Jerky mají úspěch na diskotékách, zaženou hlad. Firma suší i rybí maso

  12:40aktualizováno  12:40
Jerky, sušené maso různých druhů, se pomalu dostávají do povědomí českých spotřebitelů. Spolumajitel firmy Corax Trading Miloslav Koutník sází na svou specialitu, jihočeské jerky. Vyrábí je z různých druhů mas, teď i z třeboňského kapra.

Miloslav Koutník, jednatel společnosti Corax Trading. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Bratři Miloslav a Jiří Koutníkovi pocházejí z řeznické rodiny. Tuto práci však dělat nikdy nechtěli. Vystudovali jiné obory a těm se pak věnovali. Po listopadové revoluci spolu začali podnikat - s uzenářskými výrobky.

Postupně založili společnosti Corax a Corax Trading a věnovali se autodopravě a uzenářské výrobě. Vlastní je společně, každý řídí jednu.

Jerky

Původně jerky vznikly v Americe, je to indiánský způsob konzervace masa. Do Česka se dováží z různých koutů světa. Jenže Jihočeské jerky mají jinou technologii výroby. Nevýhodou ostatních jerek je to, že je maso hodně tuhé a zůstávají v něm tkáně a blány. V Mostkách používají opracované maso bez tkání, které rozmělní, smíchají se solí a kořením a tvarují jej do pásku. Výsledkem je to, že Jihočeské jerky jsou měkčí a bez šlach. Tento způsob výroby má firma zaregistrovaný.

Miloslav se věnuje uzenářství, v Mostkách u Kaplice firma vyrábí 20 tun klasických uzenářských produktů měsíčně.

Jaký je cílový zákazník vašich jerek?
Jerky jsou určené pro lidi, kteří prosazují zdravý životní styl, sportovcům, turistům, do fitness-center. Zajímavé je, že úspěch jsme zaznamenali v barech a diskotékách. Když dostanete večer hlad, brambůrky nebo oříšky vás nezasytí. Jerky jsou ideální. Kořeněná verze je navíc k alkoholu velmi příjemná. V jednom balení jerek je schovaná hmotnost 80 gramů čistého masa, což je běžná porce v restauraci. Nejsou v tom žádná éčka, je tam maso a mořská sůl, případně přírodní koření. Konzervované je to kouřem.

V běžných obchodech je ale velmi těžké vaše jerky sehnat.
My jsme dodávali pár jerek do Terna v Českých Budějovicích, protože jsme s nimi vyhráli dvakrát po sobě soutěž Chutná hezky. Jihočesky. Jerky zatím ale nejsou určené do maloobchodní sítě. Lidé to prostě neznají. My je k nim musíme dostat, aby je ochutnali a zjistili, že je to dobré. Teprve pak si je půjdou koupit do obchodu. Jinak to nejde.

To chodí obchodní zástupce po barech a nabízí jerky?
Přesně tak. Je to hodně těžké, ale jinak to nejde. Musíme to dostat mezi lidi. Děláme reklamní akce, teď jsme měli v pražském SaSaZu kampaň s ochutnávkami. Byli jsme na letních festivalech, rybářských slavnostech.

Daří se vám prosazovat s produktem, který v Česku skoro nikdo nezná?
V loňském roce, kdy jsme přišli na trh, jsme vyráběli pár stovek kusů měsíčně. A to jsme většinu rozdali známým a kamarádům, aby se seznámili s tím, co děláme. Dnes jsme se přehoupli přes deset tisíc kusů měsíčně. Vidím v tom velký potenciál, ale musíme přicházet s novými produkty.

Nedávno jste uvedli rybí jerky z třeboňského kapra...
Ano, máme vepřové, hovězí a teď i rybí. To je husarský kousek, jsme jediní, kdo to dokázal. První naše pokusy skončily fiaskem, ryba má řídké maso. Zjistili jsme ale, že když se udělá delší technologická pauza, může se s tím masem pak pracovat. Rybí jerky jsou opravdu velmi zdravé. Zůstává tam hodně rybího tuku a pak omega 3 a 6 mastné kyseliny.

Proč jste si vybrali třeboňského kapra?
Jsme Jihočeši. Navíc nám je Rybářství Třeboň schopné ryby zpracovávat. A jejich kapr je známka kvality.

Miloslav Koutník

Narodil se 10. února 1961 v Českých Budějovicích. Studoval ČVUT v Praze a VUT v Brně, obor stavební inženýr. Stavařství se poté i věnoval. Přestože pocházel z řeznické rodiny, nikdy tuto práci nechtěl dělat. Po revoluci začal s bratrem Jiřím podnikat s uzenářskými výrobky - jinde nakupovali a v jižních Čechách prodávali. "V kraji byla omezená nabídka. Přitom po republice byla spousta zajímavých uzenářů s jinými výrobky a chutěmi," říká Koutník. Obchodu se dařilo, bratři vzali prvního zaměstnance. Neměli pro něj práci na pět dní v týdnu, a tak rozjeli dopravu. I tento byznys fungoval a dnes bratři jen v dopravě zaměstnávají 170 lidí. V roce 2011 firma převzala Jatka Mostky a začala se věnovat výrobě uzenin. Miloslav Koutník se věnuje uzenářství, Jiří pak autodopravě.

Třeboňský kapr má výborné jméno v zahraničí. Chcete vaše jerky dostat i mimo Česko?
Právě to byl jeden z důvodů, proč jsme si třeboňské rybářství vybrali. Chceme se dostat na rakouský a německý trh. Německý a slovenský trh máme již chráněný. V Rakousku jsme už podali žádost.

Maso na hovězí jerky máte ze svého chovu?
Používáme plemeno Aberdeenský Angus z farem na Šumavě. Jeho maso je velmi vhodné, protože má mnohem lepší chuť než klasické hovězí. Vepřové maso bereme z Českomoravské vrchoviny. Všechno to jsou české chovy, na tom si zakládáme. Je třeba říci, že používáme to nejčistší maso - u ryb filety bez kosti, bez kůže, hovězí pak nejlepší. Proto nejsou jerky levné jako salám.

Až dostanete jerky do širšího povědomí, bude se snažit je dostat do českých obchodních řetězců?
Určitě, díky tomu, že máme recepturu registrovanou, vybereme si některý řetězec a s tím se dohodneme. Výhodou je, že nemáme konkurenci, takže se budeme bavit v jiné rovině než obvykle, kdy je to spíše diktát řetězce vůči dodavateli. Ale tohle je otázka nejdříve za rok.

Máte ještě nějaké další plány s jerkami?
Plány máme, chceme rozšířit nabídku o dva druhy masa. Konkrétně drůbež a zvěřinu. Pak máme připravený úplně jiný výrobek, který bude také na bázi sušeného masa. Ale tam je vývoj trochu složitější, takže to bude trvat. Chci, aby tyto produkty byly stěžejní pro naši firmu, a ne abychom válčili o cenu párku.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Farmářské trhy pod lupou veterinářů: rok od roku závad ubývá

Letošní kontroly veterinárních inspektorů odhalili celkem 18 procent pochybení...

V teplém počasí rizika spojená se stánkovým prodejem masných či mléčných produktů výrazně rostou. Veterinární...

KOMENTÁŘ: Když čínské dluhy překrývají jen další dluhy. Kdy to praskne?

Čínský prezident Si Ťin-pching na konferenci o projektu nové Hedvábné stezky v...

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla nejpomaleji od března 1992. Jak to, že nepanikaří burzy? Všichni čekají, že...

Lehčí lahve a sprite v bezbarvém obalu. Coca-Cola šetří plastem

Ilustrační snímek

Už od června uvádí americká firma Coca-Cola v tuzemsku do oběhu lehčí PET lahve. Díky tomu by společnost měla za rok...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz