Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Státu hrozí žaloby solárníků. Vitásková se šprajcla, říká ministr Mládek

  18:10
Ministr průmyslu Jan Mládek vyzývá šéfku ERÚ Alenu Vitáskovou, aby vypsala podporu pro obnovitelné zdroje. Podle ministra mají solárníci na dotace nárok a v případě nezískání financí se mohou začít o podporu soudit. „Pokud by se podpora nevyplácela delší dobu, mohly by některé firmy skončit v bankrotu,“ říká v rozhovoru pro MF DNES Mládek.

Jan Mládek (ČSSD) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Energetický regulační úřad (ERÚ) patří k nejmocnějším státním institucím, každý rok rozděluje desítky miliard korun. Žádný div, že se o něj vede otevřená válka. Sílí spekulace o sesazení jeho předsedkyně Aleny Vitáskové, ta však o svůj post tvrdě bojuje.

Hrozí, že pro příští rok nevypíše podporu pro většinu obnovitelných zdrojů. Takový krok by podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) měl fatální následky. „Řada lidí má pocit, že paní Vitásková je hrdinka a že pokud neoblíbené dotace solárníkům nedá, tak ušetří. Kdyby to bylo takto jednoduché, radostně bych podepsal, že to dělá správně. Provozovatelé obnovitelných zdrojů však mají na podporu nárok, a pokud paní Vitásková cenové rozhodnutí nepodepíše, tak podporu vysoudí,“ říká Mládek.

Co tedy hrozí, pokud energetický úřad podporu nevypíše?
Různá penále, úroky za pozdě vyplacené peníze a podobně. Pokud by se podpora nevyplácela delší dobu, mohly by některé firmy skončit v bankrotu. Kvůli tomu může v krajním případě dojít k systémovému ohrožení bankovního sektoru, řadu obnovitelných zdrojů financovaly banky a jde tak o desítky miliard korun. Neumím vyčíslit přesný dopad, vzniknou však dodatečné náklady jak pro stát, tak pro daňové poplatníky.

Jak si tedy chování paní Vitáskové vysvětlujete?
Tomu, co paní Vitásková dělá, se říká krásně česky šprajc. Proč to dělá, o tom nechci spekulovat, to by nebylo korektní. Je třeba se zeptat jí.

Ona vcelku logicky argumentuje, že zákon umožňující podporu starších elektráren postavených před rokem 2013 doposud nenotifikovala Evropská komise. Z toho pak viní ministerstvo. Proč komise podporu doposud neposvětila?
Jde o podporu pro léta solárního boomu, která jde ještě za mými předchůdci. Evropská komise ji notifikovala někdy v roce 2014, kdy už jsem byl v úřadě já. Celou věc však rozdělila a notifikovala pouze zdroje uvedené do provozu po 1. 1. 2013. U těch starších nepřijala žádné rozhodnutí.

Proč?
Důvodem byl rozpor mezi dvěma generálními ředitelstvími komise. Podle jednoho je podpora překompenzovaná, druhé však zastává názor, že princip retroaktivity je svatý, a pokud někdo něco dostane, není možné mu to zpětně vzít. Nerozhodla tedy nijak a vyslala signál, že v notifikaci nemáme pokračovat. My však, abychom nepodlomili pozici ministerstva financí v solárních arbitrážích, ve kterých jde o 20 miliard korun, jsme se rozhodli notifikaci přesto požadovat. Nic jsme tedy nezanedbali. Podotýkám však, že nejde o nic nového. Paní Vitásková cenové rozhodnutí vydala v minulých letech i přesto, že notifikace chyběla. Najednou jí to však vadí.

Odkazuje také na paragraf v zákoně o podporovaných zdrojích energie, který výslovně uvádí, že podpora má být poskytnuta notifikovaným zdrojům.
Ano, ale i tento paragraf platil už loni. Její pozice je tedy nekonzistentní a rozdíl oproti minulému roku je jen v tom, že paní Vitásková se rozhodla pro šprajc. Musím to vnímat jako čistě účelové rozhodnutí a pevně doufám, že cenové rozhodnutí nakonec vydá.

A pokud ne? Budete tlačit na její odvolání?
Nemám zájem, aby byla jakkoliv zpochybňována její pozice. Nejlepším řešením by bylo, kdyby v čele úřadu zůstala minimálně do konce svého období, které má jako jeden z mála úředníků zákonem luxusně určené až do 30. července 2017.

O nejednoduché situaci bude informován prezident

Podle zpráv z tisku jste se však údajně setkal s prezidentem Milošem Zemanem, který je velkým zastáncem Aleny Vitáskové, a naléhal na něj, aby ji odvolal.
To je nesmysl, nic takového jsem nedělal a dělat nebudu. Ta schůzka ještě vůbec neproběhla. Bude se konat v průběhu tohoto týdne (rozhovor proběhl 16. 11., pozn. red.), její výsledek nebudu nijak komentovat. To se po jednání s prezidentem nedělá. Cílem schůzky bude pouze informovat pana prezidenta o současné nejednoduché situaci. Pan prezident je ten, který předsedu úřadu jmenuje a odvolává, takže je to legitimní důvod.

Prezidenta se tedy nebudete snažit přesvědčit, aby předsedkyni odvolal?
K tomu opravdu nemám důvod, pokud paní Vitásková změní názor a vypíše podporu, jak má. Plně věřím, že do 30. listopadu se její názor změní. Je to však obtížné, ona je nezávislý regulátor a já ani vláda jí nemůžeme nic nařídit.

Často zaznívá, že aktuální dění kolem úřadu ohrožuje i vaši pozici. Je to pravda?
Nevidím důvod, proč bych měl nést zodpovědnost za tento problém. Já jsem tu situaci ani nezhoršil, ani nezlepšil a nemůžu ji nijak ovlivňovat. Maximálně se můžu s paní předsedkyní sejít, což jsem učinil.

Podle LN jste ji údajně vyzval, aby složila funkci ona i celé předsednictvo...
To je nesmysl. Požadoval jsem po ní to, aby konala tak, jak konala loni. Za ministerstvo jsem jí pak nabídl takzvaný comfort letter, tedy určitý výklad zákona.

Požadovala záruky, že pokud cenové rozhodnutí vydá, nebude trestně odpovědná. To měl zajistit tento comfort letter?
Jde spíš o výklad zákona úřadem, který ten zákon předkládá v parlamentu. Tedy takové odborné stanovisko. Mysleli jsme si, že by to mohlo být řešení. Ale ona si o to nepožádala, takže ho dělat nebudeme.

Projednání novely zákona se prodloužilo v parlamentu

Říkáte, že Alena Vitásková by měla zůstat ve funkci ještě rok a půl. Kvůli rozporu mezi energetickým a služebním zákonem však po prvním lednu nebude jasné, kdo ERÚ vlastně vede. Že není tento problém vyřešený, interpretuje předsedkyně právě jako snahu o své sesazení.
Je pravda, že po prvním lednu vznikne určitá nekonzistence mezi těmito dvěma zákony. Alena Vitásková bude, ale zároveň nebude předsedkyní, a to je velká hrozba. Aby došlo k nápravě, předložil jsem takzvanou malou novelu energetického zákona. Ta leží v parlamentu, kde se bohužel její projednávání protáhlo. Věřím, že to bylo nikoliv kvůli obstrukci, ale péči několika koaličních poslanců o náš právní řád. V tuhle chvíli je jasné, že stihnout to do konce roku je spíše teoretická možnost.

Co taková situace bude znamenat pro fungování úřadu?
Doufám, že bude trvat co nejkratší dobu. Pokud se to nestihne vyřešit do konce roku, tak se to stihne do začátku února. Měsíc tedy nebude možné o ničem rozhodovat. Úřad může měsíc fungovat bez toho, aniž by vydal nějaké zásadní rozhodnutí.

Není to však pochybení na straně ministerstva, že se na tento problém nepřišlo dříve a že se neřešil včas?
Přišlo se na to poměrně brzo, tedy ještě před třetím čtením energetického zákona. Sněmovní legislativa má však poměrně striktní výklad, co to znamená legislativně technická změna. Už se to tedy nepodařilo opravit. Že by se u takto velkého zákona nestala nějaká chyba, je však téměř vyloučeno. Problém je, že se i oprava zasekla ve Sněmovně a poslanci to projednávali tak dlouho, že se nestihne termín.

Proč se to u poslanců zaseklo? Nemohlo být tím důvodem i to, že část poslanců v rozporu mezi oběma zákony viděla příležitost, jak se paní Vitáskové zbavit, a schválení malé novely oddalovali naschvál?
To nemohu vyloučit, na to je však třeba se zeptat poslanců. Mohu jen říct, že hospodářský výbor, kterému projednávání energetického zákona přísluší, to přehodil na ústavněprávní výbor, aby vyřešil vztah mezi oběma zákony. Mezitím uběhla nějaká doba a to je celé.

Autor:

Školní rok 2024-25

Ve všech základních, středních a základních uměleckých školách i konzervatořích začal školní rok v pondělí 2. září 2024. První volno budou mít školáci o podzimních prázdninách na konci října.

V Drážďanech se zřítila část mostu, konstrukce spadla do Labe

  • Nejčtenější

Půllitr už mnohde není standard. Hospodští kouzlí s mírami a štvou hosty

Pivní kultura je v Česku zakořeněná po staletí a její součástí je odjakživa čepování do půllitru nebo třetinky. V poslední době ovšem hosté v nápojových lístcích čím dál častěji narážejí na menší...

10. září 2024

Západní sankce začaly pořádně kousat. Rusům zoufale chybí jüany

Ruské banky pociťují čím dál větší nedostatek jüanů, které se v důsledku putinovské agrese proti Ukrajině staly klíčovou měnou zahraničního obchodu. Zatímco finanční domy vyzývají centrální banku k...

9. září 2024  16:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Deindustrializace Německa začala. Firmy omezují výrobu a mizí ze země

Německo přestává být zemí přívětivou pro podnikání. Kvůli obavám z dopadů tamní energetické politiky rychle narůstá počet firem, které zvažují omezení výroby nebo přesun do zahraničí, ukázal průzkum...

13. září 2024

Avon míří do drogerií. Produkty značky budou nově k dostání v Rossmannu

Americká kosmetická společnost Avon, prodávající své zboží výlučně přes registrované zákazníky, se pouští do nových vod. Společnost Avon spojila síly se sítí drogerie Rossmann a své nejoblíbenější...

9. září 2024  16:43

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlaky zatím rychleji než 160 km/h nepojedou. Termín se odsouvá

Dvě stě kilometrů za hodinu se mělo v Česku na části hlavních tratí jezdit od ledna příštího roku. V té době totiž začne platit takzvaný výhradní provoz pod evropským zabezpečovačem ETCS (European...

12. září 2024

Rozvrat bytového sektoru v Česku zastaví jen „baťovská mašina“, říká stavitel

Vysíláme

Praha hostí už tento čtvrtek, 19. září, Summit stavebního rozvoje a Summit dostupného bydlení. Vystoupí na něm také zakladatel a ředitel společnosti Central Group Dušan Kunovský a vedoucí partner...

17. září 2024

Jsme připraveni pomoct, zní z bank. Nabízejí odklad splátek i mimořádné půjčky

Finanční domy v Česku postupně oznamují, jak svým klientům pomohou v případě, že je zasáhla velká voda. Air Bank, Komerční banka nebo Česká spořitelna už informovaly o tom, že svým klientům umožní...

16. září 2024  15:47,  aktualizováno  17.9 9:06

Meta končí s ruskými státními médii, zakázala jim přístup na Facebook i Instagram

Majitel Facebooku americká společnost Meta Platforms zakázala ruským státním médiím vysílání na své platformě. Tvrdí, že tyto stanice používaly klamavou taktiku k provádění tajných vlivových operací...

17. září 2024  8:29

KOMENTÁŘ: Proč ČNB zajímají ziskové marže a jak do nich promluvil „pan Lorenc“

Jednou z ekonomických veličin, kterou sleduje Česká národní banka, jsou i ziskové marže tuzemských firem. Proč je to důležité a jak mohou zisky českých podniků promluvit do inflace a zvyšování mezd...

17. září 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden...

Pagáčová představila nového partnera a promluvila otevřeně o vztahu s manželem

„Mám se moc hezky, i když pracovně. Ale celý červenec jsem měla volno,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz Patricie...