Revitalizace stála přes dvě stě milionů

  18:27aktualizováno  18:27
Vládní program revitalizace zadlužených průmyslových podniků, který odstartoval na podzim roku 1999, stál do konce letošního května 213 milionů korun. Vyplývá to ze správy o činnosti a hospodaření Revitalizační agentury, kterou předloží ministerstvo financí vládě.

Ozdravěním tuzemských podniků byla původně  pověřena Revitalizační agentura a  odborné služby měl zajišťovat  její správce - konsorcium firem Lazard a Latona.  Tento koncept  ale nebyl úspěšný. Důvodem bylo, že oproti původním předpokladům  správce nebyl ochoten do Revitalizační agentury, vlastněné státní  Konsolidační  bankou majetkově vstoupit a zároveň agentura nezískala  majetkové podíly ve  čtyřech ozdravovaných společnostech.

Koncept  byl proto od března nahrazen novou  formou spolupráce, kdy Konsolidační  banka uzavřela smlouvy o restrukturalizaci  Škody Plzeň, Zetoru,  Tatry a Hutních montáží s firmou Odien, jíž vlastní bývalí  správci.

Náklady  vlastní Revitalizační agentury představovaly za celou její existenci  306 milionů korun. Od letošního března pak Konsolidační banka  firmě Odien za  její činnost do konce května zaplatila 32 milionů  korun. Poslední z hlavních  výdajů je poplatek pro advokátní kancelář  Horák, Chvosta ve výši 1 milion korun.  Advokátní kancelář poskytuje  právní poradenství plzeňské Škodě.

Na straně výnosů revitalizace  pak je částka 126 milionů korun, především ze  splátek úroků úvěrů  poskytnutých Konsolidační bankou Zetoru a Vítkovicím.
Z  jednotlivých ozdravovaných firem byly nejvyšší náklady na revitalizaci  Škody Plzeň - 55 milionů korun, v případě Tatry jde o 48 milionů  korun, u Zetoru  o 28 milionů korun. Další peníze směřovaly i do  Vítkovic a Aliachemu. Vítkovice  ale nakonec byly z revitalizace  vyčleněny a Aliachem před vlastním zahájením  revitalizace koupil  soukromý vlastník.

Zpráva ministerstva financí kritizuje  některé nešvary, které revitalizaci  provázely - zejména nejasnosti  v účtování výkazů revitalizační agentury. Jako  nejzávažnější důvod,  proč se nepodařilo naplnit očekávání rychlého ozdravění  firem,  vidí ministerstvo v tom, že správcovská firma se procesu už na jeho  samém  počátku odmítla kapitálově účastnit. Spolupráci s Odienem  chce stát dodržet, ale  požaduje jeho větší rychlost.

Autoři:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Češi proinvestovali v Dluhopisech Republiky přes tři miliardy

Alena Schillerová (13. prosince 2017)

Občané ČR se mohou od loňského prosince podílet na financování státního dluhu prostřednictvím nákupu tzv. Dluhopisů...

Vydělávají na státu. Nikdo ale neví, kdo za firmami stojí

Ilustrační snímek

Finanční detektivy trápí, kdo skutečně stojí za firmami, které vyvádějí nelegálně získané peníze do daňových rájů....

Najdete na iDNES.cz