RM-Systém se změní na burzu, chce klienty z ciziny

  2:06aktualizováno  2:06
Větší zájem zahraničních investorů, nové produkty a alespoň mírnou přetahovanou s pražskou burzou. To je budoucnost, kterou si od nedobrovolné změny z mimoburzovního trhu na klasickou burzu slibuje společnost RM-Systém, jež více než patnáct let organizuje obchod s akciemi pro malé investory.

RM-Systém. | foto: Kateřina ČernáiDNES.cz

Změna vyplývá z evropské směrnice MiFID, kterou schválil parlament a jež mění podmínky fungování českého kapitálového trhu. Kromě větší ochrany lidem při investování přináší například také povinnost RM-Systému (RM-S) přeměnit svou formu na burzu.

Co to bude znamenat pro firmu, která náleží do finanční skupiny Fio Romualda Kopúna a Petra Marsy? Podle marketingového šéfa RM-Systému Jiřího Vodičky by mohla nálepka "burza" přilákat hlavně zahraniční investory.

"V kolonce burzy se prostě u Česka objeví číslovka dvě. A velcí zahraniční obchodníci se začnou rozmýšlet, zda se jim vyplatí nabízet svým klientům české akcie přes nás, nebo přes pražskou burzu," tvrdí Vodička.

Pokud by se takový scénář vyplnil, mohlo by dojít k nárůstu obchodů na RM-Systému a k přitáhnutí dalších klientů. Mluvčí Burzy cenných papírů Praha Jiří Kovařík o tom pochybuje.

"Nevím, proč by to zahraniční obchodníci dělali. Trh RM-S je pro zahraniční klienty velmi malý a nelikvidní," dodává s tím, že obě firmy vedle sebe prakticky fungují jako burzy již řadu let. Rozdíl je v jejich velikosti.

Dnes se na RM-Systému obchoduje přibližně s půl procentem z celkového objemu obchodů s cennými papíry v Česku, zbytek připadá na pražskou burzu. Přesto obnášely prodeje a nákupy uskutečněné přes RM-S loni více než osm miliard korun. A číslo by se mělo zvyšovat.

"Zájem drobných investorů mírně roste i přes nepříznivý vývoj na akciových trzích," říká Vodička. Firma proto také uvažuje o rozšíření nabídky možností, kam mohou lidé investovat.

"Uvažujeme o nabídce různých investičních certifikátů včetně komodit," dodává Vodička. Zároveň přiznává, že je RM-Systém při jejich zavádění opatrný.

"Není problém zavést certifikát na ropu. Ale když její cena prudce klesne, lidé pak obvykle nechtějí vidět chybu u sebe, ale u toho, kdo jim takovou investici nabídl," dodává.

S přeměnou RM-S na klasickou burzu přijdou drobní investoři o výsadu přímo na trhu obchodovat. Budou muset použít prostředníka. Podle Vodičky se teď určuje hranice, která je rozdělí na profesionální a začínající.

Sami budou moci obchodovat jen ti zkušenější investoři. O jejich rozdělení rozhodne počet a objem uskutečněných obchodů. RM-Systém by měl jako burza fungovat od Nového roku, o změně svého názvu zatím neuvažuje.

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Internet zaplavují falešné e-shopy. Zboží nepošlou a z karty strhnou víc

Ilustrační snímek

Po předváděcích akcích a energetických aukcích upozorňuje Česká obchodní inspekce (ČOI) na další bobtnající problém -...

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Najdete na iDNES.cz