Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 28. listopadu 2022 René

Řezníčková: Pracuji. Nemusím, ale baví mě to

  11:44
Je v pozici, která je snem řady žen: nemusí pracovat a může zůstat doma. Přesto má ve svých čtyřiačtyřiceti letech pracovní dráhu, kterou jí naopak může závidět každá žena toužící po úspěchu.

Zuzana Řezníčková, toho času viceprezidentka pro prodej a marketing Českých aerolinií, se vzdala místa ve vedení Eurotelu a odešla pracovat pro exministra obrany Jaroslava Tvrdíka do čela ČSA.

Vede část aerolinek, která se stará o to, kam se bude létat, kolik budou stát letenky, jak mají vypadat letadla - až po to, jak daleko od sebe mají být sedačky.

Řezníčková vystudovala chemii
Pardubická rodačka Řezníčková sice chvíli po vystudování analytické a fyzikální chemie na Vysoké škole chemicko-technologické pracovala v laboratoři výzkumného ústavu, ale po mateřské dovolené se tam už nevrátila.

České aerolinie jsou jejím třetím porevolučním zaměstnavatelem. Strmou kariéru začala ve společnosti Master Foods. Její druhou štací byl Eurotel.

"Už jsem začala mít pocit, že nepřicházejí žádné výzvy. Když se dostanu do fáze, kdy práce začíná být rutina, přestane mě to bavit," vysvětluje změny zaměstnání.

V Eurotelu proslula propouštěním
V Eurotelu měla srovnat do latě oddělení prodeje. "První čtyři měsíce pro mě byly nejtěžší," říká Řezníčková, která v telekomunikační firmě proslula i nepopulárními kroků, například propouštěním.

Její postup se ukázal jako správný, prodej šel nahoru a z Eurotelu nakonec odcházela po pěti a půl letech z pozice výkonné ředitelky pro prodej.

Její změny práce měly vždy stejný nebo velmi podobný scénář. Novou práci našla personální agentura, která hledá vhodné lidi na určité pozice.

Tak se ocitla i v Českých aeroliniích, kam vedle několika svých armádních kolegů Tvrdík přijal i lidi, kteří nemají žádnou vazbu na jeho bývalé působiště.

Pracovat nemusí, ale doma sedět nehodlá
Stavu, že pracovat už nemusí, Zuzana Řezníčková dosáhla okolo roku 1996.

"To ovšem nebyla ani tak zásluha moje, jako spíše mého muže," říká Řezníčková.
Její manžel má projekční kancelář a po útlumu v začátku devadesátých let se mu začalo dařit. Je natolik vytížený, že ani vysoké pracovní nasazení jeho ženy mu nevadí. "Řekla bych, že nám tento způsob života vzájemně vyhovuje," míní Řezníčková.

Doma ji nedrží žádné malé dítě, synovi už je osmnáct let a na modelech jiných žen si ověřila, že život v domácnosti pro ni není. "Do práce chodit chci a zůstat doma mě už nenapadlo asi dva roky," říká.

Někdy měla chuť se vším "praštit"
I v průběhu práce pro Eurotel bylo několik chvil, kdy uvažovala, že odejde. "Dokonce jsem přemýšlela o tom, jestli by nebylo lepší zůstat doma, ale vždy v kritické chvíli mi byla nabídnuta jiná pozice," popisuje svůj kariérní postup. Nakonec se propracovala až do užšího týmu bývalého generálního ředitele Eurotelu Terrence Valeského.

"Získala si jeho důvěru. Je velký diplomat. Nikdy nešla do konfliktu přímo. Při důležitých věcech napřed informovala kolegy a ti ji pak na rozhodujícím jednání podpořili, protože její návrh znali a nebyli překvapeni," vzpomíná bývalá kolegyně z Eurotelu.

Tvrdík ji k nástupu přemlouval
Výš už nebylo kam stoupat, a tak kývla na nabídku Jaroslava Tvrdíka. Osobně s ní vedl některé rozhovory a stál o ni tolik, že ji k nástupu do firmy spíše přemlouval. Podle Řezníčkové byl přechod z tržně fungujícího Eurotelu do osmdesát let zaběhnutého kolosu ČSA trochu kulturní šok.

"Šok to byl hlavně pro ty, kteří s ní nepřišli," říká Kamil Čermák, který nastoupil k Řezníčkové z Českého Telecomu. "Trvá na výsledku a výkonu a moc nedbá na lidské zázemí, zákulisní i jiné vztahy a intriky ji nezajímají," říká Čermák.

Na odstup od lidí vzpomíná i kolegyně z Eurotelu. "Třeba od přímých prodejců si držela zbytečně velký odstup, a měla tak pověst velmi razantní dámy až sekernice," vzpomíná.

Pracuje víc, než si představovala
Od nástupu v Českých aeroliniích sice věnuje práci trochu více času, než si původně představovala, ale snaží se najít si i čas pro sebe. Doby, kdy denně dojížděla z Pardubic do Prahy do práce, už jsou pryč. Teď je v Praze od pondělí do pátku a domů jezdí jen na víkendy.

"Zbývají mi tak jen čtyři večery, z toho tak dva zabiji chtě nechtě pracovní večeří a zbývající jsem ráda, když si zajdu zacvičit nebo si přečtu knížku," říká Řezníčková.
Televizi podle svých slov už nemá sílu sledovat, vstupenky na koncerty, které dostane, většinou rozdá.

Když je ve stresu, kupuje boty
Když si potřebuje udělat radost nebo se odreagovat, vyrazí na nákup bot. "To chodím vždy, když mám velký stres. Nebo si ještě kupuji parfémy," říká Řezníčková s úsměvem.

Když si chce zasportovat, vyrazí na golf. To je její společná vášeň s manželem. Kromě golfu jezdí na podzim každoročně odpočívat na Floridu.  V zimě si celá rodina i s osmnáctiletým synem jezdí pravidelně zalyžovat do Dolomit.

Tchyně budu hrozná, říká
Na syna, který nyní studuje gymnázium, je patřičně hrdá a, jak tvrdí, bude z ní skvělá babička, ale strašná tchyně. "Jsem hrozně náročná a věřím, že jsem vychovala nejlepšího syna pod sluncem. Proto si myslím, že si ho žádná nezaslouží," říká s úsměvem Řezníčková.

Po Praze jezdí kabrioletem
Metrem jela už hodně dávno, nevzpomene si, kdy to bylo naposledy.

"Ale minulý víkend jsem jela v Pardubicích trolejbusem. Poté, co manžel ztratil přichystané lístky, jsem byla dostatečně hrdá na to, že se dají koupit i u řidiče," vzpomíná pobaveně. Dnes jezdí ve služebním audi, které pořídil Tvrdík celému manažerskému týmu.

Vlastní kabriolet Mercedes SLK. "Manžel mi chtěl koupit auto, tak jsem mu řekla, ať k něčemu vypadá. Dal mi vybrat ze tří kabrioletů a vybrala jsem si tento," vzpomíná Řezníčková.

Dotazník Zuzany Řezníčkové

* Cítíte v byznysu jako žena nějaké výhody či nevýhody?
Ani výhody, ani nevýhody. Tam, kde se pohybuji nemám pocit, že to pomáhá. I když si někteří myslí opak.
* Jak hospodaříte s časem?
Teď špatně. Ne vždy se mi podaří dodržet naplánované pracovní časy a pak to má dopad i na soukromou část dne.
* Jak hospodaříte s penězi?
Také špatně. Nikdy jsem to neřešila, moc se jimi nezabývám.
* Jak se připravujete na strategická rozhodnutí?
* Jak se připravujete na strategická rozhodnutí?
Ráda důkladně. Pokud je to možné mám ráda detailní analýzy. Strategická rozhodnutí by neměla být dělána na rychlo bez přípravy.
* Jak dosáhnout cíle při obchodním jednání?
Na to jsou psaná pravidla. Jedna z věcí je nejen mluvit a prodávat, ale i poslouchat. Včas odhadnout šance. Zariskovat. Předejít některým otázkám.
* Co nejlépe platí na podřízené?
Konzistentnost. Aby vždy věděli, co ode mě mohou očekávat.
* Nejzajímavější setkání v životě
To je těžké. Setkávám se s takovým množstvím zajímavých lidí, že vybrat jednoho by nebylo spravedlivé
* Nejtěžší okamžik kariéry
Přestup do Eurotelu a první čtyři měsíce v něm.

Autoři: ,

ZANIKLÉ TRATĚ: Freiberská dráha vozila přes Moldavu uhlí do Saska

  • Nejčtenější

Česku, Maďarsku i Rumunsku hrozí měnová krize, varuje Nomura

České republice, Maďarsku a Rumunsku hrozí v příštím roce měnová krize, a to kvůli rostoucím rozpočtovým a vnějším...

Kontejnerová přeprava v krizi. Padá spotřebitelská poptávka a není co vozit

Globální kontejnerová doprava čelí po několikaměsíční pandemii nemoci covid-19 dalším problémům. Ty jsou ale zcela...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krize bude delší než jednu sezonu. Může nastartovat změnu, říká sociolog Prokop

Premium Česko drtí inflace a stále víc Čechů se kvůli zdražování uskrovňuje. Sociolog Daniel Prokop v rozhovoru pro MF DNES...

Skleník musí být pro rostliny jako nebe, říká český rajčatový král

Ředitel projektu Naše rajče Lukáš Rázl se pyšní tím, že jako jediný v zemi bude přes zimu pěstovat rajčata ve stejném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vězení jako nebe. Holmesovou čeká za miliardové podvody zajímavá věznice

Premium Na Elisabeth Holmesovou, kterou soud za podvody ve zdravotnickém startupu Theranos poslal na jedenáct let za mříže,...

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Premium Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Poté, co se vyrojil Řezník, jsme v podstatě mainstream, říkají Morčata na útěku

Premium Místo ženy se v hitu od Mandrage hledá děda a ve známé písni Richarda Müllera o tom, že kvůli poruše výtahu musí jít...

KVÍZ: Energetika je téma číslo jedna. Ověřte si, co o ní víte

Snad nikdy v minulosti neřešili Češi tolik megawatthodiny, plynovody, tankery či jaderné bloky. Dokud byly energie...

Vydaných platebních karet přibylo, stoupl i počet transakcí, říká statistika

Počet vydaných platebních karet v ČR stoupl za tři čtvrtletí letošního roku meziročně o 400 000 na 13,65 milionu. Z...

Najít kvalitní účetní je zázrak. Firmy spoléhají na reference, říká průzkum

Mít dobrou účetní je pro blaho firmy zásadní, její chyby však mohou snadno vyústit i v insolvenci. Manažeři si ale...

Keňa se topí v moři textilního odpadu. Použité oblečení slouží i jako obživa

Ve většině afrických zemí odpadové hospodářství příliš nefunguje. Problémem však nejsou pouze plasty. Africké země...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Metro v plamenech. Londýnská tragédie odhalila nový fyzikální jev

Metro patří k nejbezpečnějším dopravním prostředkům na světě. Přesto ani jemu se nevyhnou nehody s desítkami mrtvých....

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...