Středa 21. října 2020, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. října 2020 Brigita

Zákaz koncertů je likvidační pro stovky tisíc lidí, říká největší promotér

  8:00
Dovezl do Česka Rolling Stones či Tinu Turnerovou. Už půl roku však šéf největšího pořadatele kulturních akcí v Česku Live Nation koncerty odkládá. Předseda Asociace hudebního průmyslu ČR Robert Porkert zdůrazňuje, že soukromé subjekty podnikající v kultuře po státu v minulosti nechtěly žádné peníze. Teď společně s dalšími zástupci sektoru, který už více než půl roku stojí na nule, volá po pomoci.

Robert Porkert, šéf českého LiveNation | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Třicítka předních firem podnikajících v oblasti pořádání hromadných kulturních akcí založila Asociaci hudebního průmyslu České republiky. Ta sdružuje organizátory, prodejce lístků, technické firmy zajišťující ozvučení a osvětlení nebo zdravotníky a security i společenská místa a haly pro kulturní akce.

Vláda a úřady po letním rozvolnění opět přistupují k razantním omezením kulturních akcí i shromažďování všeobecně. Přežijete zimu?
Musíme přežít. Otázka je, jak přežijeme. Dlužíme to nejen naší dobré historii, ale i fanouškům. Větší a velké koncerty nikdo nezakázal teď, ty jsou zakázané již od března. V příštích měsících se na tom evidentně nic nezmění. My chápeme, že epidemie covidu-19 je celosvětovou záležitostí. Chápeme i epidemiology, kteří vládám doporučili razantní opatření.

Už v oboru někdo skončil?
Museli jsme se už rozloučit s mnohými kolegy. Část z nich si musela najít jiný zdroj obživy. Část z nich se snaží tlačit tu pomyslnou káru dál, hledají pro koncerty nové termíny, komunikují s fanoušky. Obávám se ale, že mnoho z nich si bude muset najít úplně jiný obor a už nikdy se do kulturní branže nevrátí. Náklady vložené do akcí, které se buď úplně zrušily, nebo přesunuly, jsou přitom obrovské. Někdo si to možná neuvědomuje, ale v živé kultuře u nás pracuje 150 tisíc lidí.

Robert Porkert (55)

  • Absolvent Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, obor 1. stupeň a hudební výchova. V roce 1992 založil společnost Interkoncerts. 
  • Od roku 1993 je promotérem kulturních akcí v Česku a na Slovensku (více než 800 akcí a koncertů). 
  • Do Česka přivezl třeba Rolling Stones, Madonnu, AC/DC, Metallicu, Rammstein, Depeche Mode, Paula McCartneyho, Tinu Turnerovou či Joe Cockera. 
  • V roce 2004 do společnosti Interkoncerts vstoupila globální agentura dnes známá jako Live Nation a on se stal šéfem její části v Česku. 
  • V roce 2020 se Porkert stal předsedou výkonného výboru nově založené Asociace hudebního průmyslu ČR.

Kolik peněz ročně díky nim státu plyne?
Jenom na přímém DPH a vstupech jsou to miliardy. Odhadujeme, že v normálním období bez pandemie se ročně v České republice prodají vstupenky na živou kulturu za 6–7 miliard korun. Na daních od umělců, firem a přidruženém byznysu jsou to stovky milionů pro stát. Často se hovoří o tom, že nějaká sportovní akce podporovaná státem na sebe připoutá přidružená odvětví. Lidé se sjedou na místo a utratí peníze. To všechno platí pro velké hudební akce. Spotřeba je obrovská a plní státní pokladnu. Letos se bohužel státní pokladna pomocí živé kultury nenaplní, ale je v zájmu státu, aby byl tento významný příjem zachován. Prostě by měl investovat.

Sám zdůrazňujete, že se jedná o komerční kulturu. Nadto, stát zavedl programy Anticovid, umělci navíc dostali zvláštní podporu skrz program Covid Kultura.
To však ani zdaleka nestačilo. Na začátku to vypadalo jako nadějný program pro okamžitou pomoc živé kultuře, která byla ze dne na den zastavena a zakázána. Bylo na to vyčleněno 900 milionů, většina z nich se však kvůli špatnému zadání stejně nevyčerpá. Česká vláda vyjednala v Bruselu myslím přes 120 miliard na pomoc ekonomice a nejpostiženějším oborům. Přepravní společnosti, cestovní ruch nebo hoteliérství jsou v krizi, ale nějak, byť omezeně, mohly fungovat. Větší kulturní akce ale stojí úplně, tam je podnikání téměř zcela znemožněno. To je třeba si uvědomit.

Lidé se bez takových akcí na čas dokážou obejít. Nemyslíte si, že se mění i obchodní model živé kultury? Hudba se dříve šířila přes kazety a desky, dneska je to streamovací služba.
Už za starověku platilo, že lidé potřebují mimo práci i hry. V našem případě tím myslím kulturu a zábavu. Představa, že si doma v obýváku pustím hologram a ten mi zahraje písničku na přání, je scestná. Kulturní událost je unikátní svojí jedinečností, tím, že při ní můžete být a s někým ten okamžik sdílet. Tohle virtuální svět nenahradí. Stejně jako DVD nezahubily kina nebo internet tištěné noviny, časopisy. Živá kultura nezmizí. Když ji necháme na čas padnout, ztratí na tom všichni. Rolling Stones nepřijedou na zelenou louku. Česko si za třicet let vybudovalo jméno místa, kam jezdí hudební špičky. Byla by obrovská škoda o tohle přijít.

Co tedy chcete?
Naším cílem je, abychom se při jednání s jednotlivými ministerstvy a potažmo s vládou už nechovali jako solitéři. Aby si vláda uvědomila, že i komerční kultura má problém a její organizátoři vidí věc podobně. My jsme po státu nikdy nechtěli žádnou dotaci, žádnou subvenci, nikdy jsme nepotřebovali pomoc. Naopak stát zjistil, že komerční kultura je pro něj zajímavý příjem. My nechceme nic jiného, než aby nás stát teď podržel, a až se situace zase vrátí k normálu, státu se to vrátí.

Předpokládám, že o tom jednáte s ministerstvem kultury.
Ministerstvo kultury podporuje jenom tu kulturu, která si na sebe nevydělá. Pomoc komerční živé hudbě teď spadla do klína ministerstvu průmyslu a obchodu. My si myslíme, že by to mělo do budoucna řešit ministerstvo kultury. To se k nám, komerčním subjektům, nehlásí. Ačkoli ministr Lubomír Zaorálek se při vypsání první výzvy mediálně hlásil o zásluhy. Jsme toho názoru, že kultura je jen jedna, bez ohledu na to, zda je komerční, či nezisková. Měla by mít jedno ministerstvo, které jí bude pomáhat.

Prymulův dvoutýdenní scénář: stop pro kulturu a zavření druhých stupňů škol

Pomohl vám i resort financí, který snížil DPH na kulturní akce na deset procent.
Ano, ale to platí pro nově prodané lístky, po 1. červenci 2020. Na ty prodané na akce, které se uskuteční nejdříve příští rok, stát vybral víceméně zálohově patnáct procent. Ty vstupenky byly prodány před změnou zákona. Pokud se ale akce neuskuteční, například z důvodu krachu promotéra, stát bude nucen vybrané DPH vrátit v plné výši. My chceme, aby se zdanitelné plnění z prodeje vstupenek posunulo až k datu uskutečnění akce.

Chcete tedy, aby stát vrátil pořadatelům akcí vybrané DPH?
Pro nás je to dlouhodobě přijatelnější varianta. Pomohlo by nám to překlenout tuhle šílenou dobu a stát na konci opět vydělá. Nyní jsme vážně v situaci, kdy mohou mnozí v komerční živé kultuře skončit.

V evropských zemích srovnatelných s Českou republikou je tomu s DPH jinak?
V Polsku je to osm procent, v Německu osm, v Belgii a Švédsku šest, a v Lotyšsku dokonce 0. Hovoří se o tom, že by daň z přidané hodnoty na kulturní akce mohla celoevropsky klesnout až na nulu.

  • Nejčtenější

Nejbohatší Čech celý v černém a roušce. Petr Kellner se ukázal na Twitteru

Nejbohatší Čech a majoritní vlastník společnosti PPF Petr Kellner se ukázal na Twitteru celý v černém a v černé roušce....

Vaříme zadarmo, zoufají si restauratéři. Za rozvoz platí 30 procent

Restauratéři i Svaz obchodu a cestovního ruchu kritizují provize rozvozových firem. Vyzvali je, aby projevili...

Pivo zdarma a panák za půlku. Podniky lákaly na poslední akci před zavřením

České restaurace, bary a hospody se večer snažily na poslední chvíli nalákat hosty před druhým letošním uzavřením....

Máte u nás balíček, píše se v podvodných mailech s logem České pošty

Do mailových schránek přicházejí lidem zprávy, které vypadají jako od České pošty. S podnikem ale nemají nic...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Státy se připravují na nejhorší. Ve velkém se zásobují potravinami

Kvůli koronavirové pandemii mnoho států změnilo způsob uvažování nad vlastními rezervami potravin a ve velkém se...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Jak proklepneme dlužníky? Banky se bojí konce rodných čísel v občankách

Premium Rodné číslo je na rozdíl od jiných údajů, jako je jméno, místo bydliště či číslo občanského průkazu, „trvanlivé“ a...

Lyžaře čekají roušky ve frontách i prázdnější školky. Skipasy nezdraží

Lyžovačky v roušce se bát nemusíte. Zakrýt ústa a nos si ale návštěvníci českých hor budou muset u pokladen, na...

Česká spořitelna převezme české pobočky banky Waldviertler Sparkasse

Česká spořitelna podepsala smlouvu o smlouvě budoucí ohledně převzetí českých poboček rakouské banky Waldviertler...

Generace 60+ objevuje nakupování na internetu, přinutila je pandemie

Digitální služby v Česku využívá stále víc lidí, pandemie nárůst urychlila. Přibývá také seniorů, kteří pravidelně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...