Pondělí 28. září 2020, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 28. září 2020 Den české státnosti

Baví mě úspěch a když vyděláme peníze, říká Strnad, už nejen zbrojař

  13:00
Czechoslovak Group Jaroslava Strnada je momentálně nejrychleji rostoucí kapitálovou skupinou v zemi. Obrat jeho firem stoupl na více než 13 miliard korun, zisk překročil miliardu. Strnad přitom nevypadá jako investiční žralok. Působí nesměle, mluví tiše, lehce zadrhává. „Jsem nervózní, už jenom když si mám vzít sako,“ tvrdí.

Jaroslav Strnad | foto:  Michal Šula, MAFRA

Možná to je maska. Mírný, nenápadný muž je totiž kometou českého byznysu. Během několika let se podnikatel z východočeských Slatiňan vyšvihl mezi nejmocnější domácí průmyslníky. Jen za poslední rok skoupil zakladatel zbrojařské skupiny Excalibur (od letoška zvané Czechoslovak Group) šest fabrik.

K automobilce Tatra letos přibral pražskou Avii. Ovládl výrobce hodinek Prim, strojírny Kovosvit MAS, opravnu letadel Job Air Technic, továrnu na radary Retia a slovenskou metalurgickou fabriku ZŤS Dubnica.

Co vás žene k tolika nákupům?
Je pravda, že je naše tempo trochu hektické. Příležitosti – často jedinečné – však přicházejí, a když je nevyužijete, odplynou. Některé akvizice jsme chystali dlouhodobě. K jiným jsme se dostali tak, že někdo přišel a řekl, že má firmu, které se chce zbavit nebo která má problémy. Obvykle kupujeme problémovější firmy, jež je třeba oživit.

Jaroslav Strnad (44)

Začínal jako obráběč v továrně na výtahy.

Po pádu socialismu se dal na obchod se šrotem. Pak začal nakupovat, přepracovávat a prodávat vyřazenou armádní techniku a výstroj od zbraní po trenýrky a uniformy. Od roku 2005 skupuje (nebo pronajímá) vojenské opravny v Česku i na Slovensku.

Později expanduje v civilní výrobě, nakupuje vesměs strojírny. Je ženatý, má dva syny, z nichž starší Michal se podílí na řízení skupiny. Má rád turistiku a cestování.

Letos jste vstoupili do leteckého průmyslu. Koupili jste sotva pět let starou, ale už zkrachovalou opravnu na letadla Job Air Technic (JAT) vybudovanou u ostravského letiště v Mošnově. Jak jste na tuhle fabriku přišli?
Podnikáme v Moravskoslezském kraji, máme tam Tatrovku, takže jsme vnímali i dlouhodobý problém s JAT. Také proto jsme ji chtěli převzít. Teď je po restrukturalizaci, podařilo se nám ji naplnit prací, vydělává. Zvrat k lepšímu tam byl velmi rychlý.

Firmě stát přislíbil na rozjezd 600 milionů korun. Než zkrachovala, vyčerpala z toho polovinu, na další půlku má teoreticky pořád nárok. Budete se o tři sta milionů ucházet?
V případě, že ta možnost je, budeme mít zájem. Zatím jsme o tom nejednali, ale připravujeme podklady.

Začínali jste hlavně jako zbrojařská skupina. Převzetím JAT jste poprvé vstoupili do oblasti leteckého průmyslu, zatím civilního. Chcete se posunout do letecké zbrojařiny?
Dokážu si představit, že JAT může výhledově servisovat i armádní vrtulníky nebo letadla. Ale na to potřebuje zaškolený personál a příslušná oprávnění. A dál sklady, zásoby přípravků, technologii... Dnes armádní zakázky neřešíme, ale určitě se tomuto směru rozvoje nebudeme bránit.

Nerozšiřujete se jen akvizicemi. V areálu Tatry jste letos vybudovali novou zbrojovku Tatra Defence Vehicle na servis a výrobu obrněnců.
Základem a hlavním centrem naší pozornosti v Kopřivnici je pro nás pořád automobilka, Tatrovka. Roste, dělá nám radost. Letos tam vyrábíme 1 300 aut, příští rok to chceme zvýšit až na 1 700 vozidel.

Ale na dosah máte velké zakázky pro českou armádu: jednak budete v licenci americké firmy General Dynamics dělat servis obrněnců Pandur, jednak saháte po kontraktu na dodávku obrněnců Titus, což jsou šestikolová vozidla v licenci francouzské firmy Nexter na tatrováckém podvozku. Může jít až o stovky vozů za 20 miliard korun. Jsou to pro vás přelomové obchody, ne?
Česká armáda, stejně jako slovenská, je pro nás důležitý partner. Tatra je česká značka, je dobře, jsou-li její produkty páteří české armády. Je dobře, když jich bude u nás jezdit co nejvíc. Výrobu titusů na podvozku tatry považujeme za velmi úspěšný projekt. Vozidla pro francouzský trh se budou dělat ve Francii, vozidla pro Česko, Slovensko a další případné zákazníky v Česku. Kontrakt s Armádou ČR však nemáme zatím podepsaný, jednáme o něm. Kromě toho jsme od General Dynamics koupili exkluzivní licenci na montáž a servis pandurů pro český a slovenský trh. Hledáme subdodavatele, s nímž bychom mohli vyrábět co nejvíc dílů v České republice. Právě pro výrobu pandurů a titusů jsme v Kopřivnici vybavili novou halu.

Kolik obrněnců jste schopni dělat?
Zhruba 50 pandurů a 50 titusů ročně. Tuto kapacitu jen česká armáda rozhodně nenaplní – proto musíme uspět i u jiných zákazníků. Máme rozjednané nějaké obchody, ale zatím o nich nechci mluvit.

Příští rok vyrobíme 200 Avií, plánuje sběratel českých značek Strnad

Přečtěte si i první část rozhovoru s Jaroslavem Strnadem

Děláte auta, vojenské obrněnce, opravujete letadla. Kromě toho už dnes saháte do železničního průmyslu (psali jsme zde). Tam chcete taky růst?
Náš hlavní zájem je autoprůmysl a železniční průmysl. Vlastníme Dako CZ v Třemošnici, což je výroba brzdových systémů. Moji společníci v Daku zároveň vlastní popradskou Tatravagonku a my nyní jednáme o svém vstupu do ní. Také jsme koupili dubnický metalurgický kombinát ZŤS, i ten se do železničního segmentu dobře hodí. I když – do Dubnice bychom rádi vrátili také obranný průmysl, kanony. Fabrika je v minulosti dobře uměla a pracuje tam naštěstí dost lidí, kteří to umějí dodnes.

Dobře – auta, zbraně, letadla, vagony. Zvláštně se v téhle společnosti vyjímá hodinářská firma Elton, výrobce hodinek Prim, kterou jste letos taky koupili (psali jsme zde). Proč zrovna hodinky? Ty do vaší zbojařsko-strojírenské skupiny na první pohled nezapadají.
Děláme tradiční české strojírenství. Primky jsou přece krásná strojírenská výroba s vysokou přidanou hodnotou, tradiční česká značka! Zrovna k nim jsme se dostali tak, že za námi přišel Michal Voráček (bývalý majoritní vlastník – pozn. red.) a ptal se, jestli bychom to nechtěli dělat s ním. Primky se nám povedlo dobře nastartovat, do konce roku jsou vyprodané.

Budete i Elton dlouhodobě držet?
Já netvrdím, že nikdy nic neprodáme. Ale já raději nakupuji, než prodávám. Všechny firmy, jež kupujeme, by nám měly dlouhodobě zůstat a růst.

Kolik vás letos všechny nákupy stály? I s dluhy, kterými jsou zatížené?
Nakupujeme firmy v problémech, tudíž levně. Nemám to spočítané přesně, bylo to však přes miliardu.

Kde na to berete?
Vyděláváme, takže investujeme zčásti vlastní kapitál, z části úvěry od konsorcia svých partnerských bank.

Nemáte problém uřídit rychle rostoucí skupinu? Jen letos pohltila šest podniků, každý s nějakým problémem.
Žádnou z nakoupených fabrik neřídím sám, pro všechny máme vlastní ředitele. Nepovede se mi je vybrat všude napoprvé, ale hlásí se k nám moc šikovných lidí.

Vaši kariéru provázejí i podezření z porušení zákona. Policie vyšetřuje obchody vaší skupiny se státem – jde hlavně o prodej armádního majetku, který jste kupovali. A k soudu se dostala kauza skladování údajně nepovoleného vojenského materiálu. Nebojíte se, že jste se dopustili osudových chyb, které vás mohou zastavit?
Nemyslím, že jsme se někdy dopustili něčeho nezákonného. O vyšetřování obchodů se státem nevíme nic, nikdo z naší firmy nebyl obviněn (stíhán je však bývalý šéf státního Vojenského opravárenského podniku Adolf Veřmiřovský, který přestoupil do Strnadových služeb – pozn. red.). A co se týče skladování min, pořád se vede spor, jestli jsme sem přivezli a skladovali zakázané, nebo povolené miny. První proces jsme u soudu vyhráli, byť zatím nepravomocně. Věřím však, že první verdikt soud potvrdí.

Co vás žene dopředu?
Baví mě úspěch. Baví mě, když se něco podaří, když vyděláme peníze, které můžeme dál investovat a růst. Ale úspěch, to nejsou jen peníze. V životě potřebujete i pohodu. Neúspěchu se nevyhnete, nikdo nejsme neomylný. Ale úspěchy naštěstí převažují.

Křišťálová Lupa 2016
  • Nejčtenější

Zavírání ve 22 nás zničí, říkají restauratéři. Žádají hodinu navíc

Záměr ministra zdravotnictví, aby restaurace a bary zavíraly o dvě hodiny dřív, tedy už ve 22 hodin, vnímají jejich...

Vláda schválila pravidla pro kurzarbeit. Je to krvavý kompromis, řekla Maláčová

Ministři schválili pravidla pro kurzarbeit, který má pomoci zabránit masivnějšímu propouštění ve firmách kvůli epidemii...

ANO ztrácí. Do Sněmovny by se nedostali lidovci ani komunisté, říká model

Podle nejnovějšího volebního modelu Kantar CZ pro Českou televizi by se do Poslanecké sněmovny dostalo sedm stran....

Pošta s rouškami pro seniory chybovala, ohrozila miliony lidí, tvrdí SÚKL

Česká pošta podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) porušila při rozesílání respirátorů a roušek seniorům...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akcie Tesly zažily volný pád, hodnota firmy klesla o téměř 70 miliard dolarů

V posledních dvou dnech se Tesle na burze nedaří. Úterní obchodování zakončily její akcie se ztrátou 5,6 procenta a ve...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Boeing MAX možná vzlétne ještě letos. Úpravy ale nestačí, tvrdí inženýři

Podle Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) by regulátoři mohli v listopadu posvětit obnovení provozu...

Zapomeňte na experty ze zahraničí. Návrat cestovních omezení dusí firmy

Premium Hotely zaznamenávají s každým novým omezením rušení zájezdů. Firmy zase dusí nemožnost dostat do země potřebné experty....

Konec zlaté horečky? Cena „bezpečných“ drahých kovů klesá, krizi navzdory

Když přichází krize, kupujte zlato, říkávají investoři. A opravdu, drahým kovům se v nejistých časech obvykle daří. V...

Vláda schválila pravidla pro kurzarbeit. Je to krvavý kompromis, řekla Maláčová

Ministři schválili pravidla pro kurzarbeit, který má pomoci zabránit masivnějšímu propouštění ve firmách kvůli epidemii...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...