Babiš se dostal do podezření z daňových podvodů, kterých se měl dopustit tím, že vlastní firmě Agrofert prodal akcie jiných svých firem Profrost, Afeed a Afeed CZ. Akcie byly údajně předražené, takže si - jak soudí například šéf TOP 09 Miroslav Kalousek - Babiš vytáhl z Agrofertu neférově vysokou nezdaněnou hotovost.
Podobným úvahám nahrává především fakt, že akcie Profrostu Babiš v roce 2010 prodával jednak Agrofertu, jednak - za zcela jinou cenu - firmě své manažerky Simony Sokolové. Až do pátku Babiš odmítal rozpor vysvětlit.
PŘEHLEDNĚ: Dvojí cena za Babišovy akcieAgrofert platil víc než manažerka |
Jak je možné, že vaše firma Agrofert musela za akcie Profrostu zaplatit asi sedmkrát vyšší cenu než paní Sokolová?
Porovnáváte hrušky a jablka. Sokolová a její dva kolegové tehdy pracovali u konkurence. Zpracovali projekt fabriky na mrazené pečivo, kterou Agrofert tehdy neměl. Přišli za mnou, že by ten projekt chtěli udělat se mnou, ale ne s Agrofertem.
Proč?
Protože se báli, že tam budou někomu podřízení, neměli k němu důvěru. Takže jsme uzavřeli už v roce 2007 smlouvu, že oni to postaví a dostanou možnost uplatnit opci (přednostní právo na odkoupení podílu, pozn. red.). Já v Profrostu viděl příležitost, proto jsem tam šel jako fyzická osoba. Paní Sokolová s partnery svou opci v roce 2010 využili. Zřejmě změnili názor, od té doby všichni pracují v Agrofertu.
Vy jste jim prodal zhruba dvacetiprocentní podíl v Profrostu za 20,4 milionu korun. Agrofert v té době však musel platit za tytéž akcie asi sedmkrát vyšší cenu. Kde se rozdíl vzal?
Těch 20 milionů, za které to Sokolová a spol. kupovali, byla pořizovací cena. Loni svůj podíl v Profrostu prodávali Agrofertu, a když to propočteme na procenta firmy, tak oni loni Agrofertu prodávali ještě výhodněji, ještě za vyšší cenu, než za jakou jsem já Agrofertu prodával svůj podíl v roce 2010.
Sobotka: Babiš nesmí zlehčovat usnesení Sněmovny o daňových podvodech |
Agrofert vám tenkrát za akcie zaplatil celkem 527 milionů. Jak jste k té částce došli?
Profrost byl oceněn soudem jmenovaným znalcem, jak to vyžaduje obchodní zákoník. Znalec vyhotovil v květnu 2010 posudek o 52 stranách a Profrost ocenil ke dni 31. 3. 2010 na 659 milionů. Poměřte to i ziskem. Ta firma měla v roce 2009 zisk EBITDA asi 64 milionů. Ale EBITDA za 2014 už byla skoro 140 milionů. Miroslav Kalousek lže, když tvrdí, že to byla prázdná firma. Dnes má Profrost téměř dvojnásobnou hodnotu. Já to vlastně prodal blbě. Kdybych si podíl nechal, mohl jsem dostat ještě víc peněz. To je celý příběh.
Spekulace, že jste prodal Agrofertu předražené akcie, posílil fakt, že z veřejných zdrojů nelze všechny detaily transakce dohledat. Proč jste to vše nevysvětlil dřív?
Nemám povinnost vše ukazovat. Je to soukromá věc těch manažerů, kteří nechtějí veřejně říct, za kolik Profrost prodávali. Nejsou politici, je to jejich obchodní tajemství. Já nechápu drzost Sněmovny, jak může zařadit na program bod „daňové podvody ministra financí“. Já žádné podvody nedělal, ty dělal Kalousek. A Sněmovna hlavně nemá kompetenci moje obchody řešit.
Není možné, abych zdůvodňoval každou transakci z minulosti
Jste ale ministrem financí, patří pod vás Finanční správa a výběr daní. Nedivte se tlaku, abyste vyvrátil všechny pochyby o vlastních financích.
Já Sněmovně odepíšu, ale nepochybuji, že přijdou další trestní oznámení a bude to zase řešit policie. Ať to vyšetří, ať si zřídí nějakou speciální jednotku na Babiše. Ale není možné, aby mě vyšetřovala Sněmovna. Jsem politik, ministr financí, není možné, abych permanentně řešil své podnikání. To mám v pořádku, prokázal jsem příjmy, auditorské firmy to potvrdily, není možné, abych zdůvodňoval každou transakci z minulosti. Ono jde hlavně o to, aby byl Babiš neustále poškozován a pomlouván. To je to, co odmítám.
Prověřovala vaše obchody s Agrofertem z roku 2010 a investici do dluhopisů Finanční správa?
Neprověřovala, aspoň o tom nevím. Teď dělá finanční správa na Agrofertu velkou prověrku, kontrolují všechno. Ale ať kontrolují, co chtějí, je tam vše podle zákona.
Nemyslíte, že by se situace tak nevyhrotila, kdybyste všechny detaily obchodů s Agrofertem vysvětlil hned Sněmovně osobně a nedávkoval je po částech?
Já v životě nakoupil asi 700 firem, různé firmy jsem prodával. Toto byla složitá transakce, Profrost byl založen před deseti lety, prodával se před sedmi lety. Já přece nemohu zpaměti znát všechny detaily tak starého případu. Musel jsem nejdřív jít a dohledat si to, prostě jsem si to nepamatoval.
Političtí soupeři od vás ale už dva měsíce žádají vysvětlení vaší investice do dluhopisů Agrofertu. Právě s tím jsou spojené otázky ohledně vašich příjmů včetně příjmu z prodeje Profrostu. A těch otázek a nejasností kolem vašich financí spíš přibývá.
Ne, počkejte. Od 4. ledna proti mně probíhá kampaň. Lenka Zlámalová (analytička serveru Echo24, pozn. red.) o mně permanentně lže. Nejprve řekla, že jsem na nákup dluhopisů neměl peníze, potom, že jsem si půjčil, že jsem je nemohl mít na vlastním účtu... Všechno jsem postupně vyvrátil. Dnes o mně říkají, že kde jsem vzal peníze na vklad do Hartenbergu (investiční firma, jejímž prostřednictvím Babiš koupil síť reprodukčních klinik a další aktiva, pozn. red.). Ale přitom tam já osobně nedal ani korunu! Ani do své francouzské restaurace! To je jedna lež za druhou. Já je postupně vyvracím, ale když vyvrátím jednu, objeví se jiná.
Oni vás protivníci od počátku podezírají hlavně z toho, že jste stát šidil na daních tím, že jste si místo dividendy, kterou byste musel zdanit, jednoduše tahal z Agrofertu nezdaněnou hotovost. Že jste z tohoto důvodu nakoupil dluhopisy, prodával akcie svých firem a tak dál.
Ale to je nesmysl. Jak říkám, projekt Profrostu vznikl mimo Agrofert. Jeho akcie jsem Agrofertu prodal levně, de facto za polovinu, protože dnes by měly hodnotu dvakrát takovou. Nic jsem z Agrofertu nevytahoval. Zaplatil jsem 350 milionů korun na daních. A klidně jsem to mohl dělat jako jiní podnikatelé, kteří nejsou ve své firmě zaměstnaní a optimalizují si daně tím, že si dividendy vyplácejí přes daňové ráje, Holandsko, Kypr nebo Lucembursko. Já navíc jako zaměstnanec Agrofertu platil na daních víc než těch 15 procent, kterými by byla zatížená dividenda.
Nedávno jste navrhl zákon, který by zpětně zdanil úroky z firemních korunových dluhopisů, jež nakoupili - tak jako vy - majitelé firem. Neprošlo to. Není to z vaší strany přiznání, že s dluhopisy Agrofertu to nebylo úplně fér?
Rozhodně ne. Pan premiér ode mne dostal dva dopisy, kde to vysvětluju. A nechce to slyšet. Proč se nezeptáte pana premiéra, proč byl proti dodanění korunových dluhopisů? Poslanci to mohli udělat už v roce 2012 a neudělali to. Teď to znovu shodili. Jen proto, aby jejich kámoši nemuseli danit. Ať ukážou svá daňová přiznání všichni ti, kdo o tom hlasovali! Ať ukážou všichni jako já daňová přiznání za dvacet let. Já to udělal. Víc k tomu nemám co říct, pro mne to skončilo.