Řezníčková: Pracuji. Nemusím, ale baví mě to

  11:44aktualizováno  11:44
Je v pozici, která je snem řady žen: nemusí pracovat a může zůstat doma. Přesto má ve svých čtyřiačtyřiceti letech pracovní dráhu, kterou jí naopak může závidět každá žena toužící po úspěchu.

Zuzana Řezníčková, toho času viceprezidentka pro prodej a marketing Českých aerolinií, se vzdala místa ve vedení Eurotelu a odešla pracovat pro exministra obrany Jaroslava Tvrdíka do čela ČSA.

Vede část aerolinek, která se stará o to, kam se bude létat, kolik budou stát letenky, jak mají vypadat letadla - až po to, jak daleko od sebe mají být sedačky.

Řezníčková vystudovala chemii
Pardubická rodačka Řezníčková sice chvíli po vystudování analytické a fyzikální chemie na Vysoké škole chemicko-technologické pracovala v laboratoři výzkumného ústavu, ale po mateřské dovolené se tam už nevrátila.

České aerolinie jsou jejím třetím porevolučním zaměstnavatelem. Strmou kariéru začala ve společnosti Master Foods. Její druhou štací byl Eurotel.

"Už jsem začala mít pocit, že nepřicházejí žádné výzvy. Když se dostanu do fáze, kdy práce začíná být rutina, přestane mě to bavit," vysvětluje změny zaměstnání.

V Eurotelu proslula propouštěním
V Eurotelu měla srovnat do latě oddělení prodeje. "První čtyři měsíce pro mě byly nejtěžší," říká Řezníčková, která v telekomunikační firmě proslula i nepopulárními kroků, například propouštěním.

Její postup se ukázal jako správný, prodej šel nahoru a z Eurotelu nakonec odcházela po pěti a půl letech z pozice výkonné ředitelky pro prodej.

Její změny práce měly vždy stejný nebo velmi podobný scénář. Novou práci našla personální agentura, která hledá vhodné lidi na určité pozice.

Tak se ocitla i v Českých aeroliniích, kam vedle několika svých armádních kolegů Tvrdík přijal i lidi, kteří nemají žádnou vazbu na jeho bývalé působiště.

Pracovat nemusí, ale doma sedět nehodlá
Stavu, že pracovat už nemusí, Zuzana Řezníčková dosáhla okolo roku 1996.

"To ovšem nebyla ani tak zásluha moje, jako spíše mého muže," říká Řezníčková.
Její manžel má projekční kancelář a po útlumu v začátku devadesátých let se mu začalo dařit. Je natolik vytížený, že ani vysoké pracovní nasazení jeho ženy mu nevadí. "Řekla bych, že nám tento způsob života vzájemně vyhovuje," míní Řezníčková.

Doma ji nedrží žádné malé dítě, synovi už je osmnáct let a na modelech jiných žen si ověřila, že život v domácnosti pro ni není. "Do práce chodit chci a zůstat doma mě už nenapadlo asi dva roky," říká.

Někdy měla chuť se vším "praštit"
I v průběhu práce pro Eurotel bylo několik chvil, kdy uvažovala, že odejde. "Dokonce jsem přemýšlela o tom, jestli by nebylo lepší zůstat doma, ale vždy v kritické chvíli mi byla nabídnuta jiná pozice," popisuje svůj kariérní postup. Nakonec se propracovala až do užšího týmu bývalého generálního ředitele Eurotelu Terrence Valeského.

"Získala si jeho důvěru. Je velký diplomat. Nikdy nešla do konfliktu přímo. Při důležitých věcech napřed informovala kolegy a ti ji pak na rozhodujícím jednání podpořili, protože její návrh znali a nebyli překvapeni," vzpomíná bývalá kolegyně z Eurotelu.

Tvrdík ji k nástupu přemlouval
Výš už nebylo kam stoupat, a tak kývla na nabídku Jaroslava Tvrdíka. Osobně s ní vedl některé rozhovory a stál o ni tolik, že ji k nástupu do firmy spíše přemlouval. Podle Řezníčkové byl přechod z tržně fungujícího Eurotelu do osmdesát let zaběhnutého kolosu ČSA trochu kulturní šok.

"Šok to byl hlavně pro ty, kteří s ní nepřišli," říká Kamil Čermák, který nastoupil k Řezníčkové z Českého Telecomu. "Trvá na výsledku a výkonu a moc nedbá na lidské zázemí, zákulisní i jiné vztahy a intriky ji nezajímají," říká Čermák.

Na odstup od lidí vzpomíná i kolegyně z Eurotelu. "Třeba od přímých prodejců si držela zbytečně velký odstup, a měla tak pověst velmi razantní dámy až sekernice," vzpomíná.

Pracuje víc, než si představovala
Od nástupu v Českých aeroliniích sice věnuje práci trochu více času, než si původně představovala, ale snaží se najít si i čas pro sebe. Doby, kdy denně dojížděla z Pardubic do Prahy do práce, už jsou pryč. Teď je v Praze od pondělí do pátku a domů jezdí jen na víkendy.

"Zbývají mi tak jen čtyři večery, z toho tak dva zabiji chtě nechtě pracovní večeří a zbývající jsem ráda, když si zajdu zacvičit nebo si přečtu knížku," říká Řezníčková.
Televizi podle svých slov už nemá sílu sledovat, vstupenky na koncerty, které dostane, většinou rozdá.

Když je ve stresu, kupuje boty
Když si potřebuje udělat radost nebo se odreagovat, vyrazí na nákup bot. "To chodím vždy, když mám velký stres. Nebo si ještě kupuji parfémy," říká Řezníčková s úsměvem.

Když si chce zasportovat, vyrazí na golf. To je její společná vášeň s manželem. Kromě golfu jezdí na podzim každoročně odpočívat na Floridu.  V zimě si celá rodina i s osmnáctiletým synem jezdí pravidelně zalyžovat do Dolomit.

Tchyně budu hrozná, říká
Na syna, který nyní studuje gymnázium, je patřičně hrdá a, jak tvrdí, bude z ní skvělá babička, ale strašná tchyně. "Jsem hrozně náročná a věřím, že jsem vychovala nejlepšího syna pod sluncem. Proto si myslím, že si ho žádná nezaslouží," říká s úsměvem Řezníčková.

Po Praze jezdí kabrioletem
Metrem jela už hodně dávno, nevzpomene si, kdy to bylo naposledy.

"Ale minulý víkend jsem jela v Pardubicích trolejbusem. Poté, co manžel ztratil přichystané lístky, jsem byla dostatečně hrdá na to, že se dají koupit i u řidiče," vzpomíná pobaveně. Dnes jezdí ve služebním audi, které pořídil Tvrdík celému manažerskému týmu.

Vlastní kabriolet Mercedes SLK. "Manžel mi chtěl koupit auto, tak jsem mu řekla, ať k něčemu vypadá. Dal mi vybrat ze tří kabrioletů a vybrala jsem si tento," vzpomíná Řezníčková.

Dotazník Zuzany Řezníčkové

* Cítíte v byznysu jako žena nějaké výhody či nevýhody?
Ani výhody, ani nevýhody. Tam, kde se pohybuji nemám pocit, že to pomáhá. I když si někteří myslí opak.
* Jak hospodaříte s časem?
Teď špatně. Ne vždy se mi podaří dodržet naplánované pracovní časy a pak to má dopad i na soukromou část dne.
* Jak hospodaříte s penězi?
Také špatně. Nikdy jsem to neřešila, moc se jimi nezabývám.
* Jak se připravujete na strategická rozhodnutí?
* Jak se připravujete na strategická rozhodnutí?
Ráda důkladně. Pokud je to možné mám ráda detailní analýzy. Strategická rozhodnutí by neměla být dělána na rychlo bez přípravy.
* Jak dosáhnout cíle při obchodním jednání?
Na to jsou psaná pravidla. Jedna z věcí je nejen mluvit a prodávat, ale i poslouchat. Včas odhadnout šance. Zariskovat. Předejít některým otázkám.
* Co nejlépe platí na podřízené?
Konzistentnost. Aby vždy věděli, co ode mě mohou očekávat.
* Nejzajímavější setkání v životě
To je těžké. Setkávám se s takovým množstvím zajímavých lidí, že vybrat jednoho by nebylo spravedlivé
* Nejtěžší okamžik kariéry
Přestup do Eurotelu a první čtyři měsíce v něm.

Autoři: ,

Nejčtenější

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Nejplastovější máte padáka. Tesco vyřadí výrobky, které přehánějí balení

ilustrační snímek

Společnost Tesco slíbila, že zintenzivní své úsilí v boji proti plastům na jedno použití. Jedním z opatření, které...

Další z rubriky

Firmy dostanou dvojnásobek Ukrajinců, rozhodla vláda. Stále málo, míní Dlouhý

Ilustrační snímek

Od 1. září se bude postupně zvyšovat kvóta pro příjem kvalifikovaných pracovníků z Ukrajiny. Z nynějších 19 600 lidí...

Za výplatu 112 litrů tuzemáku. Cena alkoholu roste úměrně se mzdou

Alkohol (ilustrační foto)

I když Češi pořád pijí nadprůměrně, spotřeba alkoholu v Česku klesá. Z jedné výplaty si pořídí 112 litrů lahví rumu,...

Peking oznámil nová cla. Vyhněte se Číně, vyzval Trump firmy

Donald Trump na summitu G20 v Argentině (2. 12. 2018)

Páteční večer rozvířila přestřelka mezi USA a Čínou. Peking nejprve oznámil nová cla na americké zboží ve výši 75...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz