Řidička autobusu? Ženy čím dál častěji dobývají profesi spjatou s muži

  5:01aktualizováno  5:01
Řidička autobusu, tedy profese, s níž má většina lidí spjaté spíše muže, je stále častější. Ovládání moderních vozů je totiž snadné skoro jako řízení osobního auta. Do budoucna navíc podíl žen-řidiček podle odborníků poroste. Dopravci si přitom jejich práci pochvalují.

Řidička autobusu Hana Jakubcová | foto:  Dan Materna, MAFRA

Hana Jakubcová zkusila v životě spousty profesí, ale nakonec ji před rokem přemluvil kamarád, ať si zkusí udělat řidičský průkaz pro autobus. Od června pravidelně vozí cestující na lince společnosti Arriva v okolí Černošic u Prahy.

„Je to v podstatě stejné jako řídit osobní auto. Lidé reagují velmi hezky, i když občas slyším překvapené cestující, že řídí ženská. Jezdím na takové lince, kde už v podstatě každého znám,“ pochvaluje si Jakubcová novou profesi.

Podobných příběhů v Česku bude přibývat. Dlouho výhradně mužská profese začíná totiž přitahovat i ženy. Za posledních pět let počet držitelek řidičského oprávnění skupiny D stoupl podle statistik Ministerstva dopravy o pětinu, na 1543.

Zájem je přitom také mezi dopravci, kteří jsou se ženami za volantem spokojení. Zmíněná Arriva jich zaměstnává už tři desítky. „S řidičkami je výborná spolupráce, v jednotlivých provozech vycházejí s muži-řidiči dobře. Jsme s nimi velmi spokojeni a do budoucna chceme jejich počet zvyšovat,“ říká Ivo Novotný, personální a marketingový ředitel Arriva Transport.

Podobný počet řidiček autobusu pracuje například v pražském Dopravním podniku. „Ženy pracují na této pozici stejně kvalitně jako jejich mužští kolegové,“ řekl mluvčí Dopravního podniku Jiří Štábl.

Podstatně více žen v současnosti řídí tramvaje, Dopravní podnik v Praze jich zaměstnává 200. Naopak žádná není v metru, i když zájem o takovou práci měly. Nesplnily však předpoklady, které stanovuje vyhláška a zákon o drahách.

Řidičský průkaz na autobus stojí řádově desítky tisíc korun. Záleží na tom, zda řidička už má rovněž oprávnění na řízení nákladního auta.

Podle Martina Felixe, mluvčího sdružení autodopravců Česmad Bohemia, bude žen za volantem autobusů přibývat podobně jako v západní Evropě, kde je podíl žen-řidiček větší. „Řízení dnešních moderních vozidel není nijak fyzicky náročné a dá se přirovnat bez nadsázky k řízení osobního auta. Řidičů je potřeba stále více,“ vysvětlil Felix.

Pro ženy za volantem mluví fakt, že u autobusů jim jde podstatně snáze skloubit práci s rodinným životem. To jde hůře za volantem kamionu, přesto například řidičský průkaz na nákladní auto s návěsem má více než osm stovek žen.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Rádio Penny hraje hudbu, aby lidé víc nakupovali. Tajně i pro zaměstnance

Tým rádia Penny tvoří celkem 10 lidí. Ti se kvůli práci přestěhovali z Česka do...

Přesně před třemi lety, 18. února 2016, začalo vysílat Rádio Penny live. Svého času šlo o jedinou českou stanici, která...

Ukážeme vám cestu, říká šéf Googlu. A slibuje, že soukromí uživatelů pohlídá

Šéf společnosti Google Sundar Pichai.

Společnost Google v mnoha oblastech určuje směr, kterým se začne hýbat Země. „Technologie se dál rozvíjejí v oblastech...

Potravinové peklo 2018. Plesnivé salámy i chléb s kusem dřeva

Salám s nakladenými vajíčky much z obchodu "Můj obchod" v Holešově.

Přes 100 milionů korun rozdala loni Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) na pokutách za hříšné potraviny,...

Najdete na iDNES.cz