Matky-podnikatelky nemají možnost určit si druh mateřské. Považují to za diskriminaci a chtějí změnu. Ilustrační foto.

Matky-podnikatelky nemají možnost určit si druh mateřské. Považují to za diskriminaci a chtějí změnu. Ilustrační foto. | foto: David Port, MF DNES

Rodičovská není nemoc, zlobí se podnikatelé

  • 416
Vydělávají dost peněz, platí si povinné pojištění – zdravotní a sociální – přesto nemají nárok vybrat si ze tří variant rodičovského příspěvku jako ostatní. Jsou totiž rodiče-živnostníci, kteří si v devadesáti procentech neplatí jediné dobrovolné pojištění – nemocenské.

Běžným zaměstnancům tento typ pojištění odchází z výplaty automaticky.

Jenomže právě nemocenské pojištění je od ledna tohoto roku, kdy začal platit nový systém vyplácení rodičovského příspěvku, rozhodující v tom, na jakou variantu má rodič nárok. Nemocenskou totiž většina živnostníků nepotřebuje, protože si od lékařů při nemoci nenechávají vypsat neschopenku.

"Kvůli tomu, že jsem živnostnice, mě stát řadí na stejnou úroveň jako dlouhodobě nezaměstnané matky. To považuji za diskriminující," řekla Šárka Jindrová, která má šestnáctiměsíční dceru. Nelíbí se jí, že se pravidla změnila najednou a ona nemá šanci si vybrat rodičovskou, která by jí vyhovovala. A to kvůli neplacení nemocenské.

"Copak je mateřství nemoc? V květnu bude mojí dceři jednadvacet měsíců. Od té doby budu dostávat rodičovský příspěvek 3 800 korun. A to i přesto, že si poctivě platím vše, co musím," dodává Jindrová.

Byla by na rodičovské radši kratší dobu, za to by pobírala měsíčně 7 600 korun. Za paradoxní považuje hlavně to, že když odcházela před třinácti lety ze své první mateřské, dostávala příspěvek od státu 2 200.

Na zákon, který podle ní podnikatele diskriminuje, si stěžovala i u poslanců. S několika dalšími matkami, které jsou v podobné situaci, chce napsat ombudsmanovi. Slibuje si od toho, že ze zákona zmizí podle ní nelogická povinnost platit si nemocenskou.

To se však asi nestane. Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase nejde o diskriminaci a nic měnit nehodlá. "Podnikatelé mají možnost platit si alespoň nejnižší nemocenskou," prohlásil.

Navíc upozorňuje, že z nemocenského pojištění jdou peníze těm, kteří kvůli nemoci nebo mateřství nemohou vydělávat. A ten, kdo si neplatí nemocenskou, nemá nárok na mateřskou a poté si ani nemůže vybrat druh rodičovské.

Nečas nabízí podnikatelům jinou možnost, jak se například k dvouleté variantě a více než jedenácti tisícům korun měsíčně dostanou.

"O rodičovskou si může požádat manžel nebo partner, který si nemocenskou platí. Rodiče se můžou na rodičovské vyměnit a jednou zvolená varianta zůstává," vysvětlil.

Ale ani to se Jindrové nelíbí. Nechápe, proč by měla kvůli tomu, aby mohla být doma s dítětem tři roky a při tom pobírat přes sedm tisíc korun, komplikovaně obcházet zákon.

"A jak to mají řešit matky samoživitelky, nebo ty, které partnery mají, ale i oni jsou podnikatelé, to už nikoho nezajímá," dodala.

Rodičům, kteří plánují rodinu a přitom podnikají, tedy nezbývá nic jiného než si nemocenskou začít platit. Ti, kteří už děti mají, se musí smířit s nejpomalejší variantou rodičovské dovolené.