Politici ode mě žádné plnění čekat nemohou, říká nový šéf NKÚ Kala

  18:12aktualizováno  18:12
Jako ocenění dosavadní práce vnímá své nedávné zvolení nový prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala. Zároveň však v rozhovoru pro MF DNES dodává, že politikům, kteří ho do čela úřadu prosadili, není nijak zavázán.

Miloslav Kala, prezident NKÚ | foto:  Dan Materna, MAFRA

Na zvolení bývalého sociálnědemokratického poslance se domluvily dvě největší parlamentní strany, ODS a ČSSD, podpořili ho i komunisté. Naopak TOP 09 proti takovéto dohodě protestovala a "na truc" navrhla svého kandidáta. Podle jejího místopředsedy Miroslava Kalouska by se totiž NKÚ nemělo stát odkladištěm pro vysloužilé politiky (více o sporu nad novým šéfem NKÚ najdete zde).

"Mne se nedotýká, že se dvě strany k sobě v opozici dohodly, protože si myslím, že jsem tu práci dělal dobře. Nevidím žádný důvod přemýšlet o tom, jestli je v tom něco dalšího," řekl v rozhovoru s Barborou Tachecí Kala.

Tomu obecně bývalí politici ve vedení NKÚ nevadí. Každý z nich totiž do úřadu přinesl nový pohled a svoji práci podle Kaly odvádí velmi dobře.

Sám za sebe potom dodal, že se rozhodně necítí politikům zavázán, něco podobného by koneckonců prý nebylo ani možné. "Kdybych měl na něčem osobní zájem, mohl bych to v kolegiu uplatňovat a přesvědčovat, ale kdybych to dělal, mí kolegové si toho nepochybně všimnou - té změny atmosféry v úřadě. Dnes mají rozvázané ruce a kdybych jim je začal svazovat - nedovedu si to představit," prohlásil prezident NKÚ. "Na mě si nic nevezmou," dodal rozhodně.

Rád by co nejrychleji prosadil rozšíření pravomocí úřadu, zatím nicméně nemá potřebnou podporu. A to ani sociální demokracie, jejímž je členem. Kala to považuje za velké zklamání, myšlenky se však nevzdává a připravil další návrh.

"Ten, který v senátu spadl pod stůl, byl o tom, že budeme kontrolovat stát, ministerstva a kraje, obce - tedy koho budeme kontrolovat. Nový návrh bude postaven na tom, jaké prostředky budeme kontrolovat. Máme kontrolovat veřejné prostředky - a je jedno, kdo tu veřejnou korunu bude spotřebovávat, ať je to ČEZ, nebo Česká televize," nastínil Miloslav Kala.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Desítky zakázek bude nutné vyhlásit znovu, ministerstvu se ztratila data

Ilustrační snímek

Národní elektronický nástroj (NEN) má ulehčit zadávání veřejných zakázek, v novém roce však některým soutěžícím práci...

Evropa napumpuje do Česka miliardy, půjdou na životní prostředí a výzkum

Lenka Dupáková, náměstkyně ministra financí pro finanční trh a mezinárodní...

Česko získá z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska do roku 2024 dalších zhruba pět miliard korun. Od...

Z náklaďáku do traktoru. Chybějící řidiče v zemědělství mají vykrýt špeditéři

Na statku v Oticích se v pátek utkali nejlepší mladí traktoristé.

Čeští zemědělci si dlouhodobě stěžují na nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Problém s lidmi schopnými řídit...

Najdete na iDNES.cz