyhledávanější cíle českých turistů. Dovolená tam nemusí být drahá, jak se poslední roky říká. Zatímco ceny ubytování lze snížit mimo sezonu, na jídle se dá ušetřit kdykoli....

Cena platiny je na desetiletém rekordu. Růst živí poptávka i očekávání nedostatku

Cena platiny na světových trzích pokračuje ve výrazném růstu. Vyšplhala až na nejvyšší úroveň za více než deset let. K růstu přispívá vysoká poptávka a očekávání deficitu na trhu. Na spotovém trhu...

19. června 2025  13:40

Veganské „maso“ netáhne. Firma Nestlé propouští z české fabriky pětinu lidí

Společnost Nestlé propustí v závodě v Krupce na Teplicku 80 ze 400 zaměstnanců. Reaguje tím na nižší poptávku po rostlinných alternativách masných výrobků, jako jsou veganské burgery, vegetariánské...

19. června 2025  12:22

Česká pošta rozšíří službu Czech POINT. Bude na většině poboček v zemi

Česká pošta chce rozšířit Czech POINT z 750 na 2 400 poboček. Služba tak má být dostupná na všech poštách a partnerských pobočkách provozovaných obcemi. „Cílem je zpřístupnit občanům úřední služby co...

19. června 2025  11:20

Zlato jako symbol chudoby. Obyvatelé venezuelského města bankovkám nevěří

Ve venezuelském hornickém městě El Dorado lidé při každodenních nákupech neplatí penězi ani kartou, ale zrnky zlata. Ta v obchodech váží a používají jako běžné platidlo. Město nese jméno po bájném...

19. června 2025  10:11

Tatra Trucks chystá největší investice ve své historii, dosáhnou sedmi miliard

Nejstarší česká automobilka Tatra Trucks se připravuje na největší investiční program ve své novodobé historii. Cílem je zvýšit výrobní kapacitu až na tři tisíce vozidel ročně a posílit...

19. června 2025

Konec vajec z klecových chovů je v nedohlednu, obchodům hoří slíbený termín

Vajíček z neklecových systémů není aktuálně na evropském trhu dostatek, říkají půl roku před termínem, dokdy se většina řetězců zavázala k opuštění vajec od nosnic v klecích, zástupci obchodních...

19. června 2025

Hamburk ukazuje MHD budoucnosti. Vyjde ho na desítky miliard eur

Premium

Druhé největší město v Německu je známé svým rozsáhlým, integrovaným, a hlavně organizovaným systémem veřejné dopravy. Hamburk byl jedním z prvních měst na světě, v nichž byl takový řád vůbec...

19. června 2025

Five Guys opět odložil otevření. Fanoušci burgerů se dočkají snad na podzim

Fanoušci amerických burgerů si musí na první českou pobočku Five Guys ještě počkat. Otevření ve světě populárního řetězce v obchodním domě Máj v Praze se opět posouvá. Podle aktuálních informací se...

18. června 2025

Evropa hrozí AliExpressu pokutou. Čínský obchodník se kaje, slibuje nápravu

Evropská komise obvinila internetový obchod AliExpress ze systémového selhání při prevenci prodeje nelegálního a nebezpečného zboží na jeho platformě. Brusel proti této čínské společnosti...

18. června 2025

Akcie výrobce čínské medicíny vylétly o 82 tisíc procent. Nikdo neví proč

Malá čínská firma, která vyrábí mimo jiné bylinné léky na poruchu autistického spektra a ADHD, se ještě před dvěma měsíci obchodovala na americké burze Nasdaq v podstatě jen jako mikroakcie. Od té...

18. června 2025  15:25

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Prodejce elektroniky a nábytku Okay míří do konkurzu, rozhodl soud

Věřitelský výbor po přezkumném jednání u Krajského soudu v Brně rozhodl, že bývalý brněnský prodejce elektroniky a nábytku Okay zamíří do konkurzu. Za prodejcem zůstaly zajištěné pohledávky 114...

18. června 2025  12:54

Turisté loni nejvíc ztékali Pražský hrad. Krajům opět vládly zoologické zahrady

Nejnavštěvovanější turistickou atrakcí roku 2024 se stal opět Pražský hrad, kam zavítalo celkem 2,59 milionu lidí. Zájem o něj stoupl ve srovnání s předešlým rokem o 56 procent. Následují lanová...

18. června 2025  12:15
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.