Středa 27. ledna 2021, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. ledna 2021 Ingrid

Řezníčková: Pracuji. Nemusím, ale baví mě to

  11:44
Je v pozici, která je snem řady žen: nemusí pracovat a může zůstat doma. Přesto má ve svých čtyřiačtyřiceti letech pracovní dráhu, kterou jí naopak může závidět každá žena toužící po úspěchu.

Zuzana Řezníčková, toho času viceprezidentka pro prodej a marketing Českých aerolinií, se vzdala místa ve vedení Eurotelu a odešla pracovat pro exministra obrany Jaroslava Tvrdíka do čela ČSA.

Vede část aerolinek, která se stará o to, kam se bude létat, kolik budou stát letenky, jak mají vypadat letadla - až po to, jak daleko od sebe mají být sedačky.

Řezníčková vystudovala chemii
Pardubická rodačka Řezníčková sice chvíli po vystudování analytické a fyzikální chemie na Vysoké škole chemicko-technologické pracovala v laboratoři výzkumného ústavu, ale po mateřské dovolené se tam už nevrátila.

České aerolinie jsou jejím třetím porevolučním zaměstnavatelem. Strmou kariéru začala ve společnosti Master Foods. Její druhou štací byl Eurotel.

"Už jsem začala mít pocit, že nepřicházejí žádné výzvy. Když se dostanu do fáze, kdy práce začíná být rutina, přestane mě to bavit," vysvětluje změny zaměstnání.

V Eurotelu proslula propouštěním
V Eurotelu měla srovnat do latě oddělení prodeje. "První čtyři měsíce pro mě byly nejtěžší," říká Řezníčková, která v telekomunikační firmě proslula i nepopulárními kroků, například propouštěním.

Její postup se ukázal jako správný, prodej šel nahoru a z Eurotelu nakonec odcházela po pěti a půl letech z pozice výkonné ředitelky pro prodej.

Její změny práce měly vždy stejný nebo velmi podobný scénář. Novou práci našla personální agentura, která hledá vhodné lidi na určité pozice.

Tak se ocitla i v Českých aeroliniích, kam vedle několika svých armádních kolegů Tvrdík přijal i lidi, kteří nemají žádnou vazbu na jeho bývalé působiště.

Pracovat nemusí, ale doma sedět nehodlá
Stavu, že pracovat už nemusí, Zuzana Řezníčková dosáhla okolo roku 1996.

"To ovšem nebyla ani tak zásluha moje, jako spíše mého muže," říká Řezníčková.
Její manžel má projekční kancelář a po útlumu v začátku devadesátých let se mu začalo dařit. Je natolik vytížený, že ani vysoké pracovní nasazení jeho ženy mu nevadí. "Řekla bych, že nám tento způsob života vzájemně vyhovuje," míní Řezníčková.

Doma ji nedrží žádné malé dítě, synovi už je osmnáct let a na modelech jiných žen si ověřila, že život v domácnosti pro ni není. "Do práce chodit chci a zůstat doma mě už nenapadlo asi dva roky," říká.

Někdy měla chuť se vším "praštit"
I v průběhu práce pro Eurotel bylo několik chvil, kdy uvažovala, že odejde. "Dokonce jsem přemýšlela o tom, jestli by nebylo lepší zůstat doma, ale vždy v kritické chvíli mi byla nabídnuta jiná pozice," popisuje svůj kariérní postup. Nakonec se propracovala až do užšího týmu bývalého generálního ředitele Eurotelu Terrence Valeského.

"Získala si jeho důvěru. Je velký diplomat. Nikdy nešla do konfliktu přímo. Při důležitých věcech napřed informovala kolegy a ti ji pak na rozhodujícím jednání podpořili, protože její návrh znali a nebyli překvapeni," vzpomíná bývalá kolegyně z Eurotelu.

Tvrdík ji k nástupu přemlouval
Výš už nebylo kam stoupat, a tak kývla na nabídku Jaroslava Tvrdíka. Osobně s ní vedl některé rozhovory a stál o ni tolik, že ji k nástupu do firmy spíše přemlouval. Podle Řezníčkové byl přechod z tržně fungujícího Eurotelu do osmdesát let zaběhnutého kolosu ČSA trochu kulturní šok.

"Šok to byl hlavně pro ty, kteří s ní nepřišli," říká Kamil Čermák, který nastoupil k Řezníčkové z Českého Telecomu. "Trvá na výsledku a výkonu a moc nedbá na lidské zázemí, zákulisní i jiné vztahy a intriky ji nezajímají," říká Čermák.

Na odstup od lidí vzpomíná i kolegyně z Eurotelu. "Třeba od přímých prodejců si držela zbytečně velký odstup, a měla tak pověst velmi razantní dámy až sekernice," vzpomíná.

Pracuje víc, než si představovala
Od nástupu v Českých aeroliniích sice věnuje práci trochu více času, než si původně představovala, ale snaží se najít si i čas pro sebe. Doby, kdy denně dojížděla z Pardubic do Prahy do práce, už jsou pryč. Teď je v Praze od pondělí do pátku a domů jezdí jen na víkendy.

"Zbývají mi tak jen čtyři večery, z toho tak dva zabiji chtě nechtě pracovní večeří a zbývající jsem ráda, když si zajdu zacvičit nebo si přečtu knížku," říká Řezníčková.
Televizi podle svých slov už nemá sílu sledovat, vstupenky na koncerty, které dostane, většinou rozdá.

Když je ve stresu, kupuje boty
Když si potřebuje udělat radost nebo se odreagovat, vyrazí na nákup bot. "To chodím vždy, když mám velký stres. Nebo si ještě kupuji parfémy," říká Řezníčková s úsměvem.

Když si chce zasportovat, vyrazí na golf. To je její společná vášeň s manželem. Kromě golfu jezdí na podzim každoročně odpočívat na Floridu.  V zimě si celá rodina i s osmnáctiletým synem jezdí pravidelně zalyžovat do Dolomit.

Tchyně budu hrozná, říká
Na syna, který nyní studuje gymnázium, je patřičně hrdá a, jak tvrdí, bude z ní skvělá babička, ale strašná tchyně. "Jsem hrozně náročná a věřím, že jsem vychovala nejlepšího syna pod sluncem. Proto si myslím, že si ho žádná nezaslouží," říká s úsměvem Řezníčková.

Po Praze jezdí kabrioletem
Metrem jela už hodně dávno, nevzpomene si, kdy to bylo naposledy.

"Ale minulý víkend jsem jela v Pardubicích trolejbusem. Poté, co manžel ztratil přichystané lístky, jsem byla dostatečně hrdá na to, že se dají koupit i u řidiče," vzpomíná pobaveně. Dnes jezdí ve služebním audi, které pořídil Tvrdík celému manažerskému týmu.

Vlastní kabriolet Mercedes SLK. "Manžel mi chtěl koupit auto, tak jsem mu řekla, ať k něčemu vypadá. Dal mi vybrat ze tří kabrioletů a vybrala jsem si tento," vzpomíná Řezníčková.

Dotazník Zuzany Řezníčkové

* Cítíte v byznysu jako žena nějaké výhody či nevýhody?
Ani výhody, ani nevýhody. Tam, kde se pohybuji nemám pocit, že to pomáhá. I když si někteří myslí opak.
* Jak hospodaříte s časem?
Teď špatně. Ne vždy se mi podaří dodržet naplánované pracovní časy a pak to má dopad i na soukromou část dne.
* Jak hospodaříte s penězi?
Také špatně. Nikdy jsem to neřešila, moc se jimi nezabývám.
* Jak se připravujete na strategická rozhodnutí?
* Jak se připravujete na strategická rozhodnutí?
Ráda důkladně. Pokud je to možné mám ráda detailní analýzy. Strategická rozhodnutí by neměla být dělána na rychlo bez přípravy.
* Jak dosáhnout cíle při obchodním jednání?
Na to jsou psaná pravidla. Jedna z věcí je nejen mluvit a prodávat, ale i poslouchat. Včas odhadnout šance. Zariskovat. Předejít některým otázkám.
* Co nejlépe platí na podřízené?
Konzistentnost. Aby vždy věděli, co ode mě mohou očekávat.
* Nejzajímavější setkání v životě
To je těžké. Setkávám se s takovým množstvím zajímavých lidí, že vybrat jednoho by nebylo spravedlivé
* Nejtěžší okamžik kariéry
Přestup do Eurotelu a první čtyři měsíce v něm.

Autoři: ,

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 připadá na 1. dubna 2021.

  • Nejčtenější

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny zaměstnance

Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny zaměstnance svých 23 obchodů. Podle poslední účetní závěrky ve...

Švédsko znervózňuje rostoucí příjmová nerovnost. Daně už není kam zvedat

Počet švédských milionářů od roku 2019 prudce roste, zatímco finanční situace ostatních obyvatel se příliš nelepší....

Železničáři zruší stovky přejezdů, řidiče čekají zajížďky

Od Nového roku se Správě železnic otevřela cesta, jak snadno, rychle a hromadně rušit železniční přejezdy. Jen během...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Test doručovacích služeb: Třetí místo pro Českou poštu, naopak zklamala PPL

Premium Už žádné čekání s balíkem na poště. MF DNES vyzkoušela, že když máte štěstí, můžete pohodlně, levně a spolehlivě poslat...

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

  • Další z rubriky

Petříček jednal se startupy, nabízí jim pomoc při expanzi do zahraničí

Ministr zahraničních věcí jednal s představiteli vybraných českých startupových firem. Podle Petříčka by startupům při...

Boj o Dukovany vrcholí. Pusťte do tendru Rusy a Číňany, chce průmysl i odbory

V Česku nyní vrcholí debata, jak postavit nový jaderný blok v Dukovanech. Hraje se hlavně o to, zda má země pustit do...

Potravináři varují před toustovým chlebem z Polska, obsahuje kovové střepy

Státní zemědělská a potravinářská inspekce varuje před celozrnným toustovým chlebem Dan Cake vyrobeným v Polsku, který...

Kvóty na potraviny jsou voláním o pomoc, říká šéf Agrární komory

Rozstřel Zákon zavádějící kvóty na české potraviny ve velkých obchodech není podle prezidenta Agrární komory Jana Doležala...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Po dlouhé nemoci zemřela herečka Hana Maciuchová, bylo jí 75 let

Po dlouhé, těžké nemoci zemřela v úterý v Olomouci herečka Hana Maciuchová. Bylo jí 75 let. „Rozloučení bude pouze v...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...