Živnostníky už nechci obtěžovat, na paušály sahat nebudu, slibuje Babiš

  8:00aktualizováno  8:00
Ministr financí Andrej Babiš slibuje, že loňský výběr do konce roku překoná a že na daních vybere víc i v dalších letech. Zatím je totiž výběr daní v Česku v prvním pololetí nižší než loni - o 3,3 miliardy.

Andrej Babiš, ministr financí. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Vyplývá to z červnových statistik daňové správy - méně se v prvním půlroce vybralo na DPH i na spotřebních daních z tabáku. Živnostníkům ministr na paušály sahat nechce - už teď si budou muset přizpůsobit s řadě jiných změn - evidencí tržeb i zákazem kouření v restauracích.

Jak jste spokojen s výběrem daní?
Ano, máme skluz ve výběru DPH, ale vybíráme lépe daně právnických osob, vybrali jsme víc na sociálních a zdravotních odvodech. I s odvody se tedy výběr do veřejných rozpočtů do letošního června meziročně zvýšil o 9,4 miliardy. Ale celkově výběr roste i když přicházíme na daních skoro o 12 miliard korun kvůli koaličním dohodám.

Co přesně máte na mysli?
Kvůli snížení DPH na 10 procent u léků, knih a dětské výživy přijdeme o 4,2 miliardy. Vrátili jsme pracujícím důchodcům daň za roky 2013 a 2014, to je dalších 5,3 miliardy. Dali jsme daňové zvýhodnění na druhé a třetí dítě, to je 1,5 miliardy. Školkovné činí miliardu. Celkem jde o 11,9 miliardy – a na to se zapomíná. A taky se zapomíná, že když jsme dělali pořádek v Praze, objevili jsme dodatečně zadrženou DPH, kterou musíme vracet, a to ve výši 2,5 miliardy. Plus jsme měli spotřební daň u tabáku nižší kvůli předzásobení. Určitě to doženeme. Máme nárůst zásob, což daňový efekt z růstu ekonomiky zpožďuje. Ale máme taky růst exportu, investic.

Kvůli výběru daní chce vaše ministerstvo začít shromažďovat nebývale detailní informace o podnikatelích, sloužit tomu bude elektronická evidence tržeb a kontrolní hlášení, rozšiřujete Finančně analytický útvar (FAÚ) ministerstva financí - jakousi vaši finanční policii. Ministerstvo financí se stává Velkým bratrem, který bude schopen operovat s velkou sumou cenných důvěrných dat o firmách.
To je nesmysl, řekněte mi, kde se to shromažďuje. Finanční správa je absolutně nezávislá. FAÚ kontroluje Sněmovna, chodí tam na kontrolu rozpočtový výbor, jednotliví poslanci. A že se dají zneužívat elektronické účtenky, to je nesmysl. Finanční správa dostane jen čísla o tržbách plátce – sumu v korunách a DPH. Nebudou tam detaily o tom, kolik jste v hospodě vypila piv. O tom se lže. Žádný velký bratr se nekoná.

Jak podle vás tedy výběr daně poroste?
Loni jsme vybrali o 30 miliard víc než v roce 2013, letos vybereme o 20 miliard víc než loni, příští rok o 46 miliard, to vše pro veřejné rozpočty.

Co všechno kvůli výběru daní měníte?
Kromě elektronické evidence tržeb a kontrolních hlášení by měl pomoci zákon o prokazování původu majetku. A máme novelu zákona o hazardu. Tam nestíháme základní zákon kvůli notifikaci v Bruselu, takže navrhujeme alespoň dočasnou novelu. Jsou to revoluční záležitosti, které zatím nikdo nedělal. Plus dáváme do pořádku finanční správu. Bez toho, abychom propouštěli, některá pracoviště rušíme a jiná budeme slučovat.

Pro ministerstvo jste si nechali udělat analýzu, kolik peněz odvádějí státu čeští živnostníci. Co vám z toho vychází, chcete měnit způsob zdanění osob samostatně výdělečně činných?
Už se stalo, zastropovali jsme jejich výdajové paušály. Tím, že přicházíme s elektronickou evidencí tržeb a na živnostníky dopadá řada jiných změn, jako je chystaný zákaz kouření v restauracích, omezení výherních automatů, kontrolní hlášení a podobně, nechceme teď znovu zavádět další novinky, kterými bychom tyto lidi obtěžovali.

Čili nesáhnete jim třeba dál na jejich výdajové paušály?
Nesáhneme. Počkáme dva roky, jaký dopad na výběr budou mít současná opatření. Pak by se měla udělat analýza a na jejím základě novela zákona o dani z příjmu. Tu určitě potřebujeme, ale bude to až na další vládě.

V koaliční dohodě je také uvedeno, že zavedete progresi, tedy že bude více sazeb daní z příjmů fyzických osob. Budete to řešit?
Nebudu to řešit, nemá to smysl. Změna měla být příjmově neutrální (dnes je vedle 15% rovné daně ještě solidární přirážka ve výši 7 % pro příjmy nad 100 tisíc - pozn.red.), takže by to byla jen zbytečná administrativa pro všechny.

  • Nejčtenější

Multimilionářem přes noc. Šťastlivec vyhrál ve sportce čtvrt miliardy korun

Ve Sportce ve středečním losování padla druhá nejvyšší výhra v historii této hry. Sázející ze Středočeského kraje...

Kanál smrti jako brána k prosperitě. Z Rumunska je opět obilná velmoc

Tisíce politických vězňů zahynuly v 50. letech na stavbě kanálu Dunaj–Černé moře. Monumentální projekt dokončený jen...

V mýtu je zapsána ani ne polovina aut, kolony na hranicích mohou mít až 40 km

Až čtyřicet kilometrů dlouhé kolony a desítky hodin čekání zřejmě potkají šoféry přijíždějící začátkem prosince ze...

Češi mají páté nejlevnější jídlo v Evropě. Utratí za něj více než Britové

Potraviny jsou v Česku páté nejlevnější ze všech zemí EU. I přesto je u nás jídlo hned po bydlení druhou největší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Schillerová by ráda moderní zákony, chce zrušit podvojné účetnictví

Fyzické osoby, které jsou v obchodním rejstříku vedeny jako podnikatelé, již zřejmě nebudou muset vést podvojné...

Premium

Zlatý správcovský důl. Z vyřizování cizích pronájmů je milionový byznys

Mnoho majitelů bytů omrzela úskalí spojená s jejich pronajímáním. Obětovali proto část výdělku a svěřili nemovitost...

Ministerstvo chce prodat státní rezervy kovů, proti je nejen opozice

Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje postupně rozprodat základní kovy z hmotných rezerv státu. Podle úřadu je...

Granko slaví 40 let. Jak dnes vypadá holčička z obalu?

Před čtyřiceti lety přivedla maminka Veroniku Fojtů do ateliéru, kde vznikla fotka na obal krabice kakaa. Tehdy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz