Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Odborář KOVO: Chci, aby lidi zvedli zadky a řekli si o peníze, které si zaslouží

  9:31
České odbory musí být víc vidět. Měly by oslovit mladé a představovat stejnou sílu, kterou mají třeba ve Francii. V Rozstřelu to řekl šéf Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo. Na vládu a zaměstnavatele je podle něj třeba tlačit, aby se české mzdy zvýšily mnohem rychlejším tempem. Je podle něj nefér, že v porovnání s Německém už dosahujeme 80 procent produktivity práce, ale bereme pouze třetinové mzdy.

I proto je podle Ďurča třeba tlačit na vládu, aby zvýšila minimální mzdu v příštím roce. „Skutečně jsme intenzivně jednali s představiteli zaměstnavatelů a dohoda se rodila těžko. Ale mysleli jsme si, že přesto nějakou dohodu máme.“

„Ale bohužel na poslední tripartitě jsme byli nemile překvapeni tím, co zaměstnavatelé navrhli. Tisícovka navíc je pro nás skutečně nepředstavitelná. V tuto chvíli se tedy přikláníme k návrhu ministra práce, tedy k nárůstu o 2 100 korun na 19 400 korun,“ říká šéf KOVO.

„Už teď všichni víme, že máme produktivitu práce téměř na úrovni 80 procent Německa. A přitom máme pouze třetinové mzdy. Při inflaci, která za dva roky udělá téměř 25 procent, je nárůst minimální mzdy ve výši deseti procent neadekvátní,“ pokračuje Ďurčo.

Problém podle něj spočívá v tom, že zahraniční zaměstnavatelé přicházejí do Česka právě za levnou pracovní silou. „Celoplošně tady skutečně máme nízké mzdy. Velmi málo se tu investuje do digitalizace, robotizace. Pořád ještě je výhodné zaměstnat lidi za nízké mzdy.“

Český dělník je pracovitý

„A proto sem stále zahraniční investoři přicházejí. Mají tu dobré investiční pobídky, máme tady velice kvalifikované lidi a pracují za poměrně nízkou mzdu. Jsme tím pro ně atraktivní. Platí to i o Polsku, Slovensku a Maďarsku,“ navazuje odborář.

„Český dělník pracuje velmi dobře. Ale nutno říct, že jeho produktivita závisí také na technologii, kterou má k dispozici,“ říká Ďurčo s tím, že pracující lidé s tím jen těžko mohou něco dělat. „Český člověk stráví v práci daleko více času než Němec. V průměru o 11 let, než se dostane do důchodu. A přesto je zaplacený takhle málo.“

Roman Ďurčo by tohle rád změnil. Podle něj musí stát i společnost pocítit, že zaměstnanci takto žít nechtějí. Že jsou ochotni tvrdě a poctivě pracovat, ale za podmínek, které budou důstojné. Podle něj se i přes problémy skutečně produktivita práce v ČR zvyšuje, ale mzdy tomu zásadně neodpovídají. A proto je třeba konat.

Musíme zvednout zadky

Zaměstnanci podle něj musejí na stát i zaměstnavatele více tlačit. „Český národ ale stále není zcela připravený na tak masivní protesty, jako jsou třeba ve Francii. Ale já bych byl velice rád, abychom se toho jednou dočkali. Abychom prostě zvedli zadky a šli jsme si pro ty peníze, které si zasloužíme.“

Podle něj dosavadní odborářské protesty nebyly vyloženě neúspěšné. „V rámci odborového svazu KOVO jsme měli třeba dvě úspěšné demonstrace. A chci tady poděkovat všem členům odborů, kteří je přišli podpořit.“

„A také bych nechtěl shazovat tu známou demonstraci celé naší konfederace, kam přišlo zhruba 11 tisíc lidí. Když si to vezmete, tak žádná politická strana nemá tolik aktivních členů, kteří by se takto sešli na jednom místě. Nicméně je třeba říct, že tady bych určitě čekal plné náměstí, což se bohužel nenaplnilo,“ posteskl si Ďurčo.

„Naše protesty zatím nejsou tak časté a tak masivní. Ano. Ale zároveň si myslím, že jsme ještě neukázali úplně svoji sílu a může to teprve přijít,“ říká šéf KOVO. „Protože nejde donekonečna krátit lidi na daních. Nelze donekonečna držet mzdy tak nízko. Může přijít i propouštění. Myslím si, že lidi si to prostě nenechají takhle dlouhodobě líbit.“

KOVO je nejradikálnější

V Českomoravské konfederaci odborových svazů je podle něj v tuto chvíli 300 tisíc členů. Její největší organizací je právě KOVO, které má přes 80 tisíc členů, což podle něj v Česku nemá žádná politická strana. Ďurčo usiluje o to, aby právě KOVO bylo pomyslným hlídacím psem odborářského programu.

„Určitě je Odborový svaz KOVO jedním z nejvíce radikálních v rámci celé konfederace a myslím si, že by tuto roli měl sehrávat, protože jsme opravdu v konfederaci největší a měli bychom být lídrem,“ myslí si Roman Ďurčo.

Nejvíce byl Odborový svaz KOVO vidět v souvislosti s absencí sociálního dialogu v jihokorejské firmě Nexen Tire, kde majitelé odmítli se zaměstnanci jednat o zvyšování mezd. „Ano, zejména v korejských firmách jsme zažívali obrovské problémy. Oni mají úplně jinou mentalitu a nám jako zástupcům KOVO se nakonec povedlo sociální dialog nátlakovými akcemi nastartovat.“

Zaměstnanci v Nexenu dostanou přidáno, stávka po týdnu končí dohodou

Aby nebyly odbory vnímány jako pohrobek komunistického režimu, ale jako organizace, která hájí zájmy zaměstnanců, chce se Ďurčo zaměřit v nejbližší době na to, aby do jejich řad vstupovali zejména mladí lidé.

„Mladí lidé opravdu nemají povědomí o funkci, kterou odbory zastávají. Proto o sobě chceme moderním způsobem dávat lidem vědět. Chceme ukázat, co děláme. Že třeba ve firmách, kde odbory jsou, dostávají zaměstnanci vyšší mzdy, které jsou pokryté kolektivní smlouvou. Je třeba o tom mluvit na školách, univerzitách. Ale bohužel ne každý nás tam rád vidí,“ uzavírá Roman Ďurčo.

Co odborům vadí na vládním balíčku? Jak by oznámkoval působení vlády Petra Fialy? A hrozí v Česku hromadné propouštění? I na to odpovídal šéf Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo v Rozstřelu.

Školní rok 2024-25

Ve všech základních, středních a základních uměleckých školách i konzervatořích začal školní rok v pondělí 2. září 2024. První volno budou mít školáci o podzimních prázdninách na konci října.
  • Nejčtenější

Deindustrializace Německa začala. Firmy omezují výrobu a mizí ze země

Německo přestává být zemí přívětivou pro podnikání. Kvůli obavám z dopadů tamní energetické politiky rychle narůstá počet firem, které zvažují omezení výroby nebo přesun do zahraničí, ukázal průzkum...

13. září 2024

Překvapený Real Madrid: koncert Swift obnažil chyby rekonstrukce za miliardy

Koncert Taylor Swift byl na delší dobu posledním, který se na známém madridském stadionu Santiaga Bernabéu odehrál. Domovský stánek Realu Madrid, který je označován za nejmodernější současný stadion...

17. září 2024  17:15

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlaky zatím rychleji než 160 km/h nepojedou. Termín se odsouvá

Dvě stě kilometrů za hodinu se mělo v Česku na části hlavních tratí jezdit od ledna příštího roku. V té době totiž začne platit takzvaný výhradní provoz pod evropským zabezpečovačem ETCS (European...

12. září 2024

Evropský autoprůmysl má potíže. VW snížil výrobu, akcie BMW jsou na minimech

Mnohé evropské automobilky se momentálně snaží vypořádat s obrovskou zkouškou týkající se propadu prodejů i nárůstu konkurence ze strany čínských společností. Německý koncern Volkswagen varuje před...

11. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kofole se vrací sudy. Povodňová vlna jich odnesla na dvanáct tisíc

Nápojářská skupina Kofola se pomalu oklepává z ničivých povodní, které se prohnaly Krnovem, Hanušovicemi i Litovlí. Ve všech třech městech má firma své podniky. Nejhorší situace je nyní v krnovském...

19. září 2024  13:01

Záplavy zasáhly i výrobu Sava v Bohumíně, po dezinfekcích stoupá poptávka

Záplavy postihly i bohumínský závod, ve kterém se vyrábí dezinfekční prostředky Savo. Právě po něm je přitom při povodních sháňka, jelikož je vhodné pro dezinfekci zasažených prostor. Firma už...

19. září 2024  14:28,  aktualizováno  15:56

Břeclavský Otis končí s eskalátory, výroba se stěhuje do Číny. Propustí 200 lidí

Břeclavský výrobce výtahů a eskalátorů Otis do konce příštího roku propustí 200 ze současných 250 zaměstnanců. Výrobu eskalátorů přesune americký vlastník do čínské továrny, výrobu a modernizace...

19. září 2024  15:45

Česko potřebuje 25 000 nájemních bytů ročně, konstatoval Summit dostupného bydlení

V Česku by pro zlepšení bytové situace bylo nutné každý rok postavit alespoň 25 tisíc dostupných veřejných nájemních bytů za minimálně sto miliard korun, zaznělo na Summitu dostupného bydlení. To se...

18. září 2024,  aktualizováno  19.9 13:43

Kofole se vrací sudy. Povodňová vlna jich odnesla na dvanáct tisíc

Nápojářská skupina Kofola se pomalu oklepává z ničivých povodní, které se prohnaly Krnovem, Hanušovicemi i Litovlí. Ve všech třech městech má firma své podniky. Nejhorší situace je nyní v krnovském...

19. září 2024  13:01

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Radil jsem bratrovi, aby se neupil a neufetoval, říká Jakub Prachař

Premium Mluví jakoby žertem, ale za svými slovy si stojí. Moderátorovi Liboru Boučkovi to Jakub Prachař občas natře před...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Deindustrializace Německa začala. Firmy omezují výrobu a mizí ze země

Německo přestává být zemí přívětivou pro podnikání. Kvůli obavám z dopadů tamní energetické politiky rychle narůstá...