Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Řezníčková: Pracuji. Nemusím, ale baví mě to

  11:44
Je v pozici, která je snem řady žen: nemusí pracovat a může zůstat doma. Přesto má ve svých čtyřiačtyřiceti letech pracovní dráhu, kterou jí naopak může závidět každá žena toužící po úspěchu.

Zuzana Řezníčková, toho času viceprezidentka pro prodej a marketing Českých aerolinií, se vzdala místa ve vedení Eurotelu a odešla pracovat pro exministra obrany Jaroslava Tvrdíka do čela ČSA.

Vede část aerolinek, která se stará o to, kam se bude létat, kolik budou stát letenky, jak mají vypadat letadla - až po to, jak daleko od sebe mají být sedačky.

Řezníčková vystudovala chemii
Pardubická rodačka Řezníčková sice chvíli po vystudování analytické a fyzikální chemie na Vysoké škole chemicko-technologické pracovala v laboratoři výzkumného ústavu, ale po mateřské dovolené se tam už nevrátila.

České aerolinie jsou jejím třetím porevolučním zaměstnavatelem. Strmou kariéru začala ve společnosti Master Foods. Její druhou štací byl Eurotel.

"Už jsem začala mít pocit, že nepřicházejí žádné výzvy. Když se dostanu do fáze, kdy práce začíná být rutina, přestane mě to bavit," vysvětluje změny zaměstnání.

V Eurotelu proslula propouštěním
V Eurotelu měla srovnat do latě oddělení prodeje. "První čtyři měsíce pro mě byly nejtěžší," říká Řezníčková, která v telekomunikační firmě proslula i nepopulárními kroků, například propouštěním.

Její postup se ukázal jako správný, prodej šel nahoru a z Eurotelu nakonec odcházela po pěti a půl letech z pozice výkonné ředitelky pro prodej.

Její změny práce měly vždy stejný nebo velmi podobný scénář. Novou práci našla personální agentura, která hledá vhodné lidi na určité pozice.

Tak se ocitla i v Českých aeroliniích, kam vedle několika svých armádních kolegů Tvrdík přijal i lidi, kteří nemají žádnou vazbu na jeho bývalé působiště.

Pracovat nemusí, ale doma sedět nehodlá
Stavu, že pracovat už nemusí, Zuzana Řezníčková dosáhla okolo roku 1996.

"To ovšem nebyla ani tak zásluha moje, jako spíše mého muže," říká Řezníčková.
Její manžel má projekční kancelář a po útlumu v začátku devadesátých let se mu začalo dařit. Je natolik vytížený, že ani vysoké pracovní nasazení jeho ženy mu nevadí. "Řekla bych, že nám tento způsob života vzájemně vyhovuje," míní Řezníčková.

Doma ji nedrží žádné malé dítě, synovi už je osmnáct let a na modelech jiných žen si ověřila, že život v domácnosti pro ni není. "Do práce chodit chci a zůstat doma mě už nenapadlo asi dva roky," říká.

Někdy měla chuť se vším "praštit"
I v průběhu práce pro Eurotel bylo několik chvil, kdy uvažovala, že odejde. "Dokonce jsem přemýšlela o tom, jestli by nebylo lepší zůstat doma, ale vždy v kritické chvíli mi byla nabídnuta jiná pozice," popisuje svůj kariérní postup. Nakonec se propracovala až do užšího týmu bývalého generálního ředitele Eurotelu Terrence Valeského.

"Získala si jeho důvěru. Je velký diplomat. Nikdy nešla do konfliktu přímo. Při důležitých věcech napřed informovala kolegy a ti ji pak na rozhodujícím jednání podpořili, protože její návrh znali a nebyli překvapeni," vzpomíná bývalá kolegyně z Eurotelu.

Tvrdík ji k nástupu přemlouval
Výš už nebylo kam stoupat, a tak kývla na nabídku Jaroslava Tvrdíka. Osobně s ní vedl některé rozhovory a stál o ni tolik, že ji k nástupu do firmy spíše přemlouval. Podle Řezníčkové byl přechod z tržně fungujícího Eurotelu do osmdesát let zaběhnutého kolosu ČSA trochu kulturní šok.

"Šok to byl hlavně pro ty, kteří s ní nepřišli," říká Kamil Čermák, který nastoupil k Řezníčkové z Českého Telecomu. "Trvá na výsledku a výkonu a moc nedbá na lidské zázemí, zákulisní i jiné vztahy a intriky ji nezajímají," říká Čermák.

Na odstup od lidí vzpomíná i kolegyně z Eurotelu. "Třeba od přímých prodejců si držela zbytečně velký odstup, a měla tak pověst velmi razantní dámy až sekernice," vzpomíná.

Pracuje víc, než si představovala
Od nástupu v Českých aeroliniích sice věnuje práci trochu více času, než si původně představovala, ale snaží se najít si i čas pro sebe. Doby, kdy denně dojížděla z Pardubic do Prahy do práce, už jsou pryč. Teď je v Praze od pondělí do pátku a domů jezdí jen na víkendy.

"Zbývají mi tak jen čtyři večery, z toho tak dva zabiji chtě nechtě pracovní večeří a zbývající jsem ráda, když si zajdu zacvičit nebo si přečtu knížku," říká Řezníčková.
Televizi podle svých slov už nemá sílu sledovat, vstupenky na koncerty, které dostane, většinou rozdá.

Když je ve stresu, kupuje boty
Když si potřebuje udělat radost nebo se odreagovat, vyrazí na nákup bot. "To chodím vždy, když mám velký stres. Nebo si ještě kupuji parfémy," říká Řezníčková s úsměvem.

Když si chce zasportovat, vyrazí na golf. To je její společná vášeň s manželem. Kromě golfu jezdí na podzim každoročně odpočívat na Floridu.  V zimě si celá rodina i s osmnáctiletým synem jezdí pravidelně zalyžovat do Dolomit.

Tchyně budu hrozná, říká
Na syna, který nyní studuje gymnázium, je patřičně hrdá a, jak tvrdí, bude z ní skvělá babička, ale strašná tchyně. "Jsem hrozně náročná a věřím, že jsem vychovala nejlepšího syna pod sluncem. Proto si myslím, že si ho žádná nezaslouží," říká s úsměvem Řezníčková.

Po Praze jezdí kabrioletem
Metrem jela už hodně dávno, nevzpomene si, kdy to bylo naposledy.

"Ale minulý víkend jsem jela v Pardubicích trolejbusem. Poté, co manžel ztratil přichystané lístky, jsem byla dostatečně hrdá na to, že se dají koupit i u řidiče," vzpomíná pobaveně. Dnes jezdí ve služebním audi, které pořídil Tvrdík celému manažerskému týmu.

Vlastní kabriolet Mercedes SLK. "Manžel mi chtěl koupit auto, tak jsem mu řekla, ať k něčemu vypadá. Dal mi vybrat ze tří kabrioletů a vybrala jsem si tento," vzpomíná Řezníčková.

Dotazník Zuzany Řezníčkové

* Cítíte v byznysu jako žena nějaké výhody či nevýhody?
Ani výhody, ani nevýhody. Tam, kde se pohybuji nemám pocit, že to pomáhá. I když si někteří myslí opak.
* Jak hospodaříte s časem?
Teď špatně. Ne vždy se mi podaří dodržet naplánované pracovní časy a pak to má dopad i na soukromou část dne.
* Jak hospodaříte s penězi?
Také špatně. Nikdy jsem to neřešila, moc se jimi nezabývám.
* Jak se připravujete na strategická rozhodnutí?
* Jak se připravujete na strategická rozhodnutí?
Ráda důkladně. Pokud je to možné mám ráda detailní analýzy. Strategická rozhodnutí by neměla být dělána na rychlo bez přípravy.
* Jak dosáhnout cíle při obchodním jednání?
Na to jsou psaná pravidla. Jedna z věcí je nejen mluvit a prodávat, ale i poslouchat. Včas odhadnout šance. Zariskovat. Předejít některým otázkám.
* Co nejlépe platí na podřízené?
Konzistentnost. Aby vždy věděli, co ode mě mohou očekávat.
* Nejzajímavější setkání v životě
To je těžké. Setkávám se s takovým množstvím zajímavých lidí, že vybrat jednoho by nebylo spravedlivé
* Nejtěžší okamžik kariéry
Přestup do Eurotelu a první čtyři měsíce v něm.

Autoři: ,

Praha obnovila letecké spojení s Pekingem

  • Nejčtenější

Počet krádeží v německých obchodech roste. Stále častější jsou i násilné gangy

Každý den přijdou obchody v Německu o tisíce kusů zboží, za které zákazníci nezaplatili. Nová studie ukazuje, že počet krádeží navíc stále roste a přibližně čtvrtina pachatelů si počíná organizovaně....

9. července 2024

Hranaté hamburgery míří do Česka. Wendy’s už nabírá franšízanty

Na český trh vstoupí další světový řetězec s rychlým občerstvením Wendy’s. Od roku 2023 se jedná už o třetí globální značku nabízející převážně hamburgery, která otevře pobočku v Česku. Součástí...

9. července 2024  14:53

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z 8,5 hektarů zásobuje farmář půl roku jahodami celou republiku

Na to, že jahody na pultech obchodů už nejsou jenom sezonní záležitostí, která trvá šest týdnů před prázdninami, ale že si české jahody můžou zákazníci dopřát od konce dubna až skoro do začátku...

8. července 2024

Zaoceánské lodě zažívají rozmach. Jsou horší než letadla, varují ekologové

Prodej pobytů na zaoceánských výletních lodích letos dosahuje historicky nejvyšší úrovně. Očekává se, že na cesty se některým z obřích plavidel se v tomto roce vydá 35,7 milionu pasažérů. S rostoucí...

7. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pivovary sází na třetinkové lahve. Zákazníci preferují menší objem, tvrdí

Vedle zavedených třetinkových piv od importovaných značek jako Heineken nebo Corona se téměř ve všech obchodních řetězcích začaly objevovat také třetinkové láhve značek Prazdroj, Staropramen či...

11. července 2024

V gastronomii chybí nebývalé počty lidí. Paradoxně někde platí hůř než loni

Kuchaři, číšníci či servírky si v poslední době mohou z nabídek práce vybírat, poptávka po pracovnících v gastronomii jednoznačně převyšuje nabídku. Podle statistik však paradoxně na nejžádanějších...

14. července 2024

Panují až neuvěřitelné představy, jak se mají nezaměstnaní dobře, říká ekonom

Premium

USA a Evropská unie nestíhají už nyní čelit záplavě levnějších čínských elektroautomobilů a zavádějí na jejich dovoz drakonická cla. Číňané na oplátku reagují zaváděním cel na evropskou vývozní...

14. července 2024

Američané se kvůli drahým potravinám zadlužují. A zvažují hlas pro Trumpa

Volební období amerického prezidenta Joea Bidena se ve Spojených státech takřka přesně kryje s časem nebývalé inflace. Ceny potravin od začátku roku 2021 stouply o čtvrtinu a i když v posledních...

14. července 2024

KOMENTÁŘ: Znamená Trump problém? Jak prezidentské volby ovlivňují cenu akcií

Premium

Trhy předpokládají, že bývalý prezident Donald Trump má vyrovnanou šanci vyhrát listopadové volby v USA. Zatím se zdá, že jim to nevadí. Co vlastně nejvíc ovlivňuje cenu akcií a vyplatí se do nich...

13. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...