Řetězce chtějí v poslední době velké slevy, říká část výrobců potravin

  11:20aktualizováno  11:20
Pro některé žádné drama, pro jiné problém. Někteří výrobci potravin připouštějí, že po vyhlášení ruského embarga na dovoz zástupci obchodních řetězců více tlačí na nižší ceny a různé slevy u dodávaného zboží. „Slevy dosahují 15 až 20 procent,“ řekl iDNES.cz anonymně majitel jedné z tuzemských mlékáren.
Podle zelinářů se farmářská cena po embargu propadla v průměru o pětinu. Ceny v obchodech tomu však neodpovídají.

Podle zelinářů se farmářská cena po embargu propadla v průměru o pětinu. Ceny v obchodech tomu však neodpovídají. | foto: Stanislav HonzíkMAFRA

Ruský zákaz dovozu potravin byl začátkem srpna odpovědí Moskvy na sankce Západu. Čekalo se přitom, že se v Evropě nahromadí přebytky zboží, které se nepodařilo udat v Rusku a tím se sníží ceny. Ceny pro zákazníky zatím podle dat ČSÚ neklesají, někteří producenti potravin v Česku nicméně zlevnili, nebo je na ně vyvíjen tlak na slevy (více o zákazu dovozu potravin čtěte zde).

Tipy, jak nakoupit nejlevněji

Máme pro vás přehled největších slev a akcí v českých obchodech.

„Nevím, jestli to bylo způsobené omezením vývozu do Ruska, ale tlak ze strany našich odběratelů na snižování ceny je vyšší. Trvá to zhruba měsíc. U komoditního zboží požadují všechny řetězce, kam dodáváme, nižší ceny a agresivnější slevy do promoakcí,“ svěřil se pod podmínkou zachování anonymity majitel tuzemské mlékárny, která dodává mléčné výrobky například do Teska, Billy nebo Globusu. Připustil, že jednání jsou složitější a mohou skončit i tím, že do obchodů přestanou dodávat.

Ceny od dodavatelů padají, v obchodech jsou stejné

„V souvislosti s ruským embargem se propadla cena jatečných prasat za posledních pět týdnů přibližně o pět korun. To představuje pokles více než 10 procent,“ popsal situaci Jan Stibal ze Svazu chovatelů prasat. Vepřové v obchodech nicméně v září ve srovnání se srpnem zlevnilo jen nepatrně - nejvíce vepřová plec o 2,19 Kč na 112,58 za kilogram.

„Hlavní část tlaku na snížení ceny vychází částečně od obchodníků s masem, částečně od maloobchodních řetězců. Obchodníci využívají nadbytku masa ke snižování ceny. To je obvyklá praxe v každém obchodě. Trošku zarážející je, že se ono 10procentní snížení zatím nikde v cenách masa neprojevilo. Znamená to, že maloobchodní řetězce využívají situace a navyšují svoji marži,“ tvrdí Stibal.

Jako hlavní problém však nevidí politiku řetězců, ale nadvýrobu v Evropské unii a nedovolenou podporu. „Jsme proto přesvědčeni, že se jedná o dumping,“ vyjádřil se k levným dovozům z Belgie a Německa v poslední době. Na dopravu kilogramu masa do ČR podle jeho propočtů připadá jen jedna koruna, což je podle něj nereálné.

„Větší tlak na ceny ze strany řetězců z důvodů uvalení embarga na dovoz potravin jsme zatím nezaznamenali. Ale roční jednání teprve přijdou. Jako daleko větší problém vnímám vysoké marže na potravinách, které používá většina super a hypermarketových řetězců, a které neustále rostou,“ svěřil se ředitel prodeje firmy Bidvest Jan Tajovský.

Potravinářské firmy nedávno vystoupily s kritikou vysokých obchodních přirážek. Rozdíl mezi cenou od farmáře a prodejní cenou přesahuje podle nich v některých případech i sto procent (více čtěte zde).

Zelináře problémy čekají v zimě

Zdaleka ne všichni potravináři vnímají větší tlak na snižování dodavatelských cen jako problém. „Tlak obchodníků na ceny je značný,“ řekl bez podrobností jednatel mlékárny TPK Hodonín Oldřich Obermaier. Dodal však, že jde o běžné starosti, žádné drama. Podle něj mlékárenský průmysl bude muset přenést část tlaku na ceny na dodavatele mléka. Producenti mléka jsou přitom po „mléčné krizi“ před pěti lety, kdy protestně vylévali mléko do polí, s výkupními cenami mléka okolo 9 korun za litr spokojeni.

Také podle zelinářů se farmářská cena po embargu propadla v průměru o pětinu. Ceny v obchodech tomu však neodpovídají. „Je to strategie, kterou používají už řadu let. Máme dvě možnosti: buď jim to dát levněji, nebo to zaorat,“ připouští Jaroslav Zeman ze Zelinářské unie Čech a Moravy. Tuzemští zelináři do Ruska téměř nevyvážejí, jenomže do Česka se začala importovat levnější zelenina, někdy až o padesát procent. Podle velkého pěstitele zeleniny Petra Hanky se kilogram mrkve z Holandska doveze i za 2,50 Kč. V obchodech stála mrkev v září přes 14 korun.

„Problém s ruským embargem teprve přijde a bude značný, protože velká část produkce šla z Evropské unie do Ruska hlavně v zimním, skladovacím období. Problém bude velmi silný u mrkve, brambor, cibule, zelí a jiných skladovacích komodit, které se tradičně do Ruska dovážely,“ řekl iDNES.cz Petr Hanka ze společnosti Hanka Mochov.

Větší tlak na snižování cen však ze strany obchodníků nepociťují všichni. Logicky může dopadat spíš na ty menší producenty či zpracovatele. „Jako velká společnost máme vůči obchodním řetězcům samozřejmě jiné vyjednávací možnosti, než třeba střední nebo malé firmy,“ uvádí mluvčí Hamé Petr Kopáček. Někteří výrobci dokonce řetězcům sami začali zlevňovat, aby se přizpůsobili evropským cenám.

„Žádný zvýšený tlak ze strany řetězců nevnímáme, pouze díky embargu a následnému nadbytku masa klesla na evropském trhu cena, což se odráží logicky i na našich cenách,“ vyjádřil se generální ředitel Kosteleckých uzenin Jan Hanuš.

Nejčtenější

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Další z rubriky

Rezervační portály hotelů a lázní koupili Maďaři, přivedou do ČR víc cizinců

Ilustrační snímek

Nově bude rezervace pro pobyt v hotelech a lázních přes portály Hotel.cz a Spa.cz spravovat nový vlastník, maďarská...

Sencor stahuje od zákazníků dva typy mobilní klimatizace, mohou začít hořet

Mobilní klimatizace Sencor, kterou společnost Fast ČR stahuje z trhu

Společnost Fast ČR, která je v tuzemsku autorizovaným distributorem spotřebičů Sencor, stahuje z trhu a od zákazníků...

Apple Card v Česku? Možná ano. Firma si zaregistrovala ochrannou známku

Na Apple Card firma spolupracuje s Goldman Sachs.

Když Apple v březnu představil svůj Apple Card, očekávaný platební systém, dala veřejnosti informace pouze o tom, že se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz