Proč mohou bezdomovci zakládat firmy, diví se mluvčí inspekce

  • 182
Musíme zabránit tomu, aby bezdomovci mohli zakládat a řídit firmy, je přesvědčen mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich. V pořadu Rozstřel se mluvilo o podvodnících, kterým tento stav nahrává. Řeč byla i o kontrolách stánků. Našla se pyrotechnika, připomínající po domácku vyrobené bomby.

Diskusní pořad iDNES.cz s mluvčím ČOI Jiřím Fröhlichem moderovala vedoucí ekonomické rubriky MF DNES Zuzana Kubátová.

„Ptejme se, proč lidé kteří jsou bez domova, mohou mít několik firem s milionovými pokutami a mohou si zakládat další,“ uvedl Fröhlich s tím, že Česká obchodní inspekce jedná s ministerstvem průmyslu a obchodu o tom, jak by se mohla legislativa v tomto ohledu vylepšit.

Velká část pořadatelů předváděcích akcí používá špinavé obchodní praktiky a záda si kryje tím, že ve firmách figurují nastrčení jednatelé. Někdy jde o osoby bez domova, nemajetné, těžko dohledatelné a ochotné přijmout značná rizika.

Aktéři, kteří stojí za předváděcím byznysem, zůstávají stejní, mění se ale osoby, které sehrávají roli takzvaných bílých koní. Namísto pokutovaných firem, které se zlikvidují, přicházejí nové, bez historie. Nekalý obchod v tomto koloběhu pokračuje dál.

Mluvčí ČOI přesto věří, že zákon, platný od loňského února, nepoctivým prodejcům zkomplikoval život. Zakazuje totiž sedm dní od koupě inkasovat peníze za nakoupené zboží. Data o kontrolách za loňský rok zatím nejsou k dispozici. Milionové pokuty však padají dál.

Pomozte v boji proti šmejdům

Šmejdi podnikají dál z mnoha důvodů. Jedním z nich je neochota podvedených jim čelit. Pomozte nám v boji proti nim. Napište svůj tip nebo příběh na adresu filip.horacek@idnes.cz

Nekalým obchodům ale zásadně nahrává fakt, že Česká obchodní inspekce nemá žádnou centrální databázi, která by umožnovala rychlé a snadné třídění dat z předváděcích akcí a jejich analýzu. Disponuje přitom obrovským množstvím cenných informací za mnoho let, ty jsou však roztroušeny po krajských pracovištích.

Vyšetřovatelé tak nemohou pružně reagovat na systematickou činnost podvodníků, kteří se skrývají za nastrčenými osobami, jsou dobře organizovaní a těží z pravidla „místní příslušnosti“ při prověřování trestných činů. Firmy se však pohybují napříč kraji, mění svá sídla i místa prodeje.

Amatérská bomba

Řeč byla také o kontrolách během Vánoc a po Novém roce. V mimořádné hektickém období se inspekce zaměřila na kontrolu prodejců pyrotechniky, slev a akčních cen, ale nově také dodržování zákona, který nařídil velkým prodejnám zavřít během sedmi státních svátků.

Kontroly pyrotechniky opět nedopadly dobře. Někteří prodejci, zejména na tržištích, manipulují s nebezpečnou pyrotechnikou, nemají oprávnění nebo ji nevhodně skladují. Přitom ve vlhkém prostředí hrozí její vznícení.

Například na pražské tržnici Sapa v Libuši inspekce zjistila před Silvestrem pyrotechniku čtvrté nejvyšší třídy, na niž neměl dotyčný povolení. Nejvíce do očí bojící zjištění však přišlo ze Šluknovska. Tamní nález připomínal spíš po domácku vyrobenou bombu. Na místě zasahovala policie. „Nejvíce mě zarazilo, že vůbec nevíme, o jakou pyrotechniku se může jednat,“ řekl mluvčí inspekce.

Česká obchodní inspekce by se mohla dočkat rozšíření svých pravomocí. Ty současné ji totiž při kontrolách brzdí nebo vystavují do nebezpečné situace její inspektory. Ti by mohli získat skrytou identitu, tedy falešné průkazy. ČOI by ale mohla také získat pravomoci vstupovat do uzamčených objektů, s výjimkou těch soukromých jako jsou byty, a to v případě, že bude mít podezření na porušování zákona v rozsahu svých kontrol. Změnit to má novela zákona.

„Především na tržnicích se stává často, že při první kontrole ti první dají vědět pomocí SMS zprávy nebo to ostatní vidí a padělky či pyrotechniku ihned zavřou do uzamčených skladů kam ČOI nemá přístup,“ popsal mluvčí.

Celý Rozstřel s mluvčím ČOI Jiřím Fröhlichem:

,